Румунія планує розпочати ремонт залізниці 1520 мм, яка від портового та промислового міста Галац доходить до молдавського кордону в Джурджулештах і об’єднає порт Рені на півдні Одещини з рештою дунайських портів, заявив міністр транспорту Румунії Сорін Гріндяну, пише ЦТС.
Зокрема повідомляється, що до 19 травня Румунія проведе тендер на ремонт ширококолійної залізничної лінії Джурджулешти-Галац. Ремонт цієї ділянки має тривати 60 днів із моменту підписання контракту. Вартість робіт влада Румунії оцінює в 1,28 млн леїв. Гроші будуть виділені із інфраструктурного бюджету Залізниці Румунії.
Ця залізнична лінія дозволить перевозити товари в Україну та з України через Молдову та порт Галац. Цей дунайський порт стане нарівні з портом у Констанці, одним із ключових пунктів транспортування сировини та товарів у регіоні.
Зауважується, що залізнична лінія від Джурджулешти до Галаца має «суміщену» колію — одночасно прокладено рейки як для європейської колії 1435 мм, так і широкої 1520 мм, яка використовується в Україні, Молдові та інших пострадянських країнах, а також у Фінляндії та Монголії. Востаннє для вантажних перевезень з України та Молдови ця гілка використовувалася ще у 2017 році.
Залізниця до Галаца була побудована ще наприкінці ХІХ століття. Вона проходить через вузлову станцію Басарабяска у Молдові та через українські міста Болград та Рені на Одещині. За часів СРСР ця гілка мала стратегічне значення ще за часів СРСР — нею доправляли сировину на металургійний комбінат в Галаці та вантажі в порт Рені.
Нині до гілки широкої колії підключається нова залізнична лінія, збудована у 2008 році у Молдові від станції Кагул. Далі залізниця перетинає Прут мостом і йде в Галац, де є дві станції широкої колії — одна для перевантаження з вагонів широкої колії до вагонів стандартної європейської колії, і ще одна сортувальна вже біля металургійного комбінату.
Заважується, що використання залізничної гілки в Галаці для потреб зовнішньої торгівлі України можливе за умови транзиту вантажів через Молдову — від її північних районів із заходом поїздів з України або через Могилів-Подільський, або через Кам’янець-Подільський чи Чернівці. Дві інші залізниці до Молдови зараз не можуть бути використані, оскільки проходять транзитом через Придністров’я.