URM
Статті Новини Порти

Рейтинг найбільших морських портів України

Динаміку перевезень вантажів у напрямку портів з початку року можна було б вважати обнадійливою як для Укрзалізниці, так і портової спільноти. Так, вантажообіг українських морських портів у першому місяці 2022 склав понад 15 млн тонн. Ми проаналізували їхню роботу й пропонуємо ознайомитися з рейтингом найбільших морських портів України.

Державне підприємство «Бердянський морський торговельний порт»

Рейтинг найбільших морських портів України
Фото: ДП «Бердянський морський торговельний порт»
  • Місцезнаходження: північно-східна частина Бердянської затоки,  м. Бердянськ, Запорізька область
  • Кількість стивідорних компаній: 5
  • Кількість причалів: 9
  • Довжина причальної лінії: 1,8

Портові показники

За перший місяць поточного року Державне підприємство «Бердянський морський торговельний порт» опрацювало 136,9 тис. тонн вантажів, що більше на 67,8 % за аналогічний період минулого року.

Хоча минулого року перевалка вантажів скоротилася на 1,621 млн тонн, що на 24,6% менше проти рівня 2020 року. Показники першого місяця роботи Бердянського порту вказують на перспективу бути в ТОП рейтингу з перевалки вантажів, зважаючи на значні коливання роботи, що залежить насамперед від політичної ситуації між Росією та Україною.

Залізнична інфраструктура порту

Бердянський порт не має власної припортової залізничної станції, тому сполучення з портом забезпечується через залізничну станцію Бердянськ Запорізької дирекції залізничних перевезень, яка зі свого боку підпорядковується регіональній філії «Придніпровська залізниця», та під’їзною колією власності порту, протяжність якої становить 800 метрів.

Маневрова робота з портовими вантажами, зокрема з формування та розформування поїздів проводиться маневровими тепловозами серії ЧМЕ3 локомотивного депо Пологи, Придніпровської залізниці.

Поїзна робота здійснюється магістральними вантажними тепловозами 2ТЕ116 та новітніми тепловозами американського виробництва ТЕ33АС. Магістральні тепловози, які задіяні до роботи з портовими вантажами, приписані до локомотивних депо станцій Пологи та Мелітополь Придніпровської залізниці. Варто зазначити, що в майбутньому пропускна спроможність обробки вагонів може зрости завдяки електрифікації залізниці Кирпотине — Бердянськ. Можливість її здійснення розглядалась у кінці січня в Запоріжжі на нараді щодо стабілізації роботи ДП “Бердянський морський торговельний порт”.

ТОВ «Херсонський морський порт»

ТОВ «Херсонський морський порт»
Фото: ТОВ «Херсонський морський порт»
  • Місцезнаходження: м. Херсон, правий берег Дніпра
  • Кількість стивідорних компаній: 4
  • Кількість причалів: 10
  • Довжина причальної лінії: 1,6 км.

Портові показники

Для морських воріт річки Дніпра січень виявився успішним. Можливо, це якось пов’язано зі здачею Херсонського порту в концесію катарській компанії QTerminals на 30 років.

ТОВ «Херсонський морський порт» обробило 196,26 тис. тонн вантажів, що проти аналогічного періоду минулого року більше на 64,29 тис. тонн, або ж на 48,7 %.

Експортовано вантажів 159,06 тис. тонн, що на 60,1 % більше, ніж минулого року, імпорт порту склав 33,2 тис. тонн, а каботаж – 4,0 тис. тонн. Крім того, до акваторії Херсонського морського порту зайшли 42 судна, що більше на 11 одиниць до показників минулого року (у січні 2021 року – 31 судно).

Залізнична інфраструктура порту

На відміну від Бердянська, у Херсона є власна припортова залізнична станція.

ТОВ “Херсонський морський порт” обслуговується залізничною станцією «Херсон-Порт», яка має 12 залізничних колій та підпорядковується регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця». У січні припортовою залізничною станцією Херсон-Порт було оброблено 243 вагони, що на 28 вагонів менше за аналогічний період 2021 року (у січні 2021 року – 271 вагон). Маневрова та поїзна роботи виконуються маневровими та магістральними вантажними тепловозами серій ЧМЕ3 та 2ТЕ10У відповідно, приписного парку локомотивного депо Миколаїв з базуванням в оборотному локомотивне депо Херсон.

Завдяки суттєвому нарощення вантажообігу, а також залучення низки нових вантажів, зокрема: зародку кукурудзи, рисових висівок, соєвого шроту, сорго, кам’яновугільного твердого пеку, прокату чорних металів, ТОВ “Херсонський морський порт” посідає 8 сходинку нашого рейтингу.

Державне підприємство “Ренійський морський торговельний порт”

АМПУ
Фото: АМПУ
  • Місцезнаходження: лівий берег річки Дунаю, м. Рені, Одеської області
  • Кількість стивідорних компаній: 12
  • Кількість причалів: 39
  • Довжина причальної лінії: 3,92 км.

Портові показники

Державне підприємство «Ренійський морський торговельний порт» має чим похизуватися за перший місяць 2022 року, адже для цього підприємства це найкращий показник за останні роки. Порт перевалив 217,8 тис. тонн вантажів, що в понад  3 рази перевищує показник вантажообігу аналогічного періоду минулого року (у січні 2021 року цей показник дорівнював 54,65 тис. тонн). 

Вантажообіг транзитних вантажів склав – 213,0 тис. тонн, експорт – 0,7 тис. тонн, імпорт – 4,1 тис. тонн. У січні 2022 року Ренійський порт прийняв 75 суден, з них 36 морських суден, та 39 річкових. 

Залізнична інфраструктура

Залізна інфраструктура на території Ренійського морського порту складається з портової станції Рені-Порт-Експорт, яка у січні 2022 року опрацювала 2066 вантажних вагонів. Сама ж станція складається з мережі під’їзних залізничних колій загальною протяжністю 21,4 км, які примикають до залізничних колій загального користування станцій Рені та Рені-Наливна регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» та обслуговуються нею. 

Маневрова робота з портовими вантажами проводиться маневровими тепловозами серії ЧМЕ3 локомотивних депо станцій Рені та Одеса-Сортувальна, локомотивного депо Одеса-Сортувальна, Одеської залізниці. Поїзна робота виконується магістральними вантажними тепловозами 2ТЕ116У та 2ТЕ10М, які приписані до локомотивного депо Одеса-Сортувальна з базуванням в оборотному локомотивному депо Арциз. Окрім того, у перевезеннях вантажів задіяні й магістральні вантажні тепловози 2ТЕ10Л Молдовської залізниці.

За найкращий показник вантажообігу за останні роки, і останній місяць зокрема, Державне підприємство «Ренійський морський торговельний порт» посідає 7 сходинку нашого рейтингу.

6. Державне підприємство  «Маріупольський морський порт»

Державне підприємство «Маріупольський морський порт»
Фото: Адміністрація морських портів України
  • Місцезнаходження: північно-західне узбережжя Таганрозької затоки Азовського моря, м. Маріуполь, Донецька область. 
  • Кількість стивідорних компаній: 5 
  • Кількість причалів: 22

Портові показники  

Східно-Азовський морський форпост України – ДП «Маріупольський морський порт» за перший місяць 2022 року переробив 489,91 тис. тонн вантажів. Левову частку становить:

  • металопродукція, її перевантажено 348,73 тис. тонн. 
  • чавуну – 35,07 тис. тонн 
  • каоліну – 27,66 тис. тонн 
  • імпортного вугілля – 26 тис. тонн
  • вапняку – 16,2 тис. тонн
  • зернових – 14,99 тис. тонн
  • шроту – 12,95 тис. тонн
  • соняшникової олії – 6,3 тис. тонн
  • кукурудзи – 1,35 тис. тонн
  • обладнання – 0,46 тис. тонн
  • феросплавів – 0,21 тис. тонн.

Крім того, в акваторії Маріупольського морського порту в перший місяць 2022 року було оброблено 40 суден. Протягом наступних місяців порт має намір обробити 6,75 млн вантажів, що на 4,3 % вище за прогноз на 2021 рік.

Залізнична інфраструктура 

У порту розташована припортова залізнична станція Маріуполь-Порт, яка підпорядковується Лиманській дирекції залізничних перевезень Регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця». 

Загальна довжина залізничних колій припортової станції становить 27,1 км. До грудня 2014 року станція входила в склад Ясинуватської дирекції залізничних перевезень, Донецької залізниці, однак через військову агресію Росії станцію було передано на баланс дирекції у м. Лиман, Донецької області. 

Маневрову роботу з портовими вантажами виконують маневрові тепловози серії ЧМЕ3 приписного парку локомотивного депо Волноваха, регіональної філії “Донецька залізниця” АТ “Укрзалізниця”. Поїзну роботу виконують магістральні тепловози ВЛ8М того ж депо. 

Цікаво, що поїзну роботу з портовими вантажами на ділянках Маріуполь-Порт — Маріуполь-Сортувальний — Сартана виконують і тепловози приватних компаній, зокрема маневрові тепловози серії ТЕМ7А, що перебувають на балансі ПАТ “МК” Азовсталь та магістральні тепловози М62УП, що є на балансі ПАТ “ММК ім. Ілліча”. 

До 2014 року в перевізному процесі були задіяні магістральні та маневрові електровози й тепловози  локомотивного депо “Ясинувата-Захід”, яке нині розміщується на непідконтрольній Україні території і контролюється бойовиками так званої “ДНР”. Крім того, нині на припортовій станції Маріуполь-Порт на зберіганні перебуває частина пасажирських вагонів приписного парку пасажирських вагонних депо станцій Маріуполь, Донецьк, Луганськ, які вдалося вивезти під час бойових дій на Донбасі у 2014 році.

Найбільший порт Азовського моря – ДП «Маріупольський морський порт» посідає 6 сходинку нашого рейтингу.

5. Спеціалізований морський порт «Ольвія»

Спеціалізований морський порт «Ольвія»
Фото: Центр транспортних стратегій
  • Місцезнаходження: лівий берег Дніпро-Бузького лиману, м. Миколаїв 
  • Кількість стивідорних компаній: 3
  • Кількість причалів: 7
  • Довжина причальної лінії: 1,5 км.

Портові показники

Справжній рекорд за останні 30 років  у січні 2022 року встановив один із найбільш сучасних портів України  – Ольвія. Так, січень 2022 року ознаменувався обробкою 170 255 тонн навалювальних вантажів, 127 082 тонни генеральних і 25 630 тонн хлібних вантажів. В акваторії спеціалізованого морського порту «Ольвія» у січні 2022 було оброблено 29 суден.

Залізнична інфраструктура

Хоча власна припортова залізнична станція відсутня, порт Ольвія має під’їзну колію до станції Жовтнева Одеської залізниці. На самій же станції Жовтнева проводиться робота з портовими вантажами з формування і розформування поїздів. Крім того, у зв’язку з оптимістичними прогнозами зі збільшення вантажного обороту, до порту планується побудувати додаткову колію. 

Маневрова та поїзна робота з портовими вантажами проводиться маневровими тепловозами ЧМЕ3 та магістральними тепловозами 2ТЕ10У локомотивного депо «Миколаїв» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця»

Незважаючи на малі розміри порту та січневий 30-річний рекорд з оптимістичним майбутнім, СПМ «Ольвія» посідає 5 місце у нашому рейтингу.

4. Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт»

Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт»
Фото: 048.ua
  • Місцезнаходження: північно-західна частина Чорного моря, м. Одеса
  •  Кількість стивідорних компаній: 18
  • Кількість причалів: 54
  • Довжина причальної лінії: 9 км

Портові показники

За січень 2022 року перевалка вантажів Одеського порту становить на 13 % більше, ніж за аналогічний період 2021 року. 

Вантажообіг першого місяця року склав в Одеському порту 1 869,5 тис. тонн, що на 215,2 тис. тонн більше, ніж у січні 2021. Обсяг перевалки сухих вантажів через причали порту склали 1 691,9 тис. тонн (+10,9 % у порівнянні з січнем 2021 року). Не пасуть задніх і вантажі наливні —  177,6 тис. тонн (+37,8% у порівнянні з січнем 2021 року). 

Основні позиції перевалки вантажів у номенклатурі вантажопотоків за січень 2022 року такі:  

  • зернові вантажі — 725,6 тис. тонн (+39,3 % до січня 2021 року); 
  • контейнери — 54 960 TEU (+20,5 %)
  • нафта і нафтопродукти — 158,3 тис. тонн (+34,9 %)
  • металопродукція — 343,2 тис. тонн (-34 %)

Залізнична інфраструктура

Припортова залізнична станція Одеса-Порт за січень 2022 року обробила 76 вантажних поїздів з 14 станцій. Припортова станція має 10 колій з розгалуженою мережею під’їзних колій протяжністю 20 км з примиканням до мережі загального користування на станціях Одеса-Застава-2 та Одеса-Пересип. Станція перебуває в підпорядкуванні Одеської дирекції залізничних перевезень з організації взаємодії портів та припортових станцій Регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця».

Маневрова робота здійснюється маневровими тепловозами серії ЧМЕ3 локомотивного депо «Одеса-Сортувальна». 

Поїзна робота виконується магістральними вантажними електровозами 2ЕС5К та ВЛ80С локомотивного депо «Подільськ» та електровозами ВЛ80Т локомотивного депо «Знам’янка», регіональної філії «Одеська залізниця», АТ «Укрзалізниця». 

За стабільне зростання Одеський порт посідає 4 місце у нашому рейтингу.

3. Державне підприємство Морський торговельний порт «Чорноморськ»

Державне підприємство Морський торговельний порт «Чорноморськ» 

  • Місцезнаходження: північно-західне узбережжя Чорного моря, м. Чорноморськ, Одеська область. 
  • Кількість стивідорних компаній: 13
  • Кількість причалів: 29
  • Довжина причальної лінії: 6 км.

Портові показники

У січні 2022 року Чорноморський морський порт зміг збільшити обробку вантажів на 90 % (до 2,71 млн тонн), порівнюючи з аналогічним періодом минулого року. У номенклатурі вантажообігу морського порту Чорноморськ переважали: 

  • зернові – 1,677 млн тонн (+62 %), 
  • великовантажні автомобілі – 242 тис. тонн (+8,9 %), 
  • руда – 223,6 тис. тонн (+8,3 %),
  • вугілля – 168,6 тис. тонн (+6,2 %),
  • генеральні вантажі – 81,7 тис. тонн (+3 %)
  • олія наливом – 80,3 тис. тонн (+3 %) 
  • будівельні матеріали – 53,2 тис. тонн (+2 %). 

У внутрішній та зовнішній акваторіях Чорноморського торговельного порту у січні 2022 року було опрацьовано 147 суден, що на 25,6 % більше, ніж за аналогічний період 2021 року.

Залізнична інфраструктура

Залізниця в Чорноморському торговельному порту складається з двох залізничних припортових станцій: Чорноморськ-Порт (за 7 км від станції Аккаржа на магістральній лінії Одеса-Західна – Білгород-Дністровський) та Чорноморськ-Поромна. На кожній станції є два залізничні парки: приймально-відправлювальний парк та виставний парк. Сумарно від станцій Чорноморськ-Порт та Чорноморськ-Поромна діє 5 залізничних в’їздів до порту. 

Загальна довжина під’їзних колій у порту та припортової залізничної інфраструктури станцій Чорноморськ-Порт та Чорноморськ-Поромна становить трохи більше за 50 км.  З використанням п’яти в’їздів, до АМПУ «Чорноморськ» регіональна філія «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» щодоби може забезпечувати до 1 960 вантажних вагонів:

  • три в’їзди в південну частину порту (причали № 1-24), що обслуговуються станцією Чорноморськ-Порт, вагонообіг – до 1 620 вагонів на добу;
  • три в’їзди у північну частину порту (причали № 26-29), що обслуговуються станцією Чорноморськ-Поромна, вагонообіг – до 340 вагонів на добу.

Маневрова робота здійснюється маневровими тепловозами серії ЧМЕ3 локомотивного депо «Одеса-Сортувальна», поїзна робота виконується магістральними вантажними електровозами 2ЕС5К та ВЛ80С локомотивного депо «Подільськ», та електровозами ВЛ80Т локомотивного депо «Знам’янка», регіональної філії «Одеська залізниця», АТ «Укрзалізниця». Сумарно припортові залізничні станції порту обслуговують понад 300 залізничників.

На основі свіжих показників та розгалуженої залізничної інфраструктури Чорноморські портовики отримують бронзу та посідають заслужене 3 місце в нашому рейтингу.

2. Державне підприємство Миколаївський морський торговельний порт

2. Державне підприємство Миколаївський морський торговельний порт
Фото: АМПУ
  • Місцезнаходження: лівий берег річки Південний Буг, м. Миколаїв  
  • Кількість стивідорних компаній: 12
  • Кількість причалів: 37
  • Довжина причальної лінії: 3,8 км.

Портові показники

Стивідорні компанії та підприємства з морської галузі, що працюють в акваторії Миколаївського порту, у січні 2022 року обробили 3,2 млн тонн вантажів, що більше від показників за аналогічний період минулого року на 1,2 млн тонн. Головний морський порт на узбережжі Південного Бугу показав хорошу динаміку в перевалці:

  • зернових вантажів – 1,53 млн тонн 
  • рослинної олії – 333,2 тис. тонн 
  • руди – 564,5 тис. тонн 
  • чорних металів – 182,1 тис. тонн 
  • чавуну – 108,6 тис. тонн. 

Окрім того, значно було збільшено перевалку експортних вантажів до 2,41 млн тонн, та й імпортних вантажів теж – до 640,7 тис. тонн, каботажних – 120,6 тис. тонн. До того ж в акваторії Миколаївського морського порту у перший місяць 2022 року було оброблено 191 судно.

Залізнична інфраструктура

Власної припортової станції порт не має, тому вся залізнична інфраструктура порту складається з під’їзних залізничних колій загальною довжиною 10,78 км та стрілочних переводів в кількості 37 комплектів. Власні залізничні під’їзні колії примикають до станції Миколаїв-Вантажний також до приймально-відправлювального парку «Рудний» станції Миколаїв-Вантажний. 

Через вищезазначені станції Миколаївський морський порт у січні 2022 року зміг обробити 11 855 вагонів. Маневрова робота здійснюється маневровими тепловозами серії ЧМЕ3 локомотивного депо «Миколаїв», поїзна робота виконується магістральними вантажними тепловозами 2ТЕ10У локомотивного депо «Миколаїв» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця». 

Варто зазначити, що у 2022 році Миколаївський морський порт має намір спрямувати 9,6 млн гривень на проведення ремонтно-колійних робіт.

За хороші показники та цілеспрямовані плани головний морський порт Південного Бугу отримує срібло нашого рейтингу та посідає друге місце.

1. Державне підприємство «Морський торговий порт «Південний» замикає рейтинг найбільших портів України за січень 2022 року

Державне підприємство «Морський торговий порт «Південний»
Фото: Порт «Південний»
  • Місцезнаходження: чорноморське узбережжя Малого Аджалицького лиману 
  • м. Южний, Одеської області.
  • Кількість морських операторів: 14 
  • Кількість причалів: 30
  • Довжина причальної лінії: 5,9 км.

Портові показники

За перший місяць 2022 року вантажооборот МТП Південний склав 5 млн 105 тис. тонн вантажів, що майже на 38 % більше, ніж у січні 2021 року. З них на 5 % більше від показників минулого року склало перевантаження руди (+2,27 млн тонн), зернових на 71,4 % (+1,26 млн тонн), а от вугілля на 346,9 % (+615 тисяч тонн). Обсяг експортних вантажів склав 3,915 млн тонн (+35,1 % до показників 2021 року), імпортних — 856 тис. тонн (+93,1 % до показників 2021 року), а от транзит через порт Південний зменшився на 331 тис. тонн (-8,1 % до показників минулого року). Вантажообіг внутрішніх морських перевезень становив 3 тис. тонн. 

Навалювальних вантажів було оброблено на 42,9 % більше (+4381 тис. тонн), наливних дещо менше на -12,8 % (-360 тис. тонн) і генеральних — 364 тис. тонн (+63,2 %). 

Переробка контейнерів у зазначеному порту за звітний період збільшилася на 51,2 %, порівнюючи з попереднім роком, та склала 323 тис. тонн (23 582 TEU).

Залізнична інфраструктура

Залізнична система АМПУ «Південний» станом на початок 2022 року є найрозвиненішою в Україні. Порт обслуговують три залізничні станції: Берегова, Хімічна, Промислова, усі вони в підпорядкуванні Одеської дирекції залізничних перевезень з організації взаємодії портів та припортових станцій регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця». До порту «Південний» веде не просто під’їзна колія, а окрема гілка завдовжки 36 км, що бере свій початок на станції Чорноморськ (розташована на двоколійній електрифікований магістральній залізниці Одеса-Східна – Колосівка). Головна припортова станція порту — Берегова, інші припортові залізничні станції  –  приватна «Хімічна» та Промислова (УЗ) –  обслуговують різних портових операторів. Зокрема ТОВ «Трансінвестсервіс» та АТ «Одеський припортовий завод». 

Маневрова робота з розформування та формування поїздів у припортових залізничних станціях виконується маневровими тепловозами серії ЧМЕ3 приписного парку Відокремленого структурного підрозділу «Локомотивне депо Одеса-Сортувальна», а от поїзна робота на ділянці Чорноморська – Берегова проводиться магістральними вантажними електровозами серії 2ЕС5К, ВЛ80Т та ВЛ80С локомотивних депо Одеської залізниці станцій Подільськ та Знам’янка.

Найбільший морський порт України отримує 1 місце в рейтингу найбільших морських портів України в 2022 році.

читайте також

Завантаження....