URM
Тарифи Новини

ДРС оцінила проєкт МІУ з підвищення тарифів. Ризики помірні

Чинна система тарифоутворення стимулює українську промисловість концентруватися на виробництві та експорті сировинної продукції, перевезення якої коштує дешевше, замість експорту продукції з високою часткою доданої вартості. Про це йдеться в Аналізі регуляторного впливу, яке рекомендувала ДРС.

Також зазначається — система тарифоутворення, запроваджена у 2009 році, з моменту її впровадження стала неактуальною в сучасних умовах. Серед них:

  1. Перевезення деяких вантажів значно дорожче за перевезення інших вантажів, що дискримінує низку виробників продукції із вищою часткою доданої вартості.
  2. Зростання витрат діяльності АТ «Укрзалізниця» відбувається швидше від індексації тарифів, що призводить до дисбалансу системи перехресного субсидування як всередині сегменту вантажних перевезень, так і між сегментами вантажних і пасажирських перевезень.
  3. Зміни в структурі економіки зумовили значну зміну у структурі перевезень залізничним транспортом у зв‘язку зі зменшенням попиту на перевезення високовартісних вантажів та зменшенням обсягів високоприбуткового транзиту, що переважно генерувався на території Російської Федерації.
  4. Інфляційні процеси, що призвели до зменшення реальної вартості перевезень вантажів з 2014 року.

ДРС оцінила проєкт МІУ з підвищення тарифів. Ризики помірніЯк розподіляються вантажі за тарифними класами

Розподіл вантажів за тарифними класами визначається рівнем Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 26 березня 2009 року № 317, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 квітня 2009 року за № 341/16357 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 22 березня 2019 року № 205) (далі – тарифи Збірника тарифів). На сьогодні плата за перевезення вантажів 1-го та 3-го класів відрізняється більше ніж удвічі, а позакласної групи вантажів (щебеню та баласту (щебеню) для доріг, перліту, піску, гранвідсіву, шлаків, золи, солі, концентрату мінерального «Галіт») та 3-го класу – майже у 3 рази, у той час як витрати на транспортування не залежать від роду вантажу у вагоні.

Про ризики

Для зменшення ризиків для економіки країни та вітчизняних виробників зміну рівня тарифів пропонується здійснювати поступово, що забезпечить розтермінування впливу від підвищення в часі, адаптації ринку до змін, дозволить користувачам послуг залізничного транспорту врахувати заплановані зміни рівня тарифів при організації роботи та укладанні контрактів.

ДРС оцінила проєкт МІУ з підвищення тарифів. Ризики помірні

Підвищення тарифів: за та проти

Нещодавно Профспілка залізничників звернулася до міністра інфраструктури Олександра Кубракова про необхідність врахування пропозицій АТ «Укрзалізниця» щодо тарифної політики.

У профспілці вважають, що пропоноване міністерством підвищення вантажних тарифів недостатнє. Так, за даними Державної служби статистики України, з 2009 року до 2020 року зростання індексу цін виробників промислової продукції випереджає індекс тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом на 60 %.

Підтримали тарифну політику МІУ і в Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради щодо оцінки стану Укрзалізниці. Там переконані, що ці кроки стануть поштовхом до деолігархізації залізниці.

Водночас повного вирівнювання залізничних тарифів на вантажні перевезення вимагають аграрії. Всеукраїнська аграрна рада вважає недостатніми «напівзаходами» ініціативу Міністерства інфраструктури щодо часткового вирівнювання та індексації коефіцієнтів на перевезення вантажів залізницею.

Натомість компанії-члени Американської торговельної палати не підтримали поточну редакцію проєкту наказу, запропоновану міністерством і наголосили на неприпустимості підвищення тарифів на залізничні перевезення. Там переконані — це призведе до зменшення обсягів перевезень вантажів залізничним транспортом, а також до переходу використання альтернативних видів транспортування.

Проти тарифних ініціатив МІУ виступили і в Федерації роботодавців транспорту України. Там вважають, що підвищення вартості залізничних перевезень призведе до негативних наслідків для “Великого будівництва”.

Новим тарифам бути 

6 липня на сайті Міністерства інфраструктури оприлюднили проєкт відповідного наказу. Згідно з ним, пропонується підвищити тарифи на перевезення вантажів позакласної групи, 1-го класу та 2-го класу:

  • встановити тарифи для вантажів позакласної групи на нині чинному рівні для вантажів 1-го тарифного класу;
  • збільшити тарифи на перевезення нинішньої групи вантажів 1-го тарифного класу на 8 % з 01.09.2021 та ще на 20,4 % з 01.01.2022;
  • збільшити тарифи на перевезення вантажів 2-го тарифного класу на 8 % з 01.09.2021 та ще на 6,5 % з 01.01.2022.

7 липня МІУ направило проєкт наказу на затвердження регуляторній службі. У відповідь служба запросила додаткову інформацію щодо впливу акту.

У результаті Державна регуляторна служба погодила проєкт наказу МІУ щодо підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення.

читайте також

Завантаження....