URM
Укрзалізниця Новини

З випуском євробондів УЗ розпочала практику «борг під борг», — Володимир Даценко

З випуском євробондів Укрзалізниця розпочала практику «борг під борг». Про це йдеться в авторському матеріалі експерта «Ліги Антитрасту» Володимира Даценка.

Нагадаємо, нещодавно УЗ залучила 300 мільйонів доларів під 7,875% річних з кінцевим терміном погашення у 2026 році.  Загалом же компанія здійснила три випуски євробондів у своїй історії.

Чим відрізняється випуск євробондів від кредиту

Випуск євробондів не дуже відрізняється від кредиту, окрім більш гнучких умов погашення тіла боргу. Позику можна розбивати на кілька етапів погашення, які можуть розпочинатися зі значним відтермінуванням від дати угоди. Але відсотки все одно залишаються. Експерт Володимир Даценко пояснює, — кредит чи позика під відсотки самі по собі не є чимось цілком хорошим чи поганим. А от переконання топменеджменту УЗ в тому, що випуск євробондів — це перемога є маніпуляцією.

Важлива саме прибутковість позики — коли залучені кошти інвестуються в прибуткові проєкти, дивіденди від яких значно перевищують зобов’язання, узяті позичальником. У разі, якщо позичальник залучає кошти під неприбуткові проєкти, є лише два сценарії: відсотки й зобов’язання доведеться компенсувати або за рахунок інших доходів, а якщо таких доходів виявиться недостатньо, то під нові борги.

Володимир Даценко, експерт «Ліги Антитрасту»

Саме з випуском євробондів Укрзалізниця і розпочала практику «борг під борг». Адже раніше Укрзалізниця залучала кредити під певні інфраструктурні проєкти. Питання прибутковості багатьох проєктів спірне, але принаймні за рахунок кредитування відбувалася докапіталізація активів компанії.

Під який відсоток залучають євробонди інші компанії 

Українські компанії залучають євробонди значно дорожче від європейських, де середній відсоток за бондами коливається у межах 0–3% річних, а в деяких випадках і від’ємний. Україна наразі перебуває на рівні Колумбії, Мексики і Перу.

При цьому навіть національні банки пропонують кредити від 6,5% річних в іноземній валюті. Тож черговий випуск євробондів ніяк не виглядає великою перемогою. Він лише відтерміновує кризу.

Володимир Даценко, експерт «Ліги Антитрасту»

Скільки виплатить Укрзалізниця

Експерт підрахував: у наступні п’ять років у найоптимальнішому варіанті Укрзалізниці доведеться виплатити 1,12 млрд дол. за євробондами (800 млн дол. погашення тіла боргу і 320 млн дол. відсотків).

Сума виплат за євробондами значно перевищує обсяг контракту з Alstom на постачання 130 електровозів (890 млн євро). А це, схоже, одна з головних угод залізниці на наступні п’ять років. Тож єврооблігації УЗ і виплати за ними виглядають надто астрономічно на тлі реальних інвестиційних проєктів.

Володимир Даценко, експерт «Ліги Антитрасту»

Оскільки всі ці позики підуть на перекриття попереднього боргу, УЗ не отримає жодних доходів від залучення цих коштів. Тобто залучення коштів не збільшує пакета активів компанії, не збільшує дохідності, а лише акумулює додаткове боргове навантаження в наступні періоди. А це означає, що платити доведеться або коштом інших доходів, або брати нові борги під нові відсотки.

читайте також

Завантаження....