URM
Статті Лонгріди Новини

Наслідки окупації: «Кримська залізниця» має збитки та перевозить російських військових

Центр журналістських розслідувань підготував матеріал щодо стану так званої «Кримської залізниці», яка наразі тримається на плаву переважно завдяки її участі у схемах військової логістики російських окупантів.

«Федеральне державне унітарне підприємство «Кримська залізниця»» було створено російськими окупантами на базі захопленої у березні 2014 року Кримської дирекції Придніпровської залізниці. У 2015 році окупаційна «влада» Криму передала підприємство у власність Російської Федерації.

З грудня 2016 року санкції та експортні обмеження проти ФГУП КЗ запровадили США. У травні 2017 року санкційні обмеження застосувала Україна, укотре вони були продовжені на три роки у червні 2021 р. ЄС застосував санкції проти Кримської залізниці лише у жовтні 2020 року. Але санкції не заважають компанії возити вантажі з окупованого півострова на територію РФ, а звідти до деяких інших країн.

Центр журналістських розслідувань за даними з відкритих джерел дослідив, куди, скільки і що саме возила у липні-вересні 2021 року Кримська залізниця.

Кримська залізниця мало не загнулася після того, як було перекрито рух поїздів через Перекопський перешийок та Чонгар. Справи дещо налагодилися після відкриття залізничного сполучення Керченським мостом.

Наслідки окупації: «Кримська залізниця» має збитки та перевозить російських військових

Однак в умовах окупації підприємство було й залишається безнадійно збитковим – у 2020 році збитки підприємства сягли 2,8 млрд рублів. Санкційний тиск на Росію через КЗ не зайвий, і не тільки тому, що вона використовує захоплену українську залізничну інфраструктуру.

Компанія активно сприяє окупації та мілітаризації Криму, здійснюючи перевезення російських військ та військової техніки, а також перевозить цілу низку найменувань вантажів з Криму до РФ та інших країн, що також порушує українське законодавство та санкційні обмеження.

Куди та які вантажі перевозила Кримська залізниця?

З відкритих джерел відомо, що найбільшу кількість рухомого складу – 2929 вагонів – підприємство використовувало для внутрішніх кримських перевезень каменю, щебеню, відсіву вапнякового для технологічних потреб.

Також в Криму перевозили 71 вагон дизельного пального, і один вагон перевозив крани. І, нарешті, на внутрішньокримських лініях ФГУП КЗ було перевезено 15 вагонів кальцинованої соди – продукції підприємства «Кримський содовий завод», що належить українському олігарху Дмитру Фірташу та зареєстроване за російським законодавством як АТ «Кримський содовий завод». Це підприємство досі не перебуває під санкціями.

У відкритих джерелах дані про характер вантажів та кількість рухомого складу, на жаль, неповні. Тому, наприклад, не вдається встановити деталі внутрішньокримського перевезення з Керчі, Феодосії чи Севастополя на титановий завод Дмитра Фірташа у Красноперекопську, поставленого контрабандою до закритих кримських портів українського ільменіту.

Кримська хімія їде на схід

Схоже, що саме кримські підприємства Фірташа стали найбільшими партнерами Кримської залізниці і, як наслідок, найбільшими економічними колаборантами окупаційної «влади».

Наслідки окупації: «Кримська залізниця» має збитки та перевозить російських військових

Так, саме кальцинована сода з підприємства Фірташа становить левову частку перевезень КЖД за межі Криму — з 1706 вантажних вагонів, що проїхали Керченським мостом у бік РФ з липня до вересня 2021 року, три чверті — це вагони з кальцинованою содою, загальною масою близько 9 тонн (приблизна вантажопідйомність одного вагона – приблизно 70 тонн).
Причому не завжди кінцевим пунктом була РФ – 15 вагонів кальцинованої соди прийняла Білоруська залізниця, 55 – Казахстанська залізниця та ще два вагони – Таджицька залізниця.

Решту розвезли всією РФ — від Москви та Кавказу до Західного Сибіру. Утім, не можна виключати, що з РФ цей товар в обхід санкцій міг бути поставлений закордонним покупцям.

До РФ було відправлено 14 вагонів харчової солі. І стільки ж вагонів харчової соди перетнуло Керченську протоку — але 7 із них поїхало через РФ до Казахстану, і ще по одному вагону — до Таджикистану та Узбекистану. І сіль, і сода – виробництва фірташівського «Кримського содового заводу».

До Росії поїхали 6 вагонів антрациту (він теж зазначений у номенклатурі продукції «Кримського содового заводу») та 4 вагони хлориду заліза, виробленого червоноперекопським ПАТ «Бром» (у російській юрисдикції – АТ «Бром»), яке також не перебуває під санкціями.

До РФ відправлено 69 вагонів газового конденсату, який у Криму видобуває на захоплених українських родовищах окупаційний «Чорноморнафтогаз».

Колійне обладнання

Залізничні стрілочні переводи — продукція, що виробляється на потужностях захопленого ТОВ «Керченський стрілочний завод», які експлуатує створений окупантами «Керченський металургійний завод». За третій квартал 2021 року до РФ було відправлено 15 вагонів стрілочних переводів, і ще один вагон – до Білорусі. Попри це підприємство досі не перебуває під санкціями.
Серед вантажів, які Кримська залізниця відправила до РФ, також є 13 вагонів частин будівлі залізничної колії та один вагон рейкових накладок та підкладок, 4 вагони емальованого посуду (з них два поїхали до Казахстану) – все це також виробляє «Керченський металургійний завод».

Майно окупантів та колонізаторів

Окрему увагу привертають вантажі зі нудною назвою «для особистих потреб». По одному вагону таких вантажів поїхало до Горьківської, Забайкальської, Красноярської Куйбишевської, Приволзької та Південно-Уральської залізниць, по два вагони — до Північної, Північно-Кавказької, Московської та Західно-Сибірської залізниць. Ще 4 вагони поїхали до Далекосхідної залізниці, і 7 — до Жовтневої.

Наслідки окупації: «Кримська залізниця» має збитки та перевозить російських військових

Чому така увага цим вантажам та напрямку їхнього прямування? Бо зазвичай саме в такий спосіб перевозиться майно військових та інших службовців, коли їх переводять на нове місце служби. Отже, можемо зробити висновки щодо регіонів, до яких переміщує РФ своїх офіцерів, які донедавна служили в окупованому Криму.
Крім того, Кримська залізниця відправила до РФ 36 вагонів порожніх універсальних контейнерів та 9 вагонів спеціалізованих контейнерів – так само порожніх.

У РФ поїхали 12 вагонів топкового мазуту, 8 вагонів листової сталі, чотири вагони битого скла, три вагони спецавтомобілів, по два вагони гіпсу, самоскидів, підйомно-транспортного та будівельного обладнання та машин. І по одному вагону автомобільних причепів, напівпричепів, автозапчастин, а також автомобільних та автобусних запчастин.
Ще один вагон рибних консервів поїхав до Казахстану, а вагон різного обладнання – до Білорусі.

Пасажирське сполучення

Пасажирське залізничне сполучення між РФ та окупованим Кримом через Керченський міст здійснює російське АТ Транспортна компанія «Гранд Сервіс Експрес» (ГСЕ) – перший приватний залізничний перевізник Росії. Компанія відкрила цей напрямок у 2019 році.

ГСЕ возить росіян до Сімферополя та Севастополя із Санкт-Петербурга та Москви (щодня), Омська, Астрахані, Пермі, Смоленська та Кисловодська (через день або за окремими датами). За офіційними повідомленнями, за перший рік на кримському напрямку ГСЕ перевезла понад 1,1 млн пасажирів, а з травня до вересня 2021 року — 1,2 млн пасажирів.

Компанія має довгу історію – зокрема, вона вже давно возить пасажирів маршрутом Санкт-Петербург – Москва. Утім, уперше виторг компанії перевищив 1 млрд рублів лише за підсумками 2019 року – після відкриття сполучення з окупованим Кримом. За результатами 2020, виторг склав уже 4,3 млрд рублів. Однак саме в 2020 році компанія вперше за багато років стала збитковою — вона в мінусі на 420 млн рублів.

2020 року ТК «Гранд Сервіс Експрес» потрапила під санкції США та Євросоюзу. Водночас санкції були застосовані й щодо її генерального директора Олександра Ганова, колишнього функціонера російського Ощадбанку, ексміністра інвестицій та інновацій уряду Московської області РФ.

Наслідки окупації: «Кримська залізниця» має збитки та перевозить російських військових

На жаль, Україна поки що не змогла застосувати санкції щодо ТК «Гранд Сервіс Експрес». Щодо Олександра Ганова санкції було застосовано — але у додатку до рішення РНБО від 23.03.2021 зазначено лише громадянство та дату народження Ганова — укладачі списку санкцій не вказали його посаду, і навіть не змогли знайти його індивідуальний податковий номер.

Хоча всі ці дані доступні у відкритих джерелах: Ганов Олександр Миколайович, ІПН 366303429029, генеральний директор АТ Транспортна компанія «Гранд Сервіс Експрес».

Таким чином, ситуація із залізничними перевезеннями в окупованому Криму – ще одне свідчення недосконалості санкційного законодавства України та нездатності органів влади максимально використовувати навіть наявні санкційні інструменти. Ба більше, назріла необхідність реформування українського законодавства про санкції.

читайте також

Завантаження....