URM
Лонгріди Новини Рухомий склад

Оновлення та ремонти: що потрібно Укрзалізниці для нарощування обсягів ремонтів та придбання вантажних вагонів?

З 1 лютого 2022 року набув чинності Наказ МІУ «Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів».

Цим наказом міністерство обмежило строк експлуатації вантажних вагонів, що фактично змусило Укрзалізницю узгодити десятирічну програму з оновлення вантажних вагонів, яка має стартувати вже з 2022 року.

Оновлення та ремонти: що потрібно Укрзалізниці для нарощування обсягів ремонтів та придбання вантажних вагонів?

За перспективними планами залізничників, за десять років вантажний парк вагонів має оновитися 51,3 тис. нових одиниць. Унаслідок чого на повну силу має запрацювати низка підприємств, зав’язана на виробництві вагонів, підвищитися безпека руху, збільшитися надходження в бюджет та пришвидшитися обіг вантажних вагонів.

У катастрофічній ситуації Укрзалізниці кардинальні зміни, безсумнівно, необхідні, проте варто розібратись у «підводних каменях» цього великого будівництва.

Оновлення та ремонти: що потрібно Укрзалізниці для нарощування обсягів ремонтів та придбання вантажних вагонів?

Вищезгаданий наказ Міністерства інфраструктури ніщо інше, як повернення у правове коло експлуатації вантажних вагонів, адже зміна строку експлуатації піввагона з 44 до 22 років зумовлена закладеним строком експлуатації виробника вагонів. Тобто наразі буде проведене поетапне списування вантажних вагонів, які вже давно не мали б експлуатуватися та несли потенційну загрозу безпеці руху.

До десятирічних планів з будівництва вагонів також виникає безліч питань, адже жодні з фінансових планів на рік Укрзалізниця повністю не виконала. Тим паче, що розмір інвестицій з боку залізничників має становити 52,3 млрд грн, що, порівнюючи з витратами на ремонт вантажних вагонів у 2021 році у розмірі 2 млрд грн, видається малоймовірним. А якщо згадати численні боргові навантаження на підприємство, то перспективи є фантастичними. Отже, без допомоги бюджетних коштів або залучення чергового кредиту цей проєкт так і залишиться на папері.

Проте, незважаючи на захмарні перспективи, закон набуває чинності, і користувачі вантажних вагонів уже почали відчувати наслідки цього нововведення. З нового року вартість використання одного піввагона за добу зросла на 12 % і, судячи з планів, це не останнє підвищення. Дефіцит вагонів власності Укрзалізниці дозволив приватним власникам вагонів підвищити плату на оренду, оскільки частка приватних вагонів становить лише 51 % від загальної кількості й списання великої кількості вагонів не може не зачепити ринок оренди вагонів.

Оновлення та ремонти: що потрібно Укрзалізниці для нарощування обсягів ремонтів та придбання вантажних вагонів?

Ба більше, Тимчасова слідча комісія ВР з питань Укрзалізниці стверджує, що вагоноремонтні заводи Укрзалізниці не готові до радикального списання рухомого складу через відсутність кваліфікованих кадрів і застаріле обладнання.

Важко не погодитися з тим, що відновлення вантажного парку вагонів є невідкладним питанням, проте до цього необхідно підходити планомірно та з відповідальністю.

Насамперед варто звернути увагу на досвід наших найближчих сусідів. Польська компанія PKP CARGO, один з найбільших логістичних операторів Європейського Союзу, також стикається з проблемою застарілих вагонів. В умовах стрімкого розвитку польської економіки потреба у вантажних перевезеннях змушує фірму замислюватися про оновлення свого парку.

Улітку минулого року PKP CARGO викупила у словацької компанії Forespo збанкрутілий у 2014-му році Fabryka Wagonów Gniewczyna. Цей завод до 1991 року був у структурі тієї ж PKP, але за програмою приватизації перейшов у власність державного фонду, а потім його викупила словацька фірма.

Наразі PKP Cargo підписала договір з Wagony Świdnica, яка належить американській групі компаній Greenbrier, одному з найбільших у світі виробників залізничного рухомого складу. Згідно з контрактом, Wagony Świdnica має допомогти PKP Cargo з модернізацією Fabryka Wagonów Gniewczyna, на якому планується виробництво вантажних вагонів для власних потреб та імпорту.

Історія польських заводів дев’яностих років дуже подібна до нашої. Занедбані підприємства Укрзалізниці роками не модернізуються, а низька заробітна плата змушує працівників шукати кращої долі за межами вагоноремонтних заводів, що призводить до неможливості виконувати поставлені завдання.

Укрзалізниці необхідно за перші роки своєї десятирічної програми модернізувати наявні у її структурі вагоноремонтні підприємства, що дасть змогу відновлювати певну кількість вагонів. Проте це навряд чи забезпечить усі потреби залізничників.

Наявні на території України вагонобудівні заводи переживають не найкращі часи, кадрова проблема актуальна для всіх. Тільки систематичні замовлення зможуть забезпечити стабільну роботу підприємств та допоможуть їм відновити кадровий потенціал, а чесна конкуренція відновить довіру інвесторів та стане запорукою фінансової спроможності замовника. Без державної допомоги теж не обійтися, залучення бюджетних коштів конче необхідне для відновлення вантажного парку.

Дефіцит вантажних вагонів під оренду має зробити свою справу та змусити операторів купувати вагони, що само собою має підвищити відсоток приватних вагонів і втримати вартість оренди для замовників.

Підводячи підсумок, можна стверджувати, що реалізація десятирічного оновлення вантажного парку можлива тільки за умови систематичного фінансування замовлень вагонів та розумного керівництва у площині власних активів Укрзалізниці, не забуваючи про співпрацю з профільними заводами.

Оновлення та ремонти: що потрібно Укрзалізниці для нарощування обсягів ремонтів та придбання вантажних вагонів?

читайте також

Завантаження....