URM
Укрзалізниця Новини

ТСК: УЗ залишається збитковою попри декларовані прибутки

Українська залізниця звітувала про 457 млн грн чистого прибутку за 2021 рік. Та попри такий результат, державний Перевізник де-факто залишається збитковою компанією.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала очільниця профільної комісії Верховної Ради щодо оцінки стану Укрзалізниці Юлія Гришина. Політик пояснила це наступним чином:

 • Менеджмент УЗ возвеличується на фоні 2020 року, коли через епідемічні обмеження і тотальний локдаун економіка суттєво просіла. Обсяги вантажних перевезень Укрзалізниці тоді значно знизились.
 • Пасажирські перевезення було зупинено майже на 6 місяців (і до цього часу повністю не відновилися – лише 51% до рівня 2019 року), проте виплата заробітної плати усім залізничникам проводилася й далі.
 • Тоді УЗ й справді показала 11,9 млрд грн збитку. Але, варто врахувати, що негативна курсова різниця (девальвація гривні) додала у збитковий фінансовий результат Укрзалізниці у 2020 році аж 5,5 млрд грн курсового збитку.
 • В 2021 році економіка стабілізувалася. Курс національної валюти покращився з 28,27 грн за долар США (станом на 31.12.2020 року) до 27,28 грн за долар (станом на кінець 2021 року), або на 99 коп.

Це додало до чистого прибутку Укрзалізниці 1,3 млрд грн курсового прибутку. Але керівники Укрзалізниці до цього результату не мають жодного стосунку, оскільки жодним чином не впливають на курс валют. Чистий прибуток – це багатокомпонентний показник, і формується він внаслідок дії багатьох факторів. Один з них — курсова різниця. Тож, лише віднявши отриману Укрзалізницею у 2021 році позитивну курсову різницю, ми вже, де-факто, отримуємо 900 млн грн збитку за 2021 рік, а не ті цифри, які подає менеджмент УЗ»

Юлія Гришина

Також, зазначила Гришина, менеджери УЗ вдалися ще до декількох хитрих прийомів, щоб відзвітувати про позитивний іінрезультат компанії. До прикладу — перенесення росту заробітних плат працівників Укрзалізниці на 10% з 1 жовтня на 01 грудня 2021 року

Це додало до чистого прибутку Укрзалізниці близько +650 млн грн до кінця року. Штучно стримуючи на неконкурентному рівні заробітні плати залізничників та не піднявши їх у відповідності до Спільного рішення між адміністрацією УЗ та профспілкою з жовтня 2021 року на 10%, а зробивши це тільки у грудні 2021 року, керівництво АТ «Укрзалізниця» додатково показало у чистому прибутку понад 650 млн грн»

Юлія Гришина

Також, заявила очільниця ТСК, перенесення переоцінки основних засобів Укрзалізниці на 2022 рік додало до чистого прибутку +3,0 млрд грн за ІІ півріччя 2021 року.

Резюме: де-факто, УЗ за 2021 рік має збитки на рівні майже 5 млрд грн. Тож, ще велике питання, коли УЗ була ефективнішою: у 2020 чи у 2021 році. На жаль»

Юлія Гришина

Разом з тим, згідно з  інформацією  «Центру досліджень залізничного транспорту», Олександр Камишін не виконав основні показники фінансового плану за 4-й квартал 2021 рік.

Відзначимо, що раніше профільна комісія щодо оцінки стану Укрзалізниці відправила листа в Кабмін з вимогою не продовжувати контракт з головою правління АТ «Укрзалізниця» Олександром Камишіним.

Серед підстав:

 • невиконання Указів Президента України;
 • невиконання Планів Уряду;
 • не виконано затверджені Урядом показники фінансового плану компанії на 2021 рік;
 • не виконано жодного з 71 доручення проміжного Звіту ТСК;
 • провалено реалізацію частини Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

Також в ТСК були не задоволені оперативними показники компанії. Ідеться про:

 • вантажообіг залізничного транспорту у січні-жовтні 2019 року становив 152520,1 млн т/км, у 2021 році лише 147948,9 млн т/км.
 • станом на листопад 2021 року, щоденно на мережі залізниць України залишаються кинутими та відставленими 300 вантажних поїздів;
 • середньодобовий пробіг завантаженого піввагона у листопаді впав до мінімуму за останні 3 роки 109 км/доба. Швидкість зерновоза у жовтні становила 126 км/доба.

Нагадаємо, на сайті Укрзалізниці оприлюднили фінансовий план Товариства на поточний рік. Наводимо основні цифри.

читайте також

Завантаження....