URM
Укрзалізниця Новини

Український офіс ЄБРР протягує свого переможця на тендері з електрифікації Долинська-Миколаїв – ЗМІ

Цього року має розпочатися електрифікація ділянки Долинська-Миколаїв. За даними ЗМІ, заступник керівника офісу Європейського банку реконструкції та розвитку в Києві Марк Магалецький може бути причетний до протягування «правильного» переможця.

У 2019 Укрзалізниця, ЄБРР і Європейський інвестиційний банк оголосили про готовність вирішити одну з головних логістичних проблем півдня України: електрифікувати дві ділянки залізниці до Миколаєва — від станцій Долинська з боку Кропивницького (148 км) і Колосівка з боку Одеси (105 км).

Крім прискорення пасажирських перевезень через запуск повноцінного поїзда «Інтерсіті +» до Миколаєва і Херсона, електрифікація дозволить підвищити ефективність логістики на під’їздах до морських портів «Великої Одеси», збільшивши швидкість перевезень на 20-25%. Пропускна спроможність порту Миколаїв і зовсім може вирости у 2 рази.

На ці цілі ЄБРР і ЄІБ сумарно виділили УЗ кредит на 366 млн євро. Тендер з відбору підрядника для першої фази проєкту (Долинська) оголосили в січні 2020 року. Відкриття тендерних пропозицій сталася 4 грудня 2020 року: на тендер були отримані 5 заявок від консорціумів і 1 — від самостійної компанії. Тендерний комітет УЗ провів оцінку на відповідність кваліфікаційним умовам.

За даними ЗМІ, дві компанії, які подали найнижчі пропозиції — китайська компанія та азербайджанський концерн Atef — не відповідали низці кваліфікаційних критеріїв оцінки, і Комітет з оцінки тендерних пропозицій запросив підтвердження Європейського банку реконструкції та розвитку для присудження контракту третьому учаснику тендера з найнижчою ціною пропозиції — казахсько-турецького консорціуму компаній Integra Construction KZ і TasYapi, які всіма критеріями оцінки відповідали.

Після обміну повідомленнями між банком і комітетом, у травні 2021 року, ЄБРР підтвердив свою згоду з присудження контракту Integra-TasYapi. У червні 2021 року Комітет відправив своє рішення банку для присудження контракту консорціуму.

Однак на початку липня комітет з оцінки тендерних пропозицій УЗ різко змінив свою позицію щодо переможця і прийняв всі невиконані критерії азербайджанської Atef, визнавши її переможцем. У результаті в ЄБРР пішло рішення відкликати перемогу Integra-TasYapi і присудити її Atef.

За даними авторів матеріалу, вказівку ​​змінити переможця і прийняти «непрохідні» критерії міг дати куратор кредитів ЄБРР українському уряду, колишній старший економіст, відповідальний за розвиток інфраструктури, а сьогодні заступник голови представництва ЄБРР в Україні Марк Магалецький.

Також журналісти акцентують увагу, що у 2019 р. ЄБРР виділив Укрзалізниці 100 млн доларів США на проєкт «Модернізація пріоритетних залізничних ліній». 70 млн повинні були піти на закупівлю матеріалів для виконання капітального ремонту шляхів, ще 30 млн — на переоснащення засобів автоматики й телекомунікацій.

У 2020 році Перевізник оголосив торги за лотом №4 — «Кріплення рейковий пружне з анкером Р65 в комплекті — 569296 комплектів». У тендері взяли участь дві українські компанії («Корпорація КРТ» і Роменський завод «Тракторозапчасть») і дві іноземні (Plastwil Sp. Z o. O. З Польщі та Vossloh Fastening Systems GmbH з Німеччини). За результатами тендеру всі документи відповідали тендерній пропозиції тільки у іноземців. Переможцем була оголошена німецька Vossloh, через те, що в поляків пропозиція була на 165 тисяч дол. вище.

Однак польська компанія оскаржила результати тендера в суді, і з судових документів стало ясно, що насправді тендер пройшов не так прозоро. Після розкриття пропозицій виявилося, що Vossloh взагалі не вказала в системі ЄБРР розмір свого цінової пропозиції — всюди стояли нулі.

У такій ситуації замовник може уточнити в учасника цифру, однак хитрість полягає в тому, що пропозиції інших учасників уже відомі й «забудькуватому» претендентові не складе труднощів вказати суму нижчу, щоб точно перемогти за ціновим критерієм.

Примітно, що цінова пропозиція поляків було відхилено з формулюванням, що воно перевищує ліміт у 5,7 млн ​​доларів США на цю закупівлю. У той час як фінальний контракт з Vossloh був укладений на 6,55 млн доларів США, тобто жодного ліміту по факту не було.

читайте також

Завантаження....