URM
Новини Міжнародні

Польща на порозі створення мережі ВШМ

Плани зі створення в Польщі мережі високошвидкісних залізниць з’явилися в 1970-і роки і нині починають набувати конкретних обрисів. Свідчення цього — укладені останнім часом контракти на виконання підготовчих робіт під майбутнє будівництво 12 ВШМ у межах польського національного мегапроєкту Centralny Port Komunikacyjny «Solidarność».

Далекосяжні плани зі створення мережі високошвидкісних ліній у Польщі охоплюють період до 2034 р. На той час у країні має бути побудовано приблизно 1800 км нових ВШМ, а також модернізовано кілька тисяч кілометрів наявних залізниць.

Ці плани є частиною повномасштабної інфраструктурної програми Centralny Port Komunikacyjny (CPK) «Solidarność», основним елементом якої є будівництво нового аеропорту, який буде розташований між Варшавою і третім за величиною містом країни — Лодзю. Відкриття аеропорту, що займає територію площею 3000 га і призначеного для обслуговування 45 млн пасажирів на рік, заплановано на 2038 р.

Проєкт CPK націлений на скорочення часу в дорозі між новим аеропортом і основними великими польськими містами до менш ніж 2 год 30 хв і включає будівництво 10 радіальних ліній, що ведуть у цей хаб, а також ще двох, які з’єднають міста, які не мають залізничного сполучення, з основною мережею.

Польща на порозі створення мережі ВШМПроєкт CPK передбачає не тільки будівництво новітнього аеропорту. Передбачається створення цілісної транспортної системи, що об’єднує аеропорт з мережею залізниць. Компанія CPK, що займається реалізацією проєкту, працює в тісній взаємодії з іншим державним інститутом Польщі — Головним управлінням національних доріг і автомагістралей (GDDKiA). Основна мета проєкту — забезпечити доступ до нової транспортної системи, особливо до залізниці, більшої частини населення країни.

У 1970-ті роки, під час перших дискусій щодо планів будівництва мережі ВШМ у Польщі, головним проєктом називалася лінія між Варшавою та Гданськом. У наступні десятиліття до цього проєкту додалися й інші ініціативи, наприклад, пов’язані з будівництвом Y-образної лінії Варшава — Лодзь — Вроцлав / Познань. Однак реальна робота зі створення мережі ВШМ почалася тільки у 2017 р., після того як уряд оприлюднив концепцію реалізації цього проєкту з відповідною інвестиційною програмою.

Перший етап проєкту, вартість якого оцінюється у 12,8 млрд злотих (3,27 млрд дол. США), планується завершити наприкінці 2023 р. Він включає проєктування й техніко-економічне обґрунтування аеропорту та залізничних ліній, що його обслуговують. У той час як будівництво аеропорту частково фінансуватиметься коштом укладених комерційних угод, гроші на залізничного складника проєкту виділяються з національного бюджету й фондів Євросоюзу.

Залізнична частина проєкту CPK

Реалізацією залізничної частини проєкту займаються дві компанії. CPK несе відповідальність за організацію будівництва нових високошвидкісних ліній, загальна протяжність яких становитиме +1789 км, тоді як оператор інфраструктури залізниць Польщі — PKP PLK — візьме на себе модернізацію значної частини наявних ліній.

Компанія CPK у 2020 році почала підготовку до проведення тендерів у межах етапу передпроєктних робіт для ділянок, які формують перші 840 км мережі ВШМ. Більшість із запланованих контрактів було укладено, проте на деякі пішли апеляції, що спричинило затримку в здійсненні проєктних робіт. У CPK розраховують, що контракти на проведення робіт, які охоплюють ще 400 км мережі, будуть підписані до кінця 2021 року або вже в січні 2022 р.

У травні 2021 р. компанії IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdanski і Arcadis уклали контракт вартістю 24,7 млн ​​злотих на проведення техніко-економічного та екологічного оцінювання проєкту лінії завдовжки 136 км Варшава — Лодзь. Водночас компанії Egis Rail, Egis Poland і JAF Geotechnika підписали контракт вартістю 20 млн злотих на ТЕО для ділянки Остроленка — Ломжа — Гіжицько протяжністю 140 км на північному сході країни. Крім того, з компаніями BBF, Ingerop Polska і Safege SAS підписаний контракт на суму 9,73 млн злотих на аналогічні роботи для ділянки завдовжки 42 км Летовня — Жешув.

Роботи з підготовки ТЕО проєкту високошвидкісної лінії Катовіце — Острава протяжністю 75 км у рамках контракту на суму 11 млн злотих виконає консорціум на чолі з компанією Egis Poland. Ця лінія в перспективі може увійти в коридори, що зв’язують Варшаву з Брно, Братиславою і Будапештом.

Компанії Multiconsult Polska, Arcadis, Transprojekt Gdanski і IDOM Inżynieria виконають техніко-економічне і екологічне оцінювання проєкту лінії завдовжки 200 км Лодзь — Серадз — Вроцлав, а компанія BBF підготує аналогічне оцінювання для ділянки завдовжки 60 км Вроцлав — Свидниця — Валбжих — кордон Чехії. Вартість укладених контрактів становить відповідно 38,1 млн і 15,1 млн злотих.

Польща на порозі створення мережі ВШМКонтракт на суму 73,6 млн злотих на проєктування тунелю завдовжки 4 км в Лодзі уклали компанії Metroprojekt Design Offices і Sud Architekt Polska. Тунель пройде між станціями Лодзь-Фабрична і Люблінек. Він увійде до складу коридору Північне море — Балтійське море транс’європейської мережі TEN-T, а також стане частиною національної мережі ВШМ і буде електрифікований на змінному струмі напругою 25 кВ. Тунель дасть змогу скоротити час у дорозі від Лодзі до нового аеропорту до 30 хв і до Варшави — до 45 хв.

Компанії Egis Poland, Egis Rail (Франція) і Jaf-Geotechnika підготують техніко-економічне й екологічне оцінювання проєкту вузлової станції у складі CPK, який, можливо, стане одним з найбільш амбітних елементів усієї ініціативи. Ця станція проєктується як важливий пересадочний вузол для багатьох пасажирів повітряного й автомобільного транспорту, а також майбутньої мережі ВШМ. Вузол повністю інтегрують в інфраструктуру аеропорту, він також матиме виходи на нові високошвидкісні лінії.

Польща на порозі створення мережі ВШМ

На початковому етапі рух поїздів на мережі ВШМ планується організувати зі швидкістю до 250 км/год, однак є плани проєктувати лінії, розраховані на підвищення швидкості до 350 км/год у майбутньому. Зараз у CPK займаються пошуком технологій і компаній, компетенції яких дали б змогу забезпечити розв’язання цього завдання. Сам проєкт CPK отримує серйозну підтримку з боку Євросоюзу, що є ще одним підтвердженням його значущості. У CPK розраховують отримати від Євросоюзу фінансову допомогу в розмірі, що перевищує 2,25 млрд злотих. Ці кошти будуть використані на проєкти залізничного будівництва, розвиток транспортного вузла, спорудження тунелю в Лодзі, а також на проєктування ліній Лодзь — Вроцлав і Серадз — Познань.

Євросоюз уже виділив 8 млн злотих з фонду Connecting Europe Facility (CEF) для фінансування підготовчих робіт на певних ділянках лінії Катовіце — Острава, а в червні 2021 року було оголошено, що з цього фонду буде надано ще 108 млн злотих, зокрема, 59,4 млн злотих на проєктування тунелю в Лодзі й 49,5 млн на проведення досліджень у межах проєкту лінії Варшава — Познань. Ця субсидія є найбільшою для окремо взятої організації, що отримала додаткову допомогу через фонд CEF в 2021 р. Проєкт визнаний одним з найкращих у Європі, що підкреслює його значимість для всієї європейської мережі.

Лінія Варшава — Лодзь — Вроцлав / Познань сформує частину мережі TEN-T, водночас лінія Лодзь — Вроцлав забезпечить зв’язок із планованою мережею ВШМ у Чеській Республіці, а також пряме високошвидкісне сполучення між Варшавою та Прагою.

Транскордонні ВШМ

Із Чеською Республікою Польща зараз погоджує темпи будівництва транскордонних високошвидкісних ліній, що забезпечують сполучення між двома країнами. Тим часом рамки міжнародного співробітництва країни вже виходять далеко за межі двох окремо взятих держав. Польський уряд підписав угоди про співпрацю з питань залізничного будівництва з урядами Великої Британії, Франції та Іспанії. Сприяння в просуванні будівництва аеропорту в рамках проєкту CPK надає і Республіка Корея. З 2020 року представники CPK беруть участь у робочих нарадах, що фінансуються Євросоюзом, спільно з французькими залізницями (SNCF).

Як країна, яка вперше займатиметься будівництвом національних ВШМ, Польща також проводить спільну роботу і з іншими європейськими країнами, зокрема з Німеччиною й Італією, вже мають подібний досвід. Метою такої роботи є розроблення для польських умов експлуатації правових норм, що регулюють діяльність високошвидкісних залізниць.

У CPK розглядають проєкт загалом як один великий виклик, зокрема щодо управління інвестиціями в окремі складові проєкту, включаючи залізничні лінії, аеропорт і пересадочний вузол. Першочерговим завданням сьогодні є планування термінів будівництва; береться до уваги досвід спорудження аеропорту Берлін-Бранденбург імені Віллі Брандта, відкритого 31 жовтня 2020 р., тобто через 9 років після наміченої дати його введення в дію, причому за цей час вартість проєкту зросла в кілька разів.

Іншим серйозним питанням, що вимагає найпильнішої уваги й розгляду, є можливість залучення до роботи кваліфікованих консультантів і підрядників з урахуванням того, що в країні реалізується відразу кілька великих інфраструктурних проєктів.

PKP PLK планує виконати в межах цього проєкту обсяг робіт вартістю в кілька мільярдів злотих. Головне управління національних доріг і автомагістралей (GDDKiA) оцінює вартість проєкту будівництва ВШМ в 130 млрд злотих. CPK зараз вважається у країні третьою за рахунком великою компанією, залученою в реалізацію широкомасштабної інфраструктурної програми. Тому зараз у Польщі потрібна ретельна координація щодо визначення та виділення наявних у країні ресурсів і компетенцій для кожного з інфраструктурних проєктів.

читайте також

Завантаження....