URM
Рухомий склад Новини

ТСК: Чергове відтермінування списання старих вагонів вдарить по вагонобудівній галузі

Міністерство інфраструктури презентувало вже шостий варіант проєкту наказу щодо строків списання вагонів. Вони знову змістилися. На думку членів профільної ТСК Верховної Ради з питань залізниці, такі перестановки негативно вплинуть на важке машинобудування. А зокрема — на вагонобудівну галузь.

Зокрема член комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури та профільної ТСК Ігор Мурдій відзначає, що зараз вагонобудівна галузь в Україні знаходиться у стані стагнації: за 2021 рік побудовано всього 1,3 тис вантажних вагонів. Водночас для Укрзалізниці експлуатація старих вагонів коштує на 50 % дорожче, ніж нових.

Однак у листопаді Мінінфраструктури вкотре змінило плани щодо скорочення строку експлуатації старих вантажних вагонів. У новій версії наказу, пропонується привести граничний термін служби напіввагонів та зерновозів до нормативного не до 2028 року, як раніше планувалося, а до 2031-го. Строки списання вагонів змістилися. Плани з будівництва нових вагонів змінилися. Чудово зрозуміло, що ніхто не будуватиме нові вагони, поки не вибуватимуть старі.

Ігор Мурдій

Так, за попереднім каскадним методом вибуття вагонів, загалом йшлося про вибуття і будівництво 27 тис вагонів за найближчі три роки. Зараз, після правок, мова йде про будівництво лише до 5 тисяч вагонів у 2022-2024 роках.

Це означає, що вагонобудівна галузь у найближчі три роки не отримає обіцяних масштабних замовлень, не буде десятків мільярдів інвестицій та нових робочих місць. Особисто мені цікаво, чи мало Мінінфраструктури, перед тим як зміщати строки вибуття вагонів, діалог з вагонобудівниками? І чи проінформований Президент України про те, що розпіарена міністерством програма почне діяти, фактично, після 2025 року? І як же бути з безпекою руху, адже Укрзалізниця сама неодноразово заявляла, що через поганий технічний стан вагонів відбуваються постійні аварії.

Ігор Мурдій

Читайте також: Український союз промисловців підтримав програму оновлення вагонів

Про зрив програми «Великого будівництва» говорить і експерт Володимир Даценко. Мовляв, жодного анонсованого міністерством і Укрзалізницею «Великого будівництва» вагонів до 2025 року очікувати не варто, адже до початку президентських та парламентських виборів буде списано мізерну кількість рухомого складу.

Експерт пропонує три основні варіанти розв’язання проблеми для міністерства:

  • Провести реформу безпеки руху на залізниці (утворення окремої функції, незалежної від УЗ) і перейти до принципу експлуатації за технічним станом вагона. Цей варіант потребує суттєвого удосконалення системи контролю технічного стану вагона й автоматизації процесів. Це мінімум 1-2 роки й необхідність професійного підходу. І знову ж таки ризики корупції.
  • Встановити обмеження строків експлуатації, але визначити об’єктивний базисний критерій визначення максимального терміну продовження служби вагону (наприклад +1 нормативний строк служби). І паралельно провести реформу безпеки руху на залізниці.
  • Ухвалити проєкт наказу в чинній редакції і встановити не зовсім прийнятний підхід до учасників ринку, викликати купу судових позовів і конфлікт з ринком. Здається, це найгірший варіант, але він поки основний.

Зазначимо, що на сайті державної регуляторної служби оприлюднили текст погодження наказу МІУ щодо списання вагонів за віком.

1 грудня про погодження повідомив заступник директора Департаменту з комерційної роботи Укрзалізниці Валерій Ткачов. За його словами, наразі проєкт направлено на юстування до Міністерства юстиції. Проте сам текст погодження регуляторна служба оприлюднила лише зараз.

ДРСУ погодила проєкт після того, як МІУ його відкоригувало – горизонт переходу на нормативний термін експлуатації зерновозів та піввагонів збільшено з 7 до 10 років. За словами Ткачова, протягом перших 3 років списання вагонів мінімальне:

  • 2022 рік – 43 ЗРВ;
  • 2023 рік – 469 ЗРВ;
  • 2024 рік – 1299 ЗРВ.

Нагадаємо, Міністерство інфраструктури спільно з УЗ планує запустити програму поступового обмеження терміну експлуатації вагонів та будівництва нових вагонів замість списаних.

З цією метою Мінінфраструктури розробило та опублікувало вищезазначений проєкт наказу про порядок списання зношених вагонів. Водночас уже 25 жовтня проєкт був відправлений на узгодження в Державну регуляторну службу.

16 листопада ДРСУ надіслала листа до МІУ зауваження до проєкту й повідомила, що лише після їхнього розгляду ухвалить рішення.

Зауважимо, що Кабмін ще 30 червня поставив завдання перед МІУ розробити новий порядок.

Нагадаємо, на початку жовтня Міністерство інфраструктури оприлюднило концепцію програми оновлення рухомого складу.

читайте також

Завантаження....