URM
Статті

Минуле поряд. Історія залізниць України

Перший проєкт залізниці в Україні з’явився майже відразу після запуску повноцінної лінії перевезень між Манчестером і Ліверпулем. Автором розробки був Франц Ріплі — віденський професор геології, який з ентузіазмом стежив за появою залізничної техніки в Англії. Ріплі намагався донести до уряду Австрії думку про високу економічну ефективність такого рішення. 

Минуле поряд. Історія залізниць УкраїниІдея професора полягала в тому, що Австрія не володіє достатніми водними ресурсами для того, щоб використовувати річки як промислові магістралі. Як альтернативу Франц Ріплі запропонував прокласти залізницю всією територією імперії, включно із землями України. Свою доповідь учений представив у 1829 році.

Роль Австрії в будівництві залізниці на заході України

Ідею Франца Ріпля в Австрії вважали досить дивною. На тлі розмов про шкоду локомотивів для психіки людей, проєкт залізниці все ж був підтриманий впливовими фінансистами Австрії, зокрема відомим галицьким драматургом Олександром Фредро. Незважаючи на кілька спроб аудієнції у тодішнього монарха Франца I, усі вони стали провальними. Представити свій проєкт Ріплі зміг тільки його спадкоємцеві — Фердинанду I.

Проєкт залізниці охоплював Трієст, Любляну, Прешов, Краків, Перемишль, Львів. Він мав простягнутися аж до кордону з Російською імперією. Концесія на будівництво була видана в 1836 році, а вже в 1837 перший потяг проїхав по шляху від Ваграма до Відня. Перспективу від впровадження залізниць оцінили навіть скептики, тому в 1841 австрійський уряд ухвалив державну програму їхнього будівництва. До першої залізничної комісії, створеної з ініціативи Фредро, увійшли Леон Сапега, залізничний інженер Бредштайнер і професор Львівської Політехніки Томашко. Перешкодити амбітним планам зміг лише воєнний конфлікт у Польщі, який спричинив низку революцій усією імперією і затримав будівництво залізниці на довгих 10 років.

Минуле поряд. Історія залізниць УкраїниМожна сказати, що перша залізниця в Україні розпочала свою роботу 4 листопада 1861, коли прибув перший потяг до України — з Відня до Львова. Саме ця дата стала офіційним «днем народження» залізниці в нашій країні — тепер вона щорічно відзначається в нашій державі як День залізничника.  Цей потяг їхав коліями, які починалися в Кракові й об’єднували кілька галицьких міст. Цікаво зазначити, що залізницею володіла приватна компанія «Превілейоване товариство Галицьких залізниць імені Карла Людвіга«, що й надалі розбудовувало колії від Львова до Перемишля.

Залізниця в Україні починалася від села Шегині й проходила через Вишню й Городок. Пізніше до неї приєднали ще кілька населених пунктів — Зборів, Тернопіль, Золочів, Підволочиськ. Уже в 1862 році на Галицькій залізниці працювало 130 паротяг. Вони обслуговували 1393 вагони для перевезення вантажів і 102 — для транспортування пасажирів. 

Минуле поряд. Історія залізниць України

Поява залізниці на Лівобережжі

Для частини України, яка перебувала під владою Російської імперії, будівництво залізниці розпочалося пізніше — лише в 1852 був затверджений проєкт створення ділянки, який пов’язав би Харків із залізницею, яка веде на Нижній Новгород. Із Харкова вона мала йти в інші міста Лівобережжя. У тому ж році підприємці Одеси ініціювали прохання про концесію на будівництво залізниці між портовим містом і Кременчуком, а також Парканами. Прохання було відхилено. Одеса отримала залізницю, яка зв’язала її з Балтою, лише у 1865 році після низки невдалих прохань про її будівництво. 

Минуле поряд. Історія залізниць УкраїниДовжина залізничних колій склала 240 км. Після вдалого запуску цієї ділянки в 1868 році була видана концесія для будівництва залізничного полотна між Харковом і Кременчуком.

Перша залізниця на Наддніпрянській Україні

Першу залізницю над Дніпром почали будувати в 1863 році і назвали її Одесько-Балтська залізниця, що поєднувала такі міста: Одеса – Балта, Роздільна – Кучурган. Трохи згодом у 1867 році  наддніпрянська залізниця поєднала такі міста: Балта – Єлисаветград (Кропивницький) – Крюків-на-Дніпрі та Одеса — Порт – Куяльник (соляні розробки), Кучурган – Тирасполь.

І тільки у 1870 році залізниця поєднала Київ і Козятин, такім чином залізничний шлях між Одесою та Києвом був налагоджений. Цим проєктом займалася акціонерне товариство Курсько-Київської залізниці на чолі якого стояли Павло Григорович фон Дервіз та Карл Федорович фон Мекк.

Сьогодення української залізниці у фактах

Зараз українська залізниця складається із шести філій — Львівської, Одеської, Південно-Західної, Південної, Донецької та Придніпровської. Протяжність колій загального користування становить 22,3 тис. км. З них понад 47 % електрифіковані, а не менше 36 % є дво- або багатоколійними.

читайте також

Завантаження....