URM
Укрзалізниця Новини

ТСК перевірила ефективність управління Гніванським заводом спецзалізобетону — ВІДЕО

30 вересня Тимчасова слідча комісія Верховної Ради щодо стану Укрзалізниці відвідала Гніванський завод спецзалізобетону, який належить Перевізнику.

Причиною перевірки стала скарга профспілки щодо боргів із зарплати. Наразі завод має заборгованість 6,6 млн грн. Під час перевірки комісія також ознайомилася із поточним станом заводу.

Проєктна потужність заводу становить 214 тисяч кубометрів продукції, але фактичні заплановані обсяги на цей рік — лише 15 %. На заводі планували завантажити виробництво на 35 %, але в Укрзалізниці такі обсяги не погодили й зменшили, адже саме Перевізник погоджує підприємству обсяги виробництва основної продукції — шпал та опор.

ТСК перевірила ефективність управління Гніванським заводом спецзалізобетону - ВІДЕОЗагалом бюрократія всередині УЗ позбавляє підприємство мобільності. Так, до липня 2021 завод мав усе погоджувати з акціонером (УЗ). Так, не дозволялося брати кредити на оновлення ліній виробництва. Навіть ціни, за якими завод відпускає продукцію, теж погоджував Перевізник.

У нас хотіли взяти в оренду територію для виробництва снеків, але нам не погодили.

Олег Хардикайнен, директор заводу

З 26 липня почав працювати новий порядок, за яким, щоб списати чи передати майно, завод має запланувати це у фінплані, котрий погоджує Перевізник. Проте нинішній фінплан завод погодив у квітні, до настання змін у статуті, а тому підприємство має чекати 2022 року.

Показовою є ситуація з автодорогою: завод хоче віддати її місту, але без дозволу УЗ не може. Перевізник направляє завод у МІУ, у МІУ відсилають до УЗ. Також завод просить забрати в них санаторій, який не працює з 2012 року.

ТСК перевірила ефективність управління Гніванським заводом спецзалізобетону - ВІДЕОВирішити питання залежності від УЗ може збільшення ринку збуту, але, з огляду на те, що завод випускає в основному шпали та контактні опори, необхідне збільшення номенклатури продукції, а це нові виробничі лінії.

Підприємство подавало до наглядової ради Укрзалізниці стратегічний план, де передбачено закупівлю обладнання для виготовлення продукції для «Великого будівництва».  В УЗ не погодили, адже немає фінансування. Також не погодили заводу план газифікації й закупівлі двох котлів.

У 2020 році ми почали виробництво нового типу шпал, щоб виробляти ті шпали, які приймає УЗ. Старі вона не брала, і ми змогли продати їх Метінвесту, бо вони лежали в нас з 2015 року.

Олег Хардикайнен

Наразі лише 15 % продукції завод продає на сторону, хоча, за словами керівництва, цей показник зріс з 5,9 млн грн у 2020 році до 17,3 млн грн у поточному році. Переважно це труби. 

Проте керівництво підприємства заявляє, що цього не достатньо, щоб «прогодувати» завод. Так, Метінвест замовляє 7 тисяч шпал – один тиждень роботи заводу. Водночас фінплан потребує 130 тисяч на рік. 

Зараз завод живе завдяки електрифікації колій. До кінця року завод має поставити 1800 опор. Проте на підприємстві говорять, що, за умовами договору, Перевізник розрахується лише у січні 2022 року. 

За словами очільниці ТСК Юлії Гришиної, першопричина такого стану заводу — це дії УЗ, яка не подає до фінплану витрати на активи. На її думку, недофінансуванням керівництво УЗ показує прибутки, поки заводи не отримують замовлення.

ТСК перевірила ефективність управління Гніванським заводом спецзалізобетону - ВІДЕО

Заводи УЗ на сьогодні не мають замовлень й просто гинуть на очах. Величезні об’єкти. Люди не отримують зарплати. Держбюджет втрачає податки. Це трагічна ситуація. Наше завдання — з’ясувати, чому такі заводи, які колись були «легендами», наразі не працюють.

Юлія Гришина

ТСК розгляне ситуацію на заводі через одне засідання, адже наступне засідання комісії буде з правоохоронцями з інших питань.

читайте також

Завантаження....