25 січня відбулося фінальне засідання тимчасової-слідчої комісії Верховної Ради на якому затвердили фінальний звіт, який має розглянути парламент. Один з членів ТСК передав документ редакції й ми наводимо основні рекомендації.
Так, ТСК рекомендує: невідкладно ініціювати з боку Наглядової ради УЗ скасовування довгострокових трирічних договорів, через які державна компанія недоотримує доходи з лютого 2021 року.
Йдеться про «самоправне введення» правлінням Укрзалізниці з 16 січня 2021 року нової форми договору про організацію перевезень вантажів, завдяки якій УЗ створила можливості в рамках довгострокового договору на перевезення надавати в користування свої вагони за постійними ставками для окремих клієнтів, що є явно корупційним.
18‐19 січня 2021 року УЗ провела «голландські аукціони» з продажу послуги перевезення з узгодженими строками та обсягами у вагонах ЦТЛ на один та на три роки (надалі довгострокові контракти). Всього тоді УЗ реалізувала 21 лот на 1,26 млн вагоновідправлень строком на три роки.
Єдиним учасником і переможцем аукціону за трирічні лоти з мінімальною ціною у 480 грн на добу при стартовій ставці 800 грн на добу стала компанія ТОВ «Метінвест‐Шіппінг», яка входить до холдингу СКМ (власник Рінат Ахметов).
На запит ТСК УЗ повідомила, що у лютому-вересні 2021 року було здійснено 290 020 вагоновідправлень за довгостроковими договорами. Дохід від плати за використання вагонів за цими договорами склав 830,6 млн грн.
Водночас ТСК надіслано уточнюючий запит до Укрзалізниці щодо доходів від вагонної складової. Було встановлено, що на виконання довгострокових договорів з експедиторськими компаніями, зокрема, і з «Метінвест-Шіппінг» у вересні 2021 року задіяно 17398 напіввагонів.
Для перевезень на загальних умовах та умовах спотових контрактів за аукціонами у вересні 2021 року задіяно 16466 вагони (майже на 1000 вагонів менше)
При цьому дохід отриманий за вагонну складову по довгостроковим контрактам за вересень 2021 року становить — 171 млн гривень, а на загальних умовах за той же період – 258,6 млн гривень. Тобто, при менших обсягах перевезень УЗ отримала від роботи не за довгостроковими контрактами від звичайних клієнтів на 87,6 млн грн більше.
Таким чином, недоотримані доходи УЗ лише за вересень 2021 року становлять 87,6 млн грн. Загальна сума недоотриманих доходів лише за лютий-грудень 2021 року може становити понад млрд грн (з врахуванням понижуючого коефіцієнту на порожній пробіг для вагонів, задіяних на виконання довгострокових контрактів 14,3%).
ТСК також рекомендувала правоохоронним органам ініціювати розслідування фактів нанесення економічної шкоди Перевізнику.
Детальніше про довгострокові зобов’язання УЗ читайте ТУТ.