URM
Інтерв’ю Лонгріди Новини

На початку локалізація виробництва становила 10-15% — інтерв’ю з головою правління Stadler Polska Томашем Прейcем

Масштабне оновлення рухомого складу і будівництво потужностей для їхнього виробництва є одним із основних елементів створення стабільної, політично та економічно стійкої залізничної транспортної системи. Про стратегію співпраці з постачальниками й реальну користь для держави на прикладі досвіду Польщі читайте у великому інтерв’ю з Головою Правління Stadler Polska Томашем Прейсем на TRAKO 2021.

З чого почалася робота Stadler у Польщі?

Історія Stadler у Польщі розпочалася у 2006 році, коли швейцарська компанія перемогла у тендері для Мазовецької залізниці на постачання 14 потягів типу Flirt. Це був початок локалізації Stadler на залізничному ринку у Польщі та початок присутності потягів Stadler на польських коліях. Тоді було прийняте рішення, що в Польщі силами польських працівників та із залученням польських постачальників буде реалізовано виробництво. Так все й почалося.

Потім, за сто кілометрів від Варшави, у Мазовецькому регіоні, було знайдено місце під виробництво і там збудовано виробничий завод. Спочатку працювало 25 працівників, з часом зайнятість зросла  до 800 осіб. На сьогодні на заводі працюють 1200 осіб.

Одночасно ми почали співпрацю з місцевими постачальниками — польськими компаніями, для поштовху розвитку бази виробників та постачальників компонентів.

На початку локалізація виробництва становила 10-15% - інтерв’ю з головою правління Stadler Polska Томашем Прейcем

Так, завод у Седльцях (пол. — Siedlce) почав виробляти потяги для польського ринку регіональних потягів. На сьогодні у нас 2000 польських постачальників, з якими ми співпрацюємо і які здатні працювати на рівні швейцарської якості. Ми навчили їх, як з нами працювати, навчили, як виробляти компоненти, якість яких відповідає якості наших потягів. Завдяки цьому вони для нас стали повноцінними партнерами, але одночасно вони постачають компоненти й іншим заводам Stadler. Наприклад, польські постачальники відправляють компоненти до Stadler у Німеччині, Швейцарії і, навіть, Іспанії. Ми підняли рівень постачальників, а вони розправили крила й стали конкурентоспроможними на ринку. Тепер вони здатні працювати на експорт, за межами Польщі та постачати компоненти польським та іноземним виробникам.

На початку локалізація виробництва становила 10-15% - інтерв’ю з головою правління Stadler Polska Томашем Прейcем

Як ви оцінюєте можливості від співпраці з українськими партнерами і взагалі перспективи розвитку Stadler в Україні?

У нас є позитивний перспективний досвід від співпраці з українськими підприємствами — постачання матеріалів, сировини. Ці процеси неускладнені, врегульовані й ми сприймаємо це дуже позитивно. Тому ми зацікавлені у співпраці з українськими виробниками, постачальниками.

 

На початку локалізація виробництва становила 10-15% - інтерв’ю з головою правління Stadler Polska Томашем Прейcем

Яка частка польських компонентів виробництва Stadler у Польщі?

50-60 % компонентів для потягів Stadler, які виробляються в Седльцях, тобто більша частина елементів, має польське походження, від польських виробників і не має значення, чи ми виготовляємо потяги для Польщі, чи для Європи, чи для Німеччини, Чехії, Словаччини, Словенії.

А на початку цього виробництва? Коли й через що кількість польських компонентів збільшувалася?

Виробництво ми розпочали із 10-15 %, це був початок. Прості, легкі у виробництві елементи – ми розпочали з такого рівня. А потім ми почали збільшувати ступінь складності компонентів, які замовляли у польських виробників. Постачальникам просто треба було навчитися, як з нами працювати. Щоб задовольнити вимоги якості Групи Stadler, вони обладнали свої майстерні технологічними пристроями та обладнанням, і цей процес зайняв кілька років. Побудова хорошої бази постачальників, які здатні надавати 60 % компонентів, за нашим досвідом, займає 6-7 років.

Ви говорили про експорт. Яка його частка у структурі продажів?

Сьогодні ми експортуємо близько 75 % виробленої продукції з заводу у Седльцях. 20 до 25 %, залежно від року, іде на локальний ринок, а решта експортується. І це є величезним досягненням нашого заводу. Адже після того, як ми наситили польський ринок, беручи участь у тендерах, ми далі можемо експортувати нашу продукцію.

Яка роль Швейцарської конфедерації у роботі Stadler Польща? Відомо, що в Україні угода передбачає фінансування від Швейцарського агентства експортних кредитів Swiss Export Risk Insurance (SERV).

Що стосується залізничного транспорту, то так – швейцарські фонди фінансували певні тендери в Польщі, однак, Stadler Польща не перемагав у них. Швейцарські інвестиційні фонди активно діють у Польщі та фінансують закупівлі.

Stadler — досить велика компанія і, зрозуміло, можливо, між певними країнами відбуваються дублювання вироблених елементів. Наприклад, щось виробляється у Stadler Польща для цього потягу, і такі ж, наприклад, буде виробляти Stadler Україна або Білорусь. То чи є в цьому проблема? Чи можливе нав’язування елементів з інших країн для зниження конкуренції в межах проекту одного потяга?

У Групі Stadler окремі заводи не конкурують між собою. Ми чітко визначаємо, хто і що виробляє, з огляду на особливості обслуговування локального ринку. Тому Stadler Польща виробляє та намагається реалізувати продукцію й потяги в Польщі, а якщо ні – то продає їх в межах групи на інших ринках. Ми виробляємо для Чехії, Словаччини, Словенії – ми присутні на цих ринках, однак, не існує чогось такого, як конкуренція у групі. Це не проблема для Stadler. Ми допомагаємо собі, а не конкуруємо із собою.

Щодо експорту. Яка сума доходів від експорту Stadler Польща на зовнішні ринки?

Stadler Польща має річний обіг на рівні 250 — 300 млн євро й приблизно 75% цього обігу – це експорт. Тому можна сказати, що ми експортуємо приблизно на 200 млн євро.

То яку ж користь отримає Україна від співпраці зі Stadler? Можна на прикладі Польщі, якщо так зручніше.

Користь для країни, як свідчить приклад Польщі — це насамперед залізничний транспорт, який ми розвиваємо. Тобто потяги, трамваї, вироблені в Польщі. Це поліпшення комфорту пасажирів, збільшення можливостей перевезення — це і є основною користю. Але корисним є і розвиток бази постачальників в рамках групи і поза групою. Це і є користь. Ну і, звісно, ми платимо податки. Великою користю є те, що ми сплачуємо податки в Польщі й надаємо працівникам в Польщі робочі місця. 1200 осіб працюють на заводі в Седльцях, понад 200 осіб працюють на заводі біля Познані, у нас є сервісні центри. Користю для країни є робочі місця, які ми створюємо в сервісних центрах. Stadler у Польщі має 4 сервісних центри: два у Варшаві, в Лодзі і в Катовіцах. Там також ми обслуговуємо наші потяги та здійснюємо їхній сервіс.

Скільки вироблено потягів у Седльцях?

На заводі у Седльцях ми виготовили понад 630 потягів різного типу. Ми виробляємо потяги на дизельній тязі, електротязі, вагони для метро й трамваї.

Які є перспективні розробки, що будуються на нових технологіях? Гібридний потяг, водневий?

Сьогодні Stadler пропонує ринку, так звані «зелені технології». Ми пропонуємо, наприклад, потяг Flirt Akku,  що працює від батареї. Потяг Flirt Akku може проїхати близько 100 км на одному заряді акумулятора.  Таким чином, наші потяги долають не електрифіковані відрізки колій. 

У нашій пропозиції також є потяги з водневим елементом. Stadler виграв  тендер у Каліфорнії (США).  Водневі потяги можемо поставляти і в різні країни.

Нагадаємо, що 1 жовтня Укрзалізниця розпочала масштабне оновлення парку приміських та регіональних поїздів. Так, 1 жовтня 2021 року компанія оголосила тендер у системі Prozorro на закупівлю 80 нових приміських та регіональних поїздів.

Раніше, 26 серпня Міністерство інфраструктури України, Укрзалізниця, Stadler та Швейцарське агентство зі страхування експортних ризиків уклали меморандум щодо інвестицій в Україну. Угода передбачає закупівлю потягів і локалізацію виробництва Stadler завдяки будівництву нового заводу на території України.

читайте також

Завантаження....