URM
Рухомий склад Новини

Вартість використання вагона-зерновоза парку УЗ зросла в понад 50 разів

З червня до листопада 2021 року вартість використання вагона-зерновоза парку АТ «Укрзалізниця» зросла в 53,6 раза. Ціна піднялася з 111 грн вагон/доба (без ПДВ) до 5 953,25 грн вагон/доба (без ПДВ).

Про це йдеться у зверненні Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) до міністра інфраструктури України Кубракова Олександра та в.о. голови правління Укрзалізниці Камишіна Олександра.

У документі аграрії просять врегулювати ситуацію зі зростанням вартості транспортування зернових вантажів залізничним транспортом.

Окрім зростання вартості послуг за використання вагонів, відбулося і зростання тарифної складової, коли протягом одного маркетингового року збільшення залізничного тарифу заплановано на 15,02 % від тарифу, який діяв на початку збиральної компанії в червні 2021 року.

Після дерегуляції вагонної складової монополіст — АТ «Укрзалізниця» — змінив приналежність свого вагона з «інвентарного вагона» на «власний вагон перевізника». Ціну використання вагона Укрзалізниця визначає самостійно. І після таких змін під час перевезення вантажів у власних вагонах (контейнерах) перевізника плата визначається так само, як для власних вагонів (контейнерів) інших власників. Але за Укрзалізницею залишилися обов’язки щодо дотримання та виконання нормативного терміну доставки вагона, які на сьогодні порушуються.

УКАБ

Також аграрії зазначають, що вартість перевезення у власних вагонах визначається відповідно до фактичної кількості діб, що вагон перебуває в рейсі, при простроченні термінів доставки збільшується сума за перевезення у власних вагонах. Збільшення кількості часу на доставку вагонів впливає на кількість вагонів, яку можна було б подати під завантаження. Тобто за планом вагон мав би стояти вже під новим завантаженням, а по факту він ще в дорозі під розвантаження або іншою операцією, яка робиться із запізненням. Таким чином, якісні показники роботи Укрзалізниці, такі як обіг вагона, можуть впливати на дефіцит або профіцит вагонів для добової потреби завантаження на мережі Укрзалізниці. При збільшенні часу обігу вагона, зменшується кількість вагонів, які можна навантажувати, виникає дефіцит. Дефіцит вагонів впливає на збільшення ціни добового використання вагона.

Слід зауважити, що різні методики обчислення суми використання вагонів Укрзалізниці та інших власників, відсутність ринкової компенсації вантажовідправникам за прострочення термінів доставки, впливають на дисбаланс вартості добового використання вагона між Укрзалізницею та іншими власниками вагонів.

УКАБ

Додатково, ідетсья у зверненні, одним із факторів підвищення ціни вагонної складової є конвенційна заборона на заїзд іновагонів (вагони інших держав приписки) в порожньому стані для завантаження на мережі Укрзалізниці. Умовами аукціонів Прозорро.Продажі відсутня можливість купувати вагоновідправлення в країни СНД та Прибалтики, що унеможливлює продаж зернових та продуктів переробки в ці країни.

З метою врегулювання ситуації, УКАБ закликає УЗ та МІУ врахувати такі пропозиції:

  1.  Розглянути на законодавчому рівні створення механізму компенсації ринкової вартості вагонної складової відправнику за прострочення термінів доставки вагона в завантаженому та порожньому стані.
  2.  До моменту відсутності механізму компенсації відправникам/власникам вартості вагонної складової за прострочення нормативного терміну доставки, змінити підходи в проведенні аукціонів у системі Прозоро Продажі щодо послуг використання вагонів, задля унеможливлення штучного та надмірного підняття ціни на вказані послуги.
  3.  Встановити обґрунтовану вартість використання вагона Укрзалізниці та розробити прозорий механізм розподілу вагонів-зерновозів між усіма охочими здійснити перевезення вантажів.
  4.  Для зменшення штучно створеного дефіциту послуг перевезення та надмірної вартості вагонної складової, зменшення необґрунтованих витрат аграріїв на логістику,  просимо в найкоротші терміни розглянути можливість зняття конвенційної заборони на подачу іновагонів під завантаження на мережі Укрзалізниці.
  5. Частину вагоновідправлень на Прозорро.Продажі продавати з горизонтом подачі під завантаження в наступні 1-3 місяці задля збільшення пропозиції з боку Укрзалізниці та відповідно зниження дисбалансу між попитом і пропозицією.

читайте також

Завантаження....