Рада національної безпеки та оборони вирішила запровадити надзвичайний стан на всій території України крім Донецької та Луганської областей, де вже діє надзвичайний правовий режим.
Секретар РНБО Олексій Данілов пояснив, що обмеження, пов’язані з надзвичайним станом будуть варіюватися, залежно від регіону. Він додав, що надзвичайний стан запроваджується на 30 днів. За його словами, на житті більшості громадян, це ніяк не відобразиться.
Це буде посилення охорони громадського порядку та об’єктів, які забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства, це може бути обмеження руху транспорту, додатковий огляд транспорту, перевірка документів у фізичних осіб.
Рішення має ще ухвалити парламент. За даними журналістів «Української правди» депутати голосуватимуть за наступний текст проєкту рішення:
Документ_848178(4)
Що передбачає введення надзвичайного стану
Закон «Про правовий режим надзвичайного стану» передбачає можливе введення таких обмежень. Це: особливий режим в’їзду і виїзду, обмеження руху транспорту та його огляд;
посилену охорону правопорядку і об’єктів критичної інфраструктури. Також можуть бути забороні масові заходи та страйки.
Під час надзвичайного стану в людей та підприємств можуть вилучати майно. Окрім того, можуть бути прийняті рішення про комендантську годину, перевірку документів, заборона продажу зброї та алкоголю. А ще — заборона розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати обстановку. Що ж стосується військовозобов’язаних та резервістів, то їм можуть заборонити покидати місця свого проживання.
Надзвичайний стан: гарантії стабільності
Розповідаємо як будуть функціонувати ключові державні інституції під час введення надзвичайного стану. Адже законодавство України містить положення, які забезпечують стабільне функціонування цих інституцій. Тож, якими є ці гарантії? По-перше. Повноваження парламенту та президента не припиняються на час дії надзвичайного стану. Також не можна розпустити парламент. Але якщо парламент був розпущений, а нові вибори ще не були проведені, то на час надзвичайного він відновлює свої повноваження.
Якщо парламент не в сесійному режимі, то під час надзвичайного стану він збирається на позачергову сесію і працює в сесійному режимі впродовж всього терміну дії надзвичайного стану. Жодні вибори ані парламентські, ані президентські не проводяться. Вони відкладаються або на весь час надзвичайного стану або навіть на 1-2 місяці після. Питання запровадження або закінчення надзвичайного стану заборонено виносити на референдум. Не можна вносити зміни і до ключових законів. Це стосується в першу чергу Конституції та закону про надзвичайний стан.
Нагадаємо, 21 лютого президент РФ Володимир Путін підписав укази про визнання так званих «республік» ОРДЛО, а також підписав угоди «про дружбу та співпрацю» з ватажками бойовиків. Указами про визнання ОРДЛО Путін також офіційно наказав направити на схід України російські війська нібито «для підтримки миру».