URM
Вантажні перевезення Новини

Переорієнтування експорту зерна з портів на наземні шляхи: проблеми й варіанти розв’язання

Українська зернова асоціація вважає за доречне впровадження додаткових вільних економічних зон у пунктах перевантаження зерна, — повідомляє АПК-Інформ із посиланням на лист президента УЗА Миколи Горбачьова до міністра економіки України Юлії Свириденко.

У листі йдеться про можливості переорієнтування експорту зерна та олійних культур із заблокованих внаслідок російської воєнної агресії морських портів Азовського і Чорного морів на наземні шляхи сполучення з європейськими країнами з подальшим перевантаженням в європейських портах Балтійського та Чорного морів.

Зокрема зазначається, що наразі є технічні можливості на широкій колії заїжджати до румунського Галаца та декількох інших станцій Румунії, Польщі, Словаччини й Угорщини. Відповідно, у цих пунктах є можливість перевантажувати зерно на європейську вузьку залізничну колію, на автотранспорт чи перевантажувати на судна р. Дунаю.

Проблема в тому, що ці пункти перевантаження не належать до вільної економічної зони на кшталт портів Константи чи Ґданська. Тому відсутність такої зони змушує українських аграріїв сплачувати додаткове мито та податки в умовах проведення імпортних операцій.

Просимо врахувати поточну ситуацію на ринку зерна та звернутися до відповідних міністерств і відомств країн-сусідів із проханням створення вільних економічних зон у відповідних пунктах переходу кордону для подальшого транзиту та реалізації на експорт.

лист президента УЗА Миколи Горбачьова до міністра економіки України Юлії Свириденко

Зазначається, що внаслідок військового нападу рф на Україну було повністю зупинено роботу морських портів, через які у мирний час відвантажувалося на зовнішній ринок близько 99% всіх партій зерна.

Активізація торгівлі залізничним транспортом через західні кордони дала можливість дещо запустити експорт зерна, але пропускна здатність прикордонних переходів значно нижча за перевалювання в портах, до того ж подальший експорт пшениці та ячменю з України залізничним транспортом обмежується відсутністю попиту ЄС на них.

АПК-Інформ

Таким чином, у березні 2022 р. аналітики інформаційного агентства АПК-Інформ знизили очікуваний експорт зернових культур у 2021/22 МР до 44 млн тонн, що на 29% нижче за лютневу оцінку (59,2 млн тонн) та на 3 % поступається показнику сезоном раніше (45,4 млн тонн).

Нагадаємо, в ООН зазначають, що війна росії проти України загрожує погіршити проблему голоду у світі, адже 30% експорту пшениці припадає на Україну та росію.

читайте також

Завантаження....