URM
Колонки Вантажні перевезення Лонгріди Новини

Олексій Шахов: «Відповідальне планування перевезення зернових вантажів» – проєкт для обраних

Поточний маркетинговий рік для більшості аграріїв став досить неочікуваним у питанні вартості логістики. Ціни за використання вагонів-зерновозів сягали 6,5 тисяч гривень за добу, що зі свого боку спричинило збільшення вартості логістики на 200-300 % від планових витрат аграріїв.
Аби уникнути сплеску цін наступного МР, деякі аграрії вже сьогодні думають, що можна зробити, щоб у майбутньому таких ситуацій не повторилося. І серед варіантів з’явилася пропозиція «раннього відповідального планування перевезення зернових вантажів». Ідею запропонував власник експедиторської компанії та за сумісництвом радник голови правління АТ «Укрзалізниця» Юрій Щуклін.

Якщо коротко, для гарантії подачі вагонів під завантаження на підприємство, необхідно запланувати відвантаження в АС Месплан якомога раніше — за пів року-рік до дати відвантаження. Той, чиє відвантаження було заплановане раніше, у пікові періоди перевезення вантажів отримуватиме пріоритет у розподілі локомотивної тяги та вагонів-зерновозів.
Усі інші, хто з якихось причин не запланував відвантаження за 6-12 місяців або запланував їх пізніше, локомотивну тягу та вагони отримують за залишковим принципом.
Такий спосіб розподілення ресурсів (локомотивної тяги, вагонів та інфраструктури) дасть змогу певному колу компаній отримати обмежений ресурс у пікові періоди перевезення. Усі інші будуть обслуговуватися за залишковим принципом.

Дискримінація? Най буде!

7 лютого 2022 профільні асоціації порушили питання раннього відповідального планування перевезення зернових вантажів. Таку ініціативу підтримали учасники «Логістичного штабу» при МінАПК: асоціації та деякі великі агрохолдинги. Водночас директор департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Андрій Мірошніков наголосив, що при створенні великого попиту на перевезення вантажів та за обмежених ресурсів з вивантаження в портах, пріоритет у перевезенні отримують компанії, які змогли запланувати свої перевезення раніше. Такі умови будуть дискримінаційними щодо інших учасників ринку, але якщо всі аграрії погодяться на це, то варіант раннього відповідального планування може спрацювати.

Справа в тому, що такий великий горизонт планування можуть дозволити собі тільки великі елеватори з власним експедируванням або з одним генеральним експедитором. Інші підприємства мають набагато менший горизонт планування, і з якого боку не подивись, вони будуть останніми в черзі. Елеватори, які працюють на «давальницькому зерні» та невеликі елеваторні підприємства після тотальної маршрутизації і обмеження «малодіяльних станцій» знову можуть опинитися в дискримінаційних умовах.

Лобісти не зацікавлені у створенні рівних умов для всіх учасників ринку, як це прописано в чинному Законі України Про залізничний транспорт.
Зазначена ініціатива не вирішує глобальних питань з логістикою зернових. Вона тільки розподіляє обмежений ресурс певним компаніям, інших обмежує.

То що ж натомість?

Варіант, що допоможе вирішити питання обмежених ресурсів та надати рівний доступ до перевезення залізничним транспортом — це виявлення вузьких місць логістичного ланцюжка на мережі Укрзалізниці, а також усунення причин створення вузьких місць. Аби такі місця виявити, необхідно побачити реальну потребу в перевезенні. На сьогодні плани роботи Укрзалізниці будуються на факті перевезення минулого року. Реальної потреби в перевезенні Укрзалізниця за такими планам не побачить, оскільки щороку плани аграріїв недовиконані.
Для реальної потреби кожен елеватор перед початком МР в обов’язковому порядку подає Укрзалізниці приблизний план відвантаження на МР в розрізі місяців. Укрзалізниця формує такі плани в загальну базу й може накласти план на можливості, побачити вузькі місця, дефіцит та профіцит ресурсів. У результаті можна буде збалансувати ресурси. Там, де є значні обмеження — предметно розібратися з причиною та усунути її.

Не завжди треба щось будувати, аби розширити вузькі логістичні місця. У багатьох випадках це можна вирішити, змінивши організацію процесу роботи.

читайте також

Завантаження....