URM
Укрзалізниця Новини

Укрзалізниця та Stadler: які ризики несе тендер на закупівлю 80 електропоїздів

«Дзеркало тижня» підготувало детальний огляд тендеру УЗ постачання 80 електропоїздів очікуваною вартістю 31,5 млрд грн. Далі – тезово.

Якщо взяти лише очікувану вартість, то вартість 10 електропоїздів Hyundai, двох Skoda і двох крюківських ЕКр-1 (Тарпан), які є в арсеналі швидкісної компанії, становила менш як пів мільярда євро. Зараз очікувана сума одного тендеру — близько мільярда євро.

При цьому, контракти під Євро-2012 були прикладом того, як не треба здійснювати державні закупівлі: жодної конкуренції, прямі лізингові договори, звинувачення у колосальному завищенні цін.

Наразі, попри оголошений тендер, є всі підстави вважати, що закупівля неконкурентна. Так, у серпні Україна підписує меморандум зі швейцарським виробником, а Stadler навіть привозить до Києва до Дня Незалежності свій електропоїзд Flirt.

Хоча конкретні деталі угоди не розкриваються, основна інформація про майбутній контракт зводиться до того, що УЗ повинна отримати 30 електропоїздів для приміського сполучення Києва, ще 30 — для Харкова і Дніпра і 20 регіональних і 10 поїздів далекого сполучення для міжміського руху. Тобто загалом 90 електропоїздів.

Були озвучені умови — це залучення 500 млн євро швейцарської позики й локалізація виробництва завдяки будівництву нового заводу Stadler на території України. Після чого швейцарська компанія відвідує Харків, аби побачити площі під майбутні виробничі потужності.

Водночас керівник Укрзалізниці Олександр Камишін обіцяє відкритий міжнародний тендер восени. Хоча автор зауважує, що досить дивно спочатку знайти постачальника, вести з ним переговори і підписувати публічні меморандуми, а потім оголошувати тендер.

Проте тендер одразу мав недоліки:

  • замовник передбачив менше ніж місяць для подачі пропозицій учасників (потім збільшив термін – прим. URM);
  • тендерну документацію викладено лише українською (без перекладу англійською), що явно ускладнює процес участі для світових виробників і це не дуже схоже на «міжнародний тендер»;
  • на вимогу потенційного учасника (Siemens – прим. URM) у тендері про надання перекладу тендерної документації англійською УЗ відповіла, що дозавантажить англійську версію, але так цього і не зробила навіть через місяць.

Тож є підстави вважати, що УЗ хотіла швидко провести формальні торги, на які прийшов би лише заздалегідь підготовлений Stadler, а відсутність конкуренції у двох оголошених процедурах стала б підставою для майбутньої прямої закупівлі.

Звісно, Перевізник міг ризикнути та не оголошувати тендеру взагалі, провівши переговорну процедуру з якимось формальним обґрунтуванням відсутності конкуренції.

Але цього компанія вона вже отримала досвід, коли Держаудитслужба визнала незаконною пряму переговорну процедуру на постачання 100 пасажирських вагонів з Крюківським вагонобудівним заводом.

Висновок ДАСУ про наявність порушень у вагонному тендері тепер розглядатиме суд, і, можливо, контракт буде визнано недійсним, хоч і із запізненням.

Ризикувати іще раз нарватися на визначення порушення законодавства, підписуючи прямий договір на 30 млрд грн, сторони не наважились, адже на кону зовсім інші суми й наслідки. Очевидно, Stadler нецікаво збудувати завод, а потім отримати ануляцію контракту через порушення процедури.

Хоча УЗ заявила, що розіслала запрошення провідним світовим виробникам, але вони отримали запрошення на торги, де за кілька тижнів мали вивчити всі технічні вимоги та потреби УЗ, ознайомитися з особливостями українського законодавства і технічних регламентів, підготувати пропозицію та подати її.

Цікаво і те, що тендер оголосили не на 90 одиниць електропоїздів, як зазначалося вище, а на 80. Тобто в серпневий бюджет уже не помістилося десять поїздів.

Уже на початку листопада термін подачі пропозицій мав закінчитись, і єдиним учасником цих перегонів повинен був стати швейцарський фаворит влади. І так і сталося б, якби не Siemens. Представництво німецького виробника в Україні несподівано заявило, що готове боротися за контракт від УЗ.

Stadler отримав несподіваного конкурента вже на фінішній прямій. І така ситуація, мабуть, не зовсім подобається швейцарцям, адже генеральний директор Stadler CIS AG Александр Люфт уже витратив чимало ресурсів і часу на підготовку майбутньої угоди.

Найголовніше, що цікавить українців, коли йдеться про багатомільярдні угоди, — наскільки ринковою є ціна. Причиною активного інтересу німецького Siemens може бути саме ціна електропоїздів. За умовами тендерної документації, постачальник має поставити 50 поїздів пасажиромісткістю не менш як 300 осіб і 30 поїздів на 250 пасажирів. Середня ціна одного поїзда становить 12,5 млн євро.

Для Швейцарії електропоїзди Stadler аналогічної конфігурації обходилися майже вдвічі дешевше — по 6,5 млн євро. Укрзалізниця поспішила заспокоїти, мовляв, це ще не остаточна ціна. Але ж і Швейцарія замовляла втричі більший обсяг.

Своєю чергою варто нагадати, що раніше польський експерт з усунення ризиків у залізничних проєктах Анджей Цебула в колонці для URM розписував слабкі місця вищезазначеного тендеру:

  • відсутність PR-кампанії серед виробників, аби викликати інтерес;
  • тендер оголошено виключно на постачання поїздів, а мав би бути на постачання й технічне обслуговування поїздів;
  • вказана в оголошенні сума бюджету, виділеного на його фінансування.

Також представник українського представництва Siemens в Україні Дмитро Чорненький у коментарі журналістам URM вказав на ще одну проблемо тендеру: закупівля проводиться одним лотом, при цьому там закуповуються різні види поїздів.

читайте також

Завантаження....