URM
Укрзалізниця Новини Пасажирські перевезення

ТСК: Організація пасажирського руху обійшлася Укрзалізниці майже у 13 млрд грн

У 2019-му році збитки від пасажирських перевезень склали 12,8 млрд грн, або 17,7% доходів від вантажних перевезень. Такі дані містяться у звіті Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, який є в розпорядженні URM.

Зокрема під час сьогоднішнього засідання профільного ТСК голова Комісії Юлія Гришина наголосила на тому, що за 2020 рік, за умови скорочення обсягів та доходів від пасажирських перевезень у 2,4 раза, збитки не змінились (-12,7 млрд грн) та склали вже 19,5% доходів від вантажних перевезень.

Найбільш збиткові

Найбільш збитковими є приміські пасажирські перевезення. При перевезенні понад 100 млн пасажирів щорічно (70% загальних) індекс зростання виторгу у 2019 р. до 2015 р. склав 1,70 за індексу зростання тарифів на 1,96, витрати на здійснення перевезень перевищують виторг у 7,8 раза у 2015 р. та у 9,6 раза у 2019 р. Ефективність за 5 років погіршилася на 20% за 5 років.

Місцева влада не платить за пільговиків

За інформацією ТСК, заборгованість місцевих органів влади та органів самоврядування за перевезення пільгових громадян склала:

  • у 2018 р. – 332 млн грн, 51% від приміських перевезень загалом;
  • у 2019 р. – 450 млн грн, 59%;
  • у 2020 р. – 282 млн грн, 62%.

Правління та наглядової ради АТ «УЗ» нічого не робить, щоб забезпечити отримання реальної виручки від приміських перевезень та компенсацій за перевезення пільгових громадян.

Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України

Водночас витрати від перевезень у внутрішньому сполученні (за виключенням Інтерсіті+) перевищили доходи від них на 77% у 2016 р. та на 98% у 2019 р.

Чи є прибуткові пасажирські перевезення залізницею?

У складі абсолютно збиткових загалом пасажирських перевезень є окремі рентабельні перевезення: міжнародні з рентабельністю 182% та Інтерсіті+ – 46%. Проте і тут є свої проблеми. У ТСК наголосили — на розвитку цих перевезень не концентруються інвестиційні ресурси, а акумульовані цим бізнесом кошти централізовуються і губляться в загальній неефективності.

Як пропонується покращити ситуацію з пасажирськими перевезеннями на залізниці:

  1. Прем’єр-міністру України забезпечити повну компенсацію недоотриманих доходів від перевезень масових категорій пасажирів у далекому та приміському сполученні, тарифи на які встановлюються нижче від собівартості. Виділити зазначену суму окремим рядком у фінплані АТ «УЗ».
  2. Наглядовій раді та правлінню АТ «УЗ» вивести міжнародні перевезення та внутрішні категорії Інтерсіті+ в окремі залежні компанії (компанію), що дозволить акумулювати необхідні кошти на їхній розвиток, залучити інвестиції для нарощування цього рентабельного бізнесу та задовольнити попит, що зростає.

Нагадаємо, на минулому засіданні ТСК ішлося про те, що безгосподарне управління активами Укрзалізниці створює передумови для зниження їхньої загальної вартості.

читайте також

Завантаження....