URM
Укрзалізниця Новини

Олігархи та їхній інтерес: які схеми є на залізниці

На «Укррудпром» зробили невеликий огляд, як олігархи заробляють на залізниці. Перекажемо в скороченому варіанті.

Перша — так звана “пільгова” система тарифоутворення, коли основна частина вантажів — руда та вугілля — перевозяться за тарифами у 2—2,5 раза дешевше, ніж, наприклад, готова металопродукція, лісоматеріали чи сільськогосподарська продукція.

Попри те, що в усіх випадках фактичні витрати на експлуатацію вагона однакові, менше – парадоксально – платить той відправник вантажу, який найбільше зношує рухомий склад.

Автори зауважують, що європейські компанії працюють на єдиному тарифі. «Бенефіціарами» цієї схеми є «Метінвест» Ріната Ахметова та Вадима Новинського, а також ДТЕК того ж Ахметова та Ferrexpo Костянтина Жеваго.

Друга схема — дешеві вагони для олігархічних логістичних компаній, які дозволяють останнім заробляти на здачі їх у суборенду або економити витрати для сестринських підприємств усередині ФПГ.

Замість самої заробляти на вагоновідправленнях, УЗ віддає перевагу «стабільним» довгостроковим контрактам з передачею своїх вагонів у фактичне управління своїм приватним конкурентам.

Найбільш скандальний приклад, коли УЗ віддала 1,3 млн вантажних вагоновідправлень “Метінвест-Шиппінг” Ахметова за 480 грн на добу на три роки вперед, тоді як сезонні ринкові коливання цін можуть бути в 1,5—3 рази вищі за цю цифру.

Третя — закупівля рейок і колісних пар у заводів Ахметова та Пінчука відповідно, що не лише призводить до переплат, а й іноді безпосередньо впливає на безпеку перевезень.

До схем на Укрзалізниці також можна віднести закупівлі енергоносіїв. Закупівлі експерти ринку пов’язують із Ігорем Коломойським. Обсяг втрат компанії в цьому сегменті на неефективних закупівлях за завищеними цінами може сягати від пів мільярда до кількох мільярдів гривень на рік.

читайте також

Завантаження....