URM
Інтерв’ю Лонгріди

Складові збитковості щебеневих кар’єрів Укрзалізниці — інтерв’ю з Валентиною Романченко

Філія “Центр управління промисловістю” опікується досить неочевидними активами АТ “Укрзалізниця” — гранітними кар’єрами, їх дев’ятнадцять, та двома шпалопросочувальними заводами.

Останні три роки підприємство показує невтішні фінансові результати: загальна сума збитків від початку 2019-го — понад 319 мільйонів гривень. Що робити із цими активами ми вирішили дізнатися у колишньої керівниці філії “Центр управління промисловістю” Валентини Романченко.

Ми знаємо про понад 255 млн грн збитку лише у 2020 та вже майже 50 млн грн збитків у 2021-му філії. Чому підприємство показує такі негативні фінансові результати?

Я вам скажу так, за останні два роки змінилося керівництво філії, і не тільки філії, а й усіх структурних підрозділів, помінялись усі люди. Навіть прибиральниці та водії. Кожен відділ був профільний. Технічний, маркетингу чи щебеневої продукції. Це були фахівці, які не один рік працювали. Наразі кадровий склад непрофесійний. Керівництво не має відповідного досвіду та не працювало у сфері гірничо-видобувних робіт.

Кар’єри – це профільний актив для Укрзалізниці?

Кар’єри можна віднести як до профільних, так і до непрофільних. Утім, Укрзалізниця не може працювати без цього підприємства, бо всі колії лежать на щебені, щебеневій подушці. У нас вся інфраструктура в поганому стані, і треба все більше щебеню для підсипки та будівництва.

Не можна продавати всі кар’єри! Якщо вже дуже треба щось продати, то хоча б частково. Приблизно 12 кар’єрів точно треба залишити для реагування на надзвичайні ситуації, повені тощо. Я пам’ятаю у 2008 році була повінь. Щебеневі кар’єри робили вибухи, подавалися «вертушки» закільцьовані маршрути з доставки щебеню і ситуація виправилась. А так: завтра повінь, треба провести торги, а це 2-3 місяці. Приватні кар’єри не продають негабаритну фракцію. Їм це не вигідно. Якщо кар’єри продадуть, то ціна для УЗ на всі ці матеріали виросте як мінімум вдвічі.

ЦУП виробляє багато продукції. Раніше він виготовляв 7 млн тонн щебеню на рік і більше. На сьогодні можна зробити 6 кар’єрів мільйонниками. Тобто 6 кар’єрів можуть випускати 6 млн тонн щебеню. Для потреб УЗ необхідно в середньому 3-4 млн тонн, а інше можна продавати. Продаж цієї продукції може зіграти дуже позитивну роль з огляду на фінансовий результат філії, бо щебенева продукція дуже затребувана — будуються дороги, триває наразі «Велике будівництво» тощо.

Чому ж за такого попиту кар’єри мають збитки?

Треба перевіряти продаж готової продукції і обсяги її випуску. Там багато складових. Це і своєчасна закупка запчастин, і вибухових робіт, й інших послуг. Зараз не оновлюються основні засоби, а тому ростуть витрати на ремонти обладнання.

Раніше, коли філія ЦУП була окремою юридичною структурою, вона могла самостійно планувати оновлення. Наприклад, було оновлено Хлистунівський кар’єр — куплені сучасні дробарки. Те саме в Пінезевичах. Ці підприємства завжди були прибутковими, і якщо одне підприємство мало проблеми з обладнанням, то інше покривало затребувані обсяги. Оновлювались основні засоби, машини, витрати на їхні ремонти зменшувались.

Складові збитковості щебеневих кар’єрів Укрзалізниці - інтерв’ю з Валентиною Романченко

Тож які складники падіння цього напряму діяльності Укрзалізниці?

 

По-перше, треба звернути увагу на те, що практично на кожному кар’єрі керівник не має досвіду роботи у гірничо-видобувних компаніях. По-друге, немає плану виробництва. Є, наприклад, проєктна потужність у 700 тисяч кубічних метрів, а з УЗ на кар’єр спускають план видобутку лише у 144 тисячі кубометрів. Підприємство так не може ефективно працювати. І головне, треба завчасно проводити процедуру тендерних закупівель. Адже треба у грудні оголошувати тендери на закупівлю послуг на наступний рік: закупівлю запчастин, вибухові роботи, бо без вибуху не буде у кар’єрів роботи, складати графіки проведення ремонтних робіт і планувати їх між підприємствами.

Філія ЦУП для Укрзалізниці реалізує щебінь за собівартістю, а її прибуток має формуватися від продажу надлишкового щебеню стороннім підприємствам за договорами. Раніше з усіма, хто звертався до філії для викупу щебеню, укладали договори. Зараз я не володію інформацією про цю роботу й реалізацію продукції на філії.

Як вирахувати різницю проданого за договорами і необлікованого щебеню на виробництві?

Насамперед від плану видобутку. Наприклад, підприємство добуває щебінь і там були один чи два вибухи на місяць. Вони мають забезпечити вихід готової продукції до 30 тис. кубічних метрів. Залежить багато від виходу відсіву, бо це впливає на прибуток й на кінцевий фінансовий результат. Наприклад, якщо норма відсіву — 14%, а вихід був 30%, то це дуже суттєве відхилення, що потребує уваги й ревізії. Відсів низьковартісний.

Щоб досконало дослідити це питання, треба перевіряти витрати енергоносіїв на виробництві. Є норми витрат для видобутку кожної тонни і раніше за цим пильно стежили.

Наприклад, великі кам’яні брили перетираються спеціальними подрібнювальними плитами, розрахованими за нормою умовно на 30-40 тис. тонн. Їхня передчасна заміна могла означати виготовлення необлікованої продукції. Інші запчастини також можуть мати ознаки такої діяльності.

Довідка

На основні засоби філії “ЦУП”, згідно з пооб’єктним планом ремонту основних засобів на 2021 рік, планується витратити близько 7,7 млн грн, з яких для капітального ремонту машин, механізмів та обладнання потрібно витратити 4,6 млн.

Складові збитковості щебеневих кар’єрів Укрзалізниці - інтерв’ю з Валентиною Романченко

Усі кар’єри філії продають щебінь для Укрзалізниці нібито за собівартістю. Утім, різниця ціни реалізації для УЗ та собівартості тонни продукції може становити 5-6%. Тобто Укрзалізниця іноді купує щебінь дешевше за означену собівартість, що поміж іншого, призводить до збитків філії. Крім цього, середня ринкова вартість щебеню майже всіх фракцій вища за пропоновані ціни з кар’єрів УЗ на 100-110 грн, що створює корупційні ризики.

Так, у 2018-му — 31,3 млн грн збитків, у 2019-му — 63,4 млн грн, у 2020-му — 256 млн грн, у 2021-му — майже 50 млн грн збитків.

Загальна виробнича потужність кар’єроуправлінь філії “Центр управління промисловістю” — 8,2 млн куб. м (коефіцієнт переводу в тонни — 1,38). Приблизна виробнича потужність у 2021 році, під час “Великого будівництва” — 2,7 млн куб. м.

Нагадаємо, що про корупційні схеми з продажу щебеню на кар’єрах Укрзалізниці раніше повідомляла СБУ. Керівник виробничого підрозділу “ЦУП” отримував близько мільйона гривень на місяць готівкою протягом пів року. 

Наразі затриманому повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 368-3 (підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи поєднані з вимаганням неправомірної вигоди) Кримінального кодексу України.

читайте також

Завантаження....