URM
Інтерв’ю Лонгріди

Звіт ТСК містить конкретні прізвища винуватців теперішнього стану Укрзалізниці — інтерв’ю з Юлією Гришиною

Днями Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань Укрзалізниці погодила проміжний звіт по Укрзалізниці, який у вересні має затвердити Верховна Рада. Упродовж пів року депутати вивчали причини критичного стану Перевізника: втрати від олігархічного лобізму великих промислових груп на тарифах, недофінансування фонду оплати праці Укрзалізниці, провал із проведенням ремонтів та оновленням інфраструктури, рухомого складу та втрати вартості активів. ТСК ще у квітні визнала незадовільною роботу менеджменту та наглядової ради Укрзалізниці й звернулася до уряду з рекомендацією повної зміни персонального складу керівних органів державної компанії. Оскільки останні 5 років Укрзалізницею керують як не юристи, то фінансисти. Чому саме галуззю мають керувати професійні залізничники у великому інтерв’ю голови ТСК ВР з питань Укрзалізниці Юлією Гришиною на urm.media.

Члени ТСК ще у квітні проголосували за негайне звільнення наглядової ради та членів правління Укрзалізниці. Але досі жодних зрушень у цьому питанні не відбулося. Чи не означає це, що рекомендації ТСК не враховано Міністерством інфраструктури й урядом загалом?

Увесь ТОП-менеджмент та наглядову раду компанії потрібно негайно перезавантажувати. Це одностайна думка всіх членів ТСК, з якою погоджується 230-тисячний колектив компанії. Але ми всі розуміємо, що лише в казках усе змінюється вмить і за помахом чарівної палички. Для цього передбачено певні процедури, зокрема, щодо кадрових змін в Укрзалізниці.

Я відвідала багато залізничних підприємств, де є одностайний запит на заміну нинішнього керівництва Укрзалізниці, за умови введення в керівний склад професійних, незалежних від олігархічних груп залізничників. Це питання не тільки фінансове, а й безпекове. Це питання комфорту всіх користувачів послуг компанії. Збиткова Укрзалізниця, яка колись була процвітаючою компанією, — це нонсенс і ганьба. І якби у звітах Укрзалізниці всі останні 5 років відображалися реальні цифри, то компанія була б збитковою увесь цей час.

Менеджери, фінансисти та юристи використовували прогалини у звітності та формували штучні прибутки, приміром, завдяки курсовій різниці. Наші експерти встановили, що без урахування цього показника фінансовий результат Укрзалізниці всі роки, крім 2017-го, був би збитковим. Ми б мали такі результати за роками: 2016 р. – 2816 млн грн збитків; 2017 р. – позитивний фінансовий результат (+1254 млн грн); 2018 р. – 335 млн грн збитків; 2019 р. – 1338 млн грн збитків; у 2020 р. збиток компанії склав майже 12 млрд грн. Через недбалість наглядової ради правління компанії регулярно не виконувало плани капвкладень, аби “на паперах” не заходити в зону збитковості. За 5 років план капвкладень виконано лише на 64,7%, не освоєно 29,4 млрд грн.

Те саме стосується й реальної собівартості перевезень. Ми встановили, що реальна собівартість за 2016-2020 рр. мала становити 454,4 млрд грн, або на 89,1 млрд грн більше від звітної. Збитки за цей період мали б становити 105 млрд грн. Однак перезрілі кадрові зміни не могли бути запущені без урядового номінаційного комітету, який лише нещодавно відновив свою роботу. Особисто я порушувала питання щодо необхідності перезавантаження персонального складу керівних органів Укрзалізниці та залучення до управління фахівців із числа професійних залізничників і на зустрічах із прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, і міністром інфраструктури Олександром Кубраковим. Це були дуже предметні й конструктивні розмови. Я бачу, що ТСК й уряд на одному боці. Усі дуже добре розуміють необхідність термінових змін. Але кадрові питання — це компетенція уряду, тож ми уважно стежимо за подальшим розвитком подій.

Оскільки Звіт ТСК по Укрзалізниці ще не оприлюднено повністю, але певні факти вже є в інформаційному полі. Назвіть, які, на Вашу думку, основні причини того, що Укрзалізниця перебуває в критичному стані?

Є три глобальні причини: корупція, непрофесійний або умисно шкідливий ТОП-менеджмент компанії, не зацікавлений у її розвитку, і потужний системний вплив великих олігархічних груп. Із цих глобальних ризиків для Укрзалізниці вже витікають інші проблеми компанії. Цей документ ми винесемо на голосування парламенту у вересні, після чого направимо його Президенту України Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру, міністру інфраструктури та керівництву Укрзалізниці. Виправляти ситуацію в компанії треба невідкладно. Тому ми розраховуємо на подальшу активну взаємодію з МІУ й особисто Олександром Кубраковим, з урядом й особисто прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. Саме в компетенції цих посадовців сьогодні порятунок стратегічної галузі залізничного транспорту, на якій тримається економіка та обороноздатність країни. Ну, й обов’язково оприлюднимо для громадськості.

Якими будуть подальші дії після затвердження проміжного звіту?

Якщо говорити про членів нашої ТСК, то всі ми продовжуємо свою роботу з моніторингу ситуації в Укрзалізниці та довкола компанії — активна фаза діяльності ТСК продовжиться з поновленням пленарних засідань Верховної Ради. Наразі ми сформували низку пропозицій і будемо докладати всіх зусиль, щоб вони перейшли в практичну площину.

Дуже багато залежить від правоохоронців. Ми вже активно співпрацюємо з Генеральним прокурором Іриною Венедиктовою та керівниками антикорупційних органів. Проведено міжвідомчу нараду з правоохоронцями щодо боротьби з корупцією в Укрзалізниці. Є певні позитивні зсуви щодо посилення боротьби зі злочинами в компанії та довкола неї. Так, нещодавно НАБУ та САП завершили досудове розслідування щодо завдання майже 103 млн збитків на закупівлі дизельного пального. Але ТСК очікує суттєвих зрушень у діяльності правоохоронців та адекватного й принципового реагування судової системи щодо захисту економічних інтересів держави в цій сфері.

Створюється враження, що в роботі над звітом не було перепон. Невже Укрзалізниця і Міністерство інфраструктури сприяли роботі ТСК?

Коли ми починали роботу над звітом ТСК по Укрзалізниці, то були впевнені в тому, що й Укрзалізниця, і профільне міністерство будуть з нами по один бік. Ми довго чекали на повноцінний діалог із керівництвом Укрзалізниці та Міністерством інфраструктури. Однак, марно. Менеджмент Укрзалізниці, замість підготовки обґрунтованих та компетентних відповідей, спамив ТСК безліччю ксерокопій: на наш запит Укрзалізниця привезла у Верховну Раду повну машину зі стосами паперу на майже 9 тисяч сторінок. Таке ставлення свідчить лише про закритість менеджменту. Деякі менеджери Укрзалізниці не з’являлися на засідання ТСК, тікали у вигадані відрядження.

Лише після призначення нового міністра інфраструктури ми змогли отримати адекватну співпрацю з його боку. Олександр, як тільки вступив на посаду, заявив про необхідність індексації тарифів на вантажні залізничні перевезення, і без цього, справді, не можна. Адже ТСК встановила, що відставання темпів зростання доходності залізничних вантажних перевезень у 2020 р. щодо індексу цін промислових виробників становить 33%. Таке відставання еквівалентне втраті третини доходів (124,4 млрд грн) упродовж 2016-2020 рр. Це гроші, які недоотримала державна компанія й зекономили на перевезеннях своєї продукції приватні промислові групи. Ми навіть у межах ТСК сперечалися щодо цього питання, але більшістю голосів підтримали необхідність індексації. Це є у проміжному звіті.

Критика й нагнітання ситуації щодо шкідливого впливу на бізнес — це здебільшого маніпуляції. Можна лише зазначити, що заплановані тарифні зміни торкнуться великого промислового бізнесу, який останнім часом демонструє зростання маржинальності під час продажу сировини на закордонних ринках. Підприємства видобувної та металургійної галузей фіксують мільярдні прибутки, тоді як Укрзалізниця – мільярдні збитки. Так не має бути. Тут і великі промисловці вже мали б бути зацікавлені, адже скоро нічим буде возити на експорт їхню продукцію. Ми готові стояти на цій позиції.

Чи змінилося в Укрзалізниці ставлення до роботи з ТСК після зміни очільника Мінінфраструктури?

Виконувач обов’язків керівника Укрзалізниці пан Юрик проігнорував два виклики на наші засідання. Один із них під час фінального засідання в цьому політичному сезоні. В.о. члена правління Укрзалізниці за напрямом персоналу Іван Синяков також не вважає за потрібне з’являтися на засідання ТСК. І тут справа не лише і не стільки в ставленні до ТСК і депутатів. Це демонструє ставлення до проблем державної компанії, якою їм довірено управляти. І це проявляється в усьому.

Не хочу переходити на особистості, скажу про себе — я відвідала десятки підприємств Укрзалізниці, була в депо й цехах, на заводах, а члени наглядової ради й правління часто туди навідуються?! Вони знають про ситуацію лише з папірців. От і все ставлення. Люди їх роками не бачать. Можливо, їм просто соромно дивитися в очі своїм співробітникам?!

Зарплати у 6 тисяч гривень є нормою для залізничників. За 5 років звільнилося понад 169 тис. (55%) переважно кваліфікованих працівників. Зокрема професій, що забезпечують перевізний процес. На їхнє місце прийнято 112 тис. осіб, з яких лише 2,5 тис. після відповідного навчання. Залізничники працюють на межі фізичних можливостей, адже нинішньої кількості працівників не достатньо для забезпечення якісного обслуговування інфраструктурних технічних засобів відповідно до регламенту. Так, сьогодні вже не вистачає персоналу для обслуговування колії і стрілок. Дефіцит – 35%. Персоналу для систем приготування маршрутів та енергозабезпечення – дефіцит майже вдвічі. Для формування поїздів та їхнього обслуговування – дефіцит – третина. Це не просто статистика, це реальна загроза безпеці руху поїздів та життю пасажирів. На цьому фоні дуже контрастують захмарні зарплати членів правління та наглядової ради Укрзалізниці.

До речі, Укрзалізниця офіційно не надала жодної інформації щодо рівня заробітних плат керівництва на запит ТСК. Бачимо, вони не поспішають ділитися цими даними. Можливо, через те, що навіть у світових лідерів залізничної галузі заробітні плати менеджерів, як правило, не перевищують зарплати працівників основних професій у понад 20 разів. Тут ми маємо ситуацію, коли перевищення сягає 100 разів і більше. Тим паче, що негативний результат роботи УЗ не корелюється із фінансовою винагородою менеджменту.

Чи є у звіті конкретні імена тих, хто привів Укрзалізницю до переддефолтного стану? Нам слід очікувати гучних кримінальних справ?

Так. Кожний пункт проміжного звіту ТСК, який ми у вересні винесемо на затвердження Верховної Ради, містить конкретних винуватців, які своїми діями або бездіяльністю завдали втрат Укрзалізниці. Десь ми вирахували рівень збитків, десь це мають зробити правоохоронні органи, але конкретних винуватців, які відповідали за роботу за напрямами, ми зазначили. Не стану зараз називати цих прізвищ. Скажу лише, що зазначені там і деякі нинішні члени правління та наглядової ради Укрзалізниці, і їхні попередники. Є там і керівники певних департаментів та філій. Країна має знати своїх «героїв» в обличчя. Дуже сподіваюся, що оцінку їхнім діям дасть не лише ТСК, а й правоохоронна та судова системи. Ну і, звісно, цим людям не дадуть і на кілометр підійти до управління компанією в майбутньому.

читайте також

Завантаження....