URM
Укрзалізниця Інфраструктура Новини

Звіт ТСК: Від інфраструктурної складової УЗ має гарантовано отримувати від 40 млрд грн на рік

Журналісти URM проаналізували звіт ТСК Верховної Ради України з питань Укрзалізниці. Публікуємо основні рекомендації. Зокрема у документі йдеться, що:

  • Початковими завданнями з капінвестицій УЗ повинні бути ремонт, електрифікація та модернізація шляхів, збільшення пропускної спроможності на підходах до портів.
  • Другим завданням має стати зрозуміла тарифна політика формування Інфраструктурної складової.Вона має бути спрямована на збільшення вантажної бази на відстанях 250-500км.

Інфраструктурна та локомотивна складові

Зокрема у звіті ТСК йдеться про те, що поліпшення та розширення інфраструктурних потужностей – єдина можливість збільшити обсяги перевезень та, як наслідок збільшення прибуткової складової. Інфраструктурна складова має становити не менше 65-70%, процентно зменшуючись із загальним зростанням обсягів перевезення. Від інфраструктурної складової АТ»УЗ» має гарантовано отримувати від 40 млрд грн/на рік, щоб у майбутньому компенсувати можливі втрати від зменшення доходів від локомотивної складової.

Повернення вантажів на залізниці завдяки впровадженню приватної тяги, появі конкуренції та підвищення клієнтоорієнтованості можуть зберегти прибутковість з Локомотивної складової, навіть з урахуванням втрати монополії на ринку.

Вагонний парк

У ТСК також переконані, що політика та стратегія управління вагонним парком перевізника потребує ретельного опрацювання. По-перше, необхідно не допускати створення штучного дефіциту/профіциту вагонів, який сьогодні абсолютно залежить від обороту вагона.

На сьогодні оборот вагона безпосередньо залежить від стану інфраструктури та локомотивного господарства. Є такі важливі для вирішення проблеми:

Не прораховано реальну необхідність у вагонному парку (особливо зерновозів), у разі поліпшення стану інфраструктури та локомотивного господарства. У разі наявності парку в 25000 вагонів та дотримання нормативних термінів доставки (близько 9-10 діб) – у АТ»УЗ» буде можливість перевозити понад 5 млн т зернових. У реальних умовах це означає, що профіцит зерновозів складатиме від 4 до 10 тисяч вагонів, залежно від сезону. Цей профіцит поставить під сумнів можливість окупності вагонів.

У документі також зазначається, що АТ»УЗ» не здатне виплачувати взяті  кредитні зобов’язання з доходів із вагонної складової.

Крім того, погіршуватиметься якість ремонтів з метою економії коштів, що посилить небезпеку руху на мережі. З іншого боку, існує ризик, що при невиконанні програм покращення стану інфраструктури та локомотивного господарства, оборот вагона погіршуватиметься, що знову ж таки призведе до дефіциту вагонів та зростання орендної ставки.

Інші рекомендації для УЗ

Необхідно також розробити загальну концепцію розвитку вантажних перевезень, а чи не окремо вагонного господарства та стимулювати будівництво інноваційного парку вагонів (тарифами/державними програмами).

ТСК також вважає, що Укрзалізниця має:

  • створити офіс для роботи з великими вантажовідправниками/клієнтами,
  • покращити взаємодію з клієнтом в он-лайн сегменті,
  • забезпечити прозоре тарифоутворення, зменшення кількості зборів за додаткові послуги.

Також має бути встановлено взаємну відповідальності за перевезення, зокрема:

  • змінено підхід до планування перевезень,
  • зменшено кількість кинутих вагонів на підходах під навантаження

Також має відбутися спрощення роботи в секторі державно-приватного партнерства щодо розвитку підприємницьких клієнтів та станційної інфраструктури.

Нагадаємо, Верховна Рада підтримала звіт ТСК щодо оцінки стану Укрзалізниці. У документі також йдеться , що у  2021 році Укрзалізниця не змогла у повній мірі задовольнити потреби зростаючої економіки України у вантажних перевезеннях.

читайте також

Завантаження....