URM
Бізнес Новини Тарифи

В ЄБА виступили проти точкового підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення

В Європейській бізнес-асоціації виступили проти проєкту наказу МІУ «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги», починаючи з 1 вересня цього року.

Так, експерти асоціації зазначають, що система тарифів Укрзалізниці потребує комплексного перегляду, а не точкового підвищення. Для цього необхідно здійснити реорганізацію Укрзалізниці та ухвалити закон «Про залізничний транспорт».

Крім цього, в асоціації виступають за якнайшвидше ухвалення проєкту закону №1196-1, який визначає повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту (НКРТ) щодо регулювання цін на залізничному транспорті.

Сьогоднішнє заплановане підвищення тарифів призведе до зростання тарифного навантаження на бізнес в цілому на 10,1 млрд грн щорічно. Витрати ж підприємств, наприклад, паливно-енергетичного комплексу потенційно зростуть на понад 30% або 2 млрд грн щорічно. Таке підвищення собівартості матиме катастрофічні наслідки для вугільної та енергетичної галузей, у яких значна кількість підприємств на цей час збиткові або дотаційні й перебувають у скрутному фінансовому стані.

Окрім цього, суттєво постраждає і будівельна галузь. В асоціації наводять до прикладу, що при доставці гранітного щебеню з кар’єрів в Житомирській області на порівняно велику відстань, наприклад, на будівництво дороги в Сумській області, з урахуванням необхідності оплати порожнього пробігу назад, подорожчання вартості перевезення однієї тонни щебеню складе близько 30% (приблизно з 148 грн/т з ПДВ до 194 грн/т з ПДВ).

Також підвищення тарифів на вантажні перевезення для цементної галузі означатиме збільшення вартості сировини і, як наслідок, призведе до зростання цін на кінцеву продукцію й об’єкти будівництва. Так, зростання тарифів на вантажоперевезення залізницею призведе до переходу будівельних вантажів на автотранспорт.

Також в ЄБА зазначають, що зростання не було передбачено Консолідованим фінансовим планом Укрзалізниці на 2021 рік та не є обґрунтованим. А розрахунковий ефект підвищення доходів Укрзалізниці у разі впровадження проєкту Наказу в розмірі близько 10-12 млрд грн сукупно за 2021 та 2022 роки, який визначено в Пояснювальній записці, є, на переконання представників бізнесу, суттєво завищеним.

Водночас у ЄБА просять приділити увагу збитковості пасажирських перевезень. Адже, у 2020 році 100% прибутку Укрзалізниці від вантажних перевезень було використано на покриття зростаючих збитків від пасажирських перевезень.

Своє звернення асоціація направила до Керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, аби відкликати проєкт.

читайте також

Завантаження....