Відповідний експертний висновок щодо проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку розпорядження майном акціонерного товариства «Українська залізниця» 2 грудня з’явився на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. За результатами перевірки агентство виявило у його пропозиції МІУ корупціогенні фактори, які можуть призвести до неефективного розпорядження майном компанії та відчуження активів на невигідних для держави умовах.
Продаж активів без погодження наглядової ради
Так, проєктом пропонується обмеження функцій контролю наглядової ради за процесами розпорядження активами АТ «Укрзалізниця». Зокрема, пропонується дозволити Перевізнику продавати майно без погодження наглядової ради. Згідно з проєктом постанови, наглядова рада розглядає майнове питання тільки у тому разі, якщо ринкова вартість майна становить від 10 до 2 % вартості активів. У НАЗК наголошують, що вартість активів товариства становить 253 млрд гривень. У разі внесення цих змін наглядова рада ухвалюватиме рішення про господарські операції тільки щодо тих активів, вартість яких перевищує 25 мільярдів гривень. Продаж чи передача в оренду інших активів здійснюватиметься за рішенням правління компанії.
Тому в НАЗК вважають, що правління отримає надто великі повноваження, що збільшить корупційні ризики. Тому рекомендації внести пункт, що відчуження всіх цілісних комплексів має відбуватися лише за погодження наглядової ради.
Продаж активів задешево
Другим питанням, на яке звертає увагу НАЗК, є питання стартової ціни продажу активів. Наразі УЗ має виставляти майно на продаж за ціною не нижчою, ніж балансова вартість.У НАЗК зауважують, що зазначене, попри недосконалість чинного механізму регулювання, не виключає можливості підвищення стартової ціни продажу від балансової вартості, зокрема, за результатами проведення незалежної оцінки для цілей відчуження за власною ініціативою компанії
Таке регулювання покладає відповідальність за здійснення процедур реалізації майна із дотриманням законних інтересів АТ «Укрзалізниця» та держави на посадових осіб компанії, які мають право ухвалювати відповідні управлінські рішення
Натомість МІУ пропонує визначати стартову ціну майна на рівні його балансової вартості, крім випадків, коли законом встановлено обов’язкове проведення незалежної оцінки майна. На думку НАЗК, це створює умови для реалізації корупційних ризиків із продажу майна із порушенням інтересів УЗ та держави, зокрема в інтересах третіх осіб, зацікавлених у придбанні цінних активів за заниженою ціною, яка не відповідає їхній ринковій вартості.
Модель регулювання, яка передбачає безпосередній продаж майна за його балансовою вартістю, знижує гарантії економічної доцільності та ефективності такого відчуження. Так, пряме застосування балансової вартості для продажу є недоцільним з огляду на те, що така вартість у непоодиноких випадках не відповідає ринковій вартості активу та безпосередньо залежить від методів обліку, які використовуються на підприємстві.
Крім того, в агентстві підкреслили, що запропоновані зміни фактично легітимізують бездіяльність посадових осіб акціонерного товариства в управлінні активами компанії, даючи змогу відчужувати майно за економічно необґрунтованою ціною.
Відтак НАЗК рекомендує МІУ визначити в проєкті критерії, аби визначити, які активи мають пройти незалежну оцінку для відчуження.
Натомість наразі в проєкті МІУ взагалі пропонується скасувати вимогу щодо проведення незалежної оцінки майна цілісних майнових комплексів, структурних підрозділів товариства у разі їх передачі в оренду, користування, концесію. У НАЗК вважають, що цю норму необхідно виключити.
Приклад
Мінуси продажу активу за балансовою вартістю добре простежуються в ситуації з продажем складських приміщень по вулиці Ташкентській у Києві, який УЗ продавала зі стартовою ціною у 8,3 млн грн.
Комплекс приміщень продавали без включення в оцінку землі під нею, хоча вона має перейти до власності нового власника будинків. Землю не включили до балансової вартості, адже ділянка проходить лише реєстрацію, а оцінка вартості не виконана.
Тобто актив з самого початку був знецінений. У результаті УЗ отримає менше коштів та зменшить статутний капітал, до якого входить вся земля під об’єктами Перевізника.
Враховуючи все вищезазначене, агентство вважає, що МІУ треба доопрацювати проєкт з урахуванням рекомендацій.