URM
Статті Лонгріди

Як усе починалося: історія залізниці у світі

Світ неможливо уявити без залізниці. Починаючи з першої третини 19 століття й донині  саме залізничному транспорту відводиться роль одного з ключових рушіїв прогресу в усьому світі та в Україні зокрема.

Передумови появи залізниці у світі

На межі 18-19 століття стався промисловий переворот у західних країнах і відповідно стрімкий розвиток нових технологій виробництва. Це спонукало уряди провідних держав шукати рішення, які б дали змогу розв’язати відразу кілька проблем тодішньої економіки. Раціоналізатори приходили до усвідомлення — необхідне таке рішення, яке допомогло б об’єднати всю країну й транспортувати на будь-які відстані різні ресурси. Передумовою появи такого універсального рішення стало впровадження у виробництво парової машини.

Парова машина — фундамент майбутньої залізниці

Парова машина — агрегат, який свого часу викликав безліч суперечок. Він за короткий термін еволюціонував від простого парового насоса, який вигадав Томас Севері, до вдосконаленого варіанту двигуна Томаса Ньюкомена. Завдяки цьому механізму стала можлива індустріалізація і модернізація виробничих процесів та перехід від “живих” двигунів. Спочатку паровий привід використовувався для простих і конкретних цілей — наприклад, для підйому води на шахті.

Його потужність і універсальність давала простір для застосування в ширших цілях — не тільки як заміна малопотужних та неефективних вітрових і водяних колес. На базі парових агрегатів можна було створювати нові механізми, яких вимагала епоха. Однак, щоб це стало можливим, наявні машини необхідно було допрацювати.

Як усе починалося: історія залізниці у світіПарові двигуни Севері й Ньюкомена мали чимало недоліків. Основним мінусом була низька продуктивність робіт. Джеймс Уатт усунув цей недолік, коли в 1764 році ремонтував модель парового двигуна Ньюкомена. Він уважно вивчив пристрій й уніс до нього низку істотних коригувань: запропонував ізольовану камеру конденсації, ізольований паровий циліндр. Разом із менш значущими, але потрібніми поліпшеннями, це стало базою для подальшого розроблення Уаттом парової машини подвійної дії. Свої вдосконалення Уатт запатентував у 1769 році.

Уже в 1784 році інженер створив універсальний паровий двигун. Новий агрегат, порівнюючи з попередниками, був потужнішим не менш ніж у 4 рази. Він не мав конкретної прив’язки тільки до одного виду діяльності. Ця розробка створила надійний фундамент для промислової революції — механізми почали використовуватися у вугільних шахтах, на заводах. Паровий двигун привернув увагу інших інженерів своїми універсальними можливостями. Деякі з них припустили, що такий винахід може стати передвісником появи нового ефективного транспорту.

Перший локомотив і експерименти зі створення нового транспорту

У 1804 році парову машину використовував Річард Тревітик для створення свого локомотива. Перший запатентований паровоз «Pen-y-Darren» був побудований для вирішення промислових завдань і на експериментальному запуску подолав 15,69 км за 4 години. Він перевозив 5 вагонів, наповнених 10 тоннами заліза, а також 70 пасажирів. 

Як усе починалося: історія залізниці у світіВід використання цього локомотива згодом відмовилися, бо він був занадто важким і просто зруйнував примітивні чавунні шляхи. Однак досвід створення цього паровоза був дуже цінним: беручи до уваги попередні помилки, Тревітик в 1808 році побудував паровоз Catch Me Who Can, який міг розвивати швидкість до 30 км/год.

Незважаючи на вдосконалений тип машини, інженеру не вдалося долучити до створення розробок інвесторів. Тревітик став банкрутом і був змушений припинити свою роботу.

Після Тревітика значно більше у створенні паровозів досяг успіху Джордж Стефенсон. Низка експериментів з 1812 до 1829 року дала світу кілька успішних моделей паровозів. Найвідомішою з них стала Ракета — паровоз, який виграв «Рейнхільські випробування» між паровозами різних розробників. Машина змогла набрати швидкість до 20 миль на годину й важила всього 4,5 тонни.Як усе починалося: історія залізниці у світі

Конструкція Ракети лягла в основу паровоза «Інвікта», створеного для перевезень на ділянці Вітстабл  –  Кентербері в 30-х роках 19 століття.

Поява першої залізниці у світі

Перша залізниця з регулярними пасажирськими перевезеннями була побудована в Уельсі в 1807 році. На той момент ефективних паровозів ще не було, тому дорога функціонувала лише на кінній тязі. Перша дорога з локомотивом на паровій тязі з’явилася трохи пізніше — у 1812 році, і її довжина була всього 1,5 км. Ця ділянка залізничного полотна була потрібна для того, щоб перевозити вугілля з Міддлтона до порту.

Поява першої залізниці у світіПерша загальнодоступна залізниця на паровій тязі пролягала між Стоктоном і Дарлінгтоном. Її будівництво здійснювалося під керівництвом Джорджа Стефенсона.

Ця залізниця враховувала досвід попередніх помилок і її колії вже були здатні витримати паровоз, незважаючи на те, що на початку експлуатації вантажі й пасажирів перевозили все ще за допомогою коней. Довжина цих шляхів становила 40 км, а дорога була відкрита 27 вересня 1825 року. 

Регулярні вантажопасажирські перевезення стартували з 15 вересня 1830 на лінії Ліверпуль-Манчестер. Запуск повноцінної парової залізниці в Англії дав поштовх розвитку залізниці в Європі й у США.

Перша магістраль у США протяжністю 40 км була відкрита в 1830, у Німеччині та Бельгії залізниця з’явилася в 1835 році. У 1850 році на батьківщині епохального винаходу вже налічувалося 10653 км залізниць.

читайте також

Завантаження....