URM
Інфраструктура Міжнародні Новини

Польща може побудувати залізницю Перемишль-Устрики Долішні в обхід України

Нещодавно відбулася конференція «Перспективи відродження Лінії 102/108», на якій експерти ГО «linia102.ua» представили Дорожню карту відновлення міжнародного транскордонного залізничного сполучення Заґуж (Польща) — Хирів (Україна) з подальшим подовженням через Нижанковичі до Перемишля. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив експерт ГО «Linia 102.ua» Віктор Гальчинський.

Він зазначив, що ще раніше відновити рух запропонували поляки. А саме староста Бєщадського повіту Польщі Марек Андрюч. Саме він запропонував відновити залізничний рух з Устрик Долішніх із заїздом на 1 кілометр на територію України — до автобусної зупинки перед пунктом пропуску «Смільниця». Цей крок не вимагає значних інвестицій, проте вирішить проблему відсутності громадського транспорту з України до гірських районів польських Бєщад. Проєкт підтримує і Львівська обласна державна адміністрація. Але є певні проблеми.

Пандемія COVID-19 та пов’язані з нею карантинні заходи відкинули на кілька років ідею відновлення міжнародного поїзда Заґуж-Хирів-Нижанковичі-Перемишль, який з 2017 року щоквартально їздив закритою євроколією у технічно-промоційному форматі від Перемишля до Нижанковичів.
Після повного загальнодержавного припинення пасажирського сполучення 18 березня 2020 року Укрзалізниця так і не відновила соціальний поїзд Самбір-Старява-Нижанковичі. Він був єдиним  надійним і відносно недорогим транспортним засобом для місцевих мешканців.

Півторарічна відсутність поїздів призвела до офіційного закриття руху на ділянці Хирів-Старява та консервації вокзалу станції Хирів.

Віктор Гальчинський

За  його словами, на нещодавній конференції представники громадської організації ставили питання відновлення цього внутрішнього поїзда та не отримали чіткої відповіді від представників залізниці.

Під час конференції 27 серпня Кароль Гайдзик показав розклад руху поїздів із Перемишля, де зазначено відновлення руху найпопулярнішого на польському напрямку до пандемії експресу «Інтерсіті+» Київ-Перемишль. Та представники Пасажирської компанії УЗ стверджують, що досі очікують дозвіл польської сторони. На сьогодні до 31 серпня в Польщі діє урядова заборона на залізничне сполучення з країнами поза Євросоюзом. У розкладі поїзд наразі планують, але неофіційно кажуть, що ця заборона буде подовжена з ініціативи Міністерства охорони здоров’я, адже Польща залишається закритою для туристичних та інших несуттєвих поїздок для негромадян ЄС, попри рекомендації Євросоюзу. Тож українські туристи продовжать заїжджати до Польщі через інші країни Шенгену.

Найгірша інформація з Польщі для реалізації проєкту «Лінія102/108» надійшла під час конференції. Джерела, наближені до Міністерства інфраструктури РП, повідомили, що, враховуючи тривалу відсутність офіційного зацікавлення української сторони у відновленні колії 1435 мм Нижанковичі-Смільниця, у міністерстві почали розглядати проєкт спорудження залізниці Перемишль-Устрики Долішні в обхід території України.

Віктор Гальчинський

Єдине, що стримує розбудову проєкту — надзвичайно складні умови прокладення колії в горах та вартість, яка в рази перевищує сумарний обсяг інвестицій в реконструкцію маршруту з Перемишля до Устрик Долішніх через територію України з українського та польського боків.

Якщо Польща все ж таки зробить ставку на колію в обхід України, Перша Угорсько-Галицька залізниця остаточно відійде в історію, оскільки підтримувати її виключно для внутрішнього сполучення невигідно. І мрії про комфортні тури до Бєщад чи про сполучення Перемишль-Хирів-Трускавець доведеться забути.

Віктор Гальчинський

читайте також

Завантаження....