URM
Інтерв’ю Лонгріди

Укрзалізниця не може оплатити ту кількість послуг, яку може виконувати ЗЕРЗ — інтерв’ю з Ольгою Руденко

Останнім часом деталі роботи Запорізького електровозоремонтного заводу та рішення його керівництва стали з’являтися у ЗМІ із невтішними заголовками. Серед них і розмова про жахливий стан інфраструктури, і про автомобілі, і про неплатежі. На всі питання відповіла директор ЗЕРЗ Ольга Руденко.

Хто, як і чому намагається вас очорнити в очах керівництва УЗ?

У пресі проти нас постійно формуються інформаційні вкидання. Хоча в нас нічого не запитують і з нами не говорять. Ось, наприклад, що ми ніби закуповуємо автомобілі в той час, коли не платимо працівникам зарплату й не маємо коштів на існування. Мовляв, ми збиткові. Але річ у тому, що ми ж не збиткові. І зарплата у нас платиться, й аванс вчасно. Не було затримок. І ці видання розкручують історію, як їм треба. Часто дуже безграмотно. Наприклад, в одній зі статей сказали, що в нас зійшов із колії локомотив і я змусила робітників мало не вручну ставити його на місце. Ну, насамперед у нас не магістральний шлях, щоб локомотив сходив. Так, у нас була невелика проблема. Але вручну?! Це як? Це ж нереально… Загалом, будь-який робочий момент розглядається так, ніби це гріх століття. Ось так само, як і з автомобілями. У нас знос автопарку 85% — 95% не рахуючи директорської машини. Але знос такого рівня, що я навіть не користуюся цією директорською машиною. На ній працівники у відрядження їздять. А іншим машинам від 33-х до 15 років.

Але тут же питання в тому, що закуповується машина представницького класу!

Так нічого не закуповується! Там написано, що проводиться моніторинг цін і ринку. Ми хочемо зрозуміти ціни, щоб включити їхній рівень в оновлення парку наступного року. Нашому тендерному комітету попалася реклама, що можна ледь не за ціною Skoda купити Land Cruiser. Ну, без наворотів якихось, стандартна комплектація. Мало не 800 тисяч машина ця коштує. І з цього ми робимо моніторинг. Чи відгукнуться продавці на таку ціну. Це ж не означає, що ми купимо саме цю машину за такою ціною. Просто дивимося ринок, і хто відгукується на наші пропонування. І весь моніторинг має закінчитися до 2022 року.

Добре. Критика від ваших опонентів також стосувалася коштів і комплектувальних. Чи вистачає вам деталей, і яка завантаженість роботою на заводі?

Потреба в ремонтах УЗ — величезна. Ми навіть не можемо виконати всього того, що хотів би Перевізник. Ми завантажені повністю. У нас підписані договори, і нам є що робити, але УЗ не може оплатити свої замовлення. У нас же немає обігових коштів, ми їх не одержуємо. Тому що нам залізниця платить тільки тоді, коли у неї є гроші. Позаминулого місяця нам не заплатили 30 млн від запланованого, минулого – 70 млн, а цього, може, і 90 млн гривень. У результаті в нас гальмується виробництво. І ми не можемо повною мірою виконати договір. Розумієте, коли маєш борги в 100 млн перед постачальниками, з тобою перестають працювати як із серйозним партнером. Терплять-терплять, а на 4-й місяць просто припиняють постачати матеріали. Через це падають обсяги виробництва — у нас цехи зупиняються без запчастин. Зараз ми видаємо 5 електровозів на місяць, а могли б 7-8 за повного забезпечення. Річ у тому, що фінансовий план в УЗ і виробничий — різні. Вони існують окремо.

Як вийшло переконати постачальників не зупиняти постачання?

Ми вчора були в УЗ (інтерв’ю було записано 16 липня 2021 року. – ред.) і нас запевнили, що до кінця місяця ситуація виправиться. Адже УЗ зацікавлена ​​в ремонтах навіть більше за нас.

А що стосується штату. Чи вистачає вам людей?

Ми укомплектовані під 5-6 електровозів, які випускаємо. На початку року, коли планували, що будемо випускати більше, почали набирати людей під обсяг. Але зараз ця робота призупинена — я не можу гарантувати людям зарплату. Немає в нас упевненості в завтрашньому дні.

Як ми знаємо, ЗЕРЗ розглядається керівництвом Alstom як імовірний форпост локалізації свого виробництва. Як ви до цього ставитеся? Які потужності заводу вони займуть?

Ми однозначно зацікавлені в роботі за цією програмою. Це нові можливості для нас, нові робочі місця. Подальша робота буде набагато ширшою. У нас є територія, де ми можемо побудувати цех. Ми давно говорили з Укрзалізницею щодо побудови нових електровозів. І це один із кроків, який може до цього призвести. Адже старі електровози відживають своє, і нам треба дивитися вперед.

Але ж серед ваших працівників буде велика спокуса перейти туди працювати. Чи можна говорити, що вам доведеться поліпшити умови й на своєму виробництві?

Звісно, буде, конкуренція. Будемо займатися підвищенням заробітної плати. У нас, до речі, на тлі УЗ, зарплата досить висока: середня зарплата – 14,5 тисячі.

Але чи будуть умови від заводу з установки граничної зарплати, яку може заробити працівник?

Ні, такого не буде. Якщо хочете заробляти більше — заробляйте. Крім того, мають же покращитися умови праці. Це буде новий цех, нові технічні можливості. Працівники будуть зацікавлені!

А хто ж старі локомотиви буде ремонтувати? 130 машин Alstom — це крапля в морі.

Ну, старі локомотиви своє відживають, і нам потрібно навчитися переходити на ремонт нових. Зараз вивчаємо ремонт ДЕ-1. Це новий для нас електровоз і він тільки почне надходити до нас на ремонт. Потрібно ставитися до цього, як до іншого виду роботи, ось і все.

Та й з чого ви взагалі вирішили, що працівники будуть іти? У Alstom як працювали, так і працюють. У нас же своє виробництво на території ЗЕРЗ, де ми маємо освоїти ці 35%. Це ж не сторонній завод.

Але це ж французьке виробництво зі своїми стандартами при прийманні на роботу…

Ну так, а як чехи брали?! Просто той вид робіт, який нам доручить Alstom, буде виконуватися в сусідньому цеху. Але це технічні моменти. Головне, щоб ми взяли цю роботу.

читайте також

Завантаження....