Журналісти URM проаналізували звіт ТСК Верховної Ради України з питань Укрзалізниці. Публікуємо основні рекомендації. Зокрема у документі йдеться, що:
- Початковими завданнями з капінвестицій УЗ повинні бути ремонт, електрифікація та модернізація шляхів, збільшення пропускної спроможності на підходах до портів.
- Другим завданням має стати зрозуміла тарифна політика формування Інфраструктурної складової.Вона має бути спрямована на збільшення вантажної бази на відстанях 250-500км.
Інфраструктурна та локомотивна складові
Зокрема у звіті ТСК йдеться про те, що поліпшення та розширення інфраструктурних потужностей – єдина можливість збільшити обсяги перевезень та, як наслідок збільшення прибуткової складової. Інфраструктурна складова має становити не менше 65-70%, процентно зменшуючись із загальним зростанням обсягів перевезення. Від інфраструктурної складової АТ»УЗ» має гарантовано отримувати від 40 млрд грн/на рік, щоб у майбутньому компенсувати можливі втрати від зменшення доходів від локомотивної складової.
Повернення вантажів на залізниці завдяки впровадженню приватної тяги, появі конкуренції та підвищення клієнтоорієнтованості можуть зберегти прибутковість з Локомотивної складової, навіть з урахуванням втрати монополії на ринку.
Вагонний парк
У ТСК також переконані, що політика та стратегія управління вагонним парком перевізника потребує ретельного опрацювання. По-перше, необхідно не допускати створення штучного дефіциту/профіциту вагонів, який сьогодні абсолютно залежить від обороту вагона.
На сьогодні оборот вагона безпосередньо залежить від стану інфраструктури та локомотивного господарства. Є такі важливі для вирішення проблеми:
Не прораховано реальну необхідність у вагонному парку (особливо зерновозів), у разі поліпшення стану інфраструктури та локомотивного господарства. У разі наявності парку в 25000 вагонів та дотримання нормативних термінів доставки (близько 9-10 діб) – у АТ»УЗ» буде можливість перевозити понад 5 млн т зернових. У реальних умовах це означає, що профіцит зерновозів складатиме від 4 до 10 тисяч вагонів, залежно від сезону. Цей профіцит поставить під сумнів можливість окупності вагонів.
У документі також зазначається, що АТ»УЗ» не здатне виплачувати взяті кредитні зобов’язання з доходів із вагонної складової.
Крім того, погіршуватиметься якість ремонтів з метою економії коштів, що посилить небезпеку руху на мережі. З іншого боку, існує ризик, що при невиконанні програм покращення стану інфраструктури та локомотивного господарства, оборот вагона погіршуватиметься, що знову ж таки призведе до дефіциту вагонів та зростання орендної ставки.
Інші рекомендації для УЗ
Необхідно також розробити загальну концепцію розвитку вантажних перевезень, а чи не окремо вагонного господарства та стимулювати будівництво інноваційного парку вагонів (тарифами/державними програмами).
ТСК також вважає, що Укрзалізниця має:
- створити офіс для роботи з великими вантажовідправниками/клієнтами,
- покращити взаємодію з клієнтом в он-лайн сегменті,
- забезпечити прозоре тарифоутворення, зменшення кількості зборів за додаткові послуги.
Також має бути встановлено взаємну відповідальності за перевезення, зокрема:
- змінено підхід до планування перевезень,
- зменшено кількість кинутих вагонів на підходах під навантаження
Також має відбутися спрощення роботи в секторі державно-приватного партнерства щодо розвитку підприємницьких клієнтів та станційної інфраструктури.
Нагадаємо, Верховна Рада підтримала звіт ТСК щодо оцінки стану Укрзалізниці. У документі також йдеться , що у 2021 році Укрзалізниця не змогла у повній мірі задовольнити потреби зростаючої економіки України у вантажних перевезеннях.