URM
Тарифи Вантажні перевезення Новини

Підвищення залізничних вантажних тарифів може обумовити колапс ключових індустрій, — звернення Європейської Бізнес Асоціації

У червні Міністерством інфраструктури України було ухвалено наказ, відповідно до якого тарифи на залізничні перевезення вантажів у межах України збільшуються на 70 % (наказ «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги» №441).

Європейська Бізнес Асоціація в офіційному зверненні від імені бізнесу категорично не підтримує таке рішення.

Безумовно, Укрзалізниця, як і решта індустрій та галузей зазнала суттєвих збитків внаслідок військових дій та потребує фінансової підтримки. Проте компенсацію цих збитків не може бути покладено лише на бізнес – адже зараз складно усім, і втрати є у всіх.

Анна Дерев’янко, Виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації

ЄБА аргументує своє звернення тим, що за час війни експорт з України скоротився вполовину, пошкоджені  логістичні шляхи та ланцюги постачання. Ба більше, значно впала завантаженість підприємств  з початку повномасштабного воєнного вторгнення рф тощо. Тому компаній-членів асоціації переконані, що підвищення залізничних вантажних тарифів потенційно може обумовити колапс ключових індустрій, а відтак і вкрай негативно вплинути на економіку України в цілому. Нині важливим є пошук додаткових джерел фінансування, зокрема, для цілей відновлення пошкодженої/зруйнованої інфраструктури, наприклад, міжнародної фінансової і технічної допомоги, кредитів тощо, аби не покладати все навантаження на бізнес.

У зверненні зауважується, що із блокуванням портів, вантажопотік переорієнтувався в напрямку західних прикордонних переходів, у зв’язку з чим вартість логістики значно зросла, адже відстань транспортування до портів ЄС збільшилася в рази. З огляду на це, на думку експертів асоціації, підвищення залізничних тарифів сприятиме зупинці підприємств в Україні (які зараз сплачують податки, забезпечують робочі місця та надають допомогу сектору оборони).

Ба більше, залізничні тарифи для таких чутливих вантажів як вугілля, цемент, руда, добрива з 1 січня 2022 року вже зросли на 42% проти початку 2021 року, що призведе до щонайменше 2,9 млрд грн додаткових транспортних витрат до кінця 2022 року. У зверненні робиться припущення, що подальше підвищення тарифів створює ризик зупинки економічної діяльності підприємств, адже перевезення певних вантажів залізницею стане нерентабельним для вантажовласників, що в зрештою обумовить зменшення вантажної бази. Тобто фактично підвищення тарифів може не вирішити питання дефіциту коштів Укрзалізниці.

Окрім того, в асоціації звертають увагу на вже наявні суттєві проблеми із вивезенням продукції.

Так, за інформацією представників бізнесу, черга з вагонів на прикордонних переходах складає близько 40 тис. вагонів, а 21% вантажів, які очікують на перетин кордону, було відвантажено більше ніж 30 діб тому і станом на дату формування цієї позиції досі очікують своєї передачі. В результаті збільшується обіг вагону більш ніж удвічі, а по деяким прикордонним переходам – втричі, що призводить до ще більших додаткових витрат вантажовідправників.

Звернення ЄБА

Таке довготривале очікування на кордонах значно ускладнює вивіз продукції підприємств та несе негативні наслідки для економіки України. Заявлений потенціал пропуску через західні прикордонні переходи у 3,4 тис. вагонів на добу не виконується. А суттєві проблеми з перевезеннями спостерігаються також у внутрішньому сполученні.

В асоціації наводять приклад і конкретної індустрії, зокрема, через заблоковані порти аграрії вимушено спрямували свої експортні потоки через західні кордони Україні, натомість отримавши дорожчу і набагато повільнішу логістику. Водночас, наразі увесь світ говорить про відновлення забезпечення продовольством глобальних ринків з боку України – тож важливим є сприяння створенню найкращих умов для забезпечення аграрною продукцією (зерновими, олією, тощо).А рішення щодо тарифів цьому навряд буде сприяти. Ба більше, підвищення тарифів може призвести і до зупинки підприємств вугільної галузі, зокрема, 40% шахт будуть змушені зупинити видобуток через підвищення собівартості виробництва та транспортування продукції. Унаслідок зупинки шахт буде виведено в простій/скорочено приблизно 7,6 тис працівників, знизяться податкові надходження до бюджетів різних рівнів. А це матиме вплив і на енергетичну галузь. Зокрема, за відсутності достатнього обсягу вугілля на складах ТЕС під ризиком може опинитися стабільне проходження осінньо-зимового опалювального сезону 2022-2023 років.

Тож Європейська Бізнес Асоціація звертається до Керівника Офісу Президента України Єрмака Андрія, Голови ДРС України Кучера Олексія, Голови Антимонопольного комітету України Піщанської Ольги, міністра інфраструктури України Кубракова Олександра та голови правління Укрзалізниці Камишіна Олександра із закликом скасувати наказ, яким передбачається підвищення тарифів. Ба більше, запровадити мораторій на підвищення тарифів на час дії воєнного стану та на 12 місяців після його завершення.

Водночас, в асоціації наголошують, що  наразі важливо зосередити зусилля Укрзалізниці на розширенні пропускної здатності залізничної інфраструктури, зокрема, в напрямку західних прикордонних переходів, що дозволить наростити обсяги перевезень та доходи Укрзалізниці без необхідності підвищення тарифів. Крім того, бізнес готовий сприяти залученню фінансової підтримки для Укрзалізниці з боку міжнародних партнерів до моменту розблокування портів.

читайте також

Завантаження....