URM
Новини

УЗ не змогла повною мірою задовольнити потреби зростаючої економіки України, — ТСК

В 2021 році Укрзалізниця не змогла у повній мірі задовольнити потреби зростаючої економіки України у вантажних перевезеннях.

Про це йдеться у попередньому звіті профільної тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо оцінки стану Укрзалізниці. Документом з виданням URM поділився один із членів ТСК.

Так, згідно з даними ТСК, розрив між динамікою зміни реального ВВП України та вантажообігом залізничного транспорту у 2021 році сягнув 17,74%.

Доходи державної компанії від вантажних перевезень становлять лише 92,3% від рівня доепідемічного 2019 року і це навіть попри ріст тарифів у 2021 році та отримання від цього додатково 2400 млн грн.

Також в ТСК наголосили, що УЗ не освоїла багато додаткових обсягів перевезень вантажів залізничним транспортом, а переорієнтація вантажів на автомобільний транспорт була суттєвою. На це вплинула велика кількість чинників. Серед них:

  • У вересні 2021 року було зафіксовано 349 кинутих вантажних поїздів. У жовтні 2021 року було зафіксовано 407 кинутих вантажних поїздів. У листопаді 2021 року було зафіксовано 859 кинутих вантажних поїздів.
  • Штрафи за несвоєчасну доставку вантажів з вини АТ»УЗ», які сплачено Перевізником, становлять за останні 3 роки 378,6 млн грн. Зокрема, за 7 місяців 2021 року таких штрафів з АТ»УЗ» уже стягнуто на суму 46,6 млн грн.
  • Відсутній розвиток відносин з клієнтами (та партнерами): вантажовідправниками, портами, глобальними морськими лініями та адміністраціями залізничного транспорту, у рамках Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС), що призводить до втрати транзитного потенціалу України. Обсяги транзиту стають дедалі меншими. У загальному вантажообігу частка транзитних вантажів складає 7%, у загальних обсягах перевезень – 4%.

Тож, внаслідок нездатності АТ»УЗ» перевезти необхідні обсяги вантажів, їх було перевезено іншими видами транспорту, зокрема, суттєво збільшилися обсяги перевезень автомобільним транспортом, що потенційно призведе до погіршення стану автомобільних доріг, оновлених в рамках програми «Велике Будівництво».

ТСК констатує, що загалом, через непрофесійне управління, через відтік вантажів на інші види транспорту, через дискримінаційні та корупційні підходи до організації перевезень, недоотримані доходи та збитки у секторі вантажних перевезень станом на 2021 рік можуть становити від 6 до 8 млрд грн на рік.

Водночас, ТСК констатує позитивний вплив на АТ»УЗ» внаслідок ініціативного підходу Міністерства інфраструктури України щодо підняття тарифів на вантажні перевезення, що дозволить отримати додатково лише в 2022 році понад 14 млрд грн.

Нагадаємо,  раніше в Центрі досліджень залізничного транспорту пояснили причини переорієнтації перевезень зерна від Укрзалізниці.

читайте також

Завантаження....