URM
Тарифи Бізнес Новини

В УЗА підрахували додаткові витрати аграріїв від підвищення залізничних тарифів

Зерновики переконані, що зростання залізничного тарифу для зернових вантажів матиме катастрофічні наслідки для аграрної галузі, що ще більше погіршить і так вкрай невтішну ситуацію.

За даними УЗА, таке зростання вартості залізничної логістики для зернових вантажів призведе до додаткових витрат аграріїв, що оцінюються в 120 млн доларів США на рік.

Окрім того, з початком блокади портів, вартість логістики в структурі експорту вже значно зросла (в 5-7 разів щонайменше) та досягла показника 180 доларів США на тону зерна. Враховуючи таку вартість логістики, виробники зерна вже вимушені продавати товар нижче собівартості. Згідно середніх розрахунків, вартість тони пшениці в полі вимушено знизилась до 90 доларів США за тону, при собівартості виробництва щонайменше 160 доларів США за тону.

В такому разі, зростання залізничних тарифів може спричинити не лише до зменшення перевезення зерна Укрзалізницею, але й може взагалі призвести до втрати залізницею такого виду вантажу як зерно.

За різними оцінками експертів, до кінця 2022 року слід очікувати банкрутство 50% виробників зерна, а до квітня 2023 року ще 40%. Саме тому УЗА також наголошує на важливості державної підтримки аграріїв та частковій компенсації логістичних витрат.

Напередодні УЗА звернулась до Прем’єр – міністра України з проханням скасувати рішення щодо підвищення залізничних тарифів. Українська зернова асоціація просила Уряд України запровадити мораторій на підвищення тарифів на вантажні перевезення на час військового стану та 3-6 місяців після його завершення.

Відзначимо, до початку широкомасштабного вторгнення армії російської федерації 24 лютого 2022 року, зерновий експорт на 95-98% здійснювався через морські порти, а весь аграрний експорт забезпечував понад 40% усіх валютних надходжень. На сьогоднішній день вкрай обмежений експорт зернових вантажів все ж залишається одним з основних джерел поповнення валютних резервів держави та фінансування роботи товаровиробників.

Так, у зв’язку з російською блокадою морських портів Азовського та Чорного моря, зерновики вимушені експортувати зернові та олійні культури через наземні та річкові шляхи сполучення з європейськими країнами з подальшим перевантаженням в європейських портах Балтійського та Чорного морів. Пропускна спроможність наземних та річкових переходів суттєво обмежена. Зокрема, раніше Україна могла експортувати через морські порти 6-7 млн т зерна щомісяця, наразі ж ми досягли показника експорту через усі автомобільні, залізничні та річкові шляхи лише 1,5 млн т у травні 2022 року.

Нагадаємо, що Міністерство інфраструктури України погодилося із пропозицією Укрзалізниці про підвищення тарифів на перевезення вантажів на 70%, — повідомляє Інтерфакс-Україна. Нові тарифи, згідно із терміновою телеграмою, текст якої розміщено на сайті УЗ, почали діяти вже з 29 червня. В свою чергу в УЗ підрахували, щоіндексація тарифів на вантажні перевезення залізницею принесе  11,2 млрд грн.

читайте також

Завантаження....