Міністр транспорту Литви Марюс Скуодіс каже, що є лише два реальні шляхи вивезення зерна з охопленою війною України – розблокувати за допомогою міжнародних структур українські порти або створити гуманітарний коридор для провезення вантажів через Білорусь.
Якщо світова спільнота може говорити про нестачу продовольства у світі через неможливість вивезення українського зерна, то треба наважитись і розблокувати порти (українські – BNS), щоб судна могли ходити. Другий варіант – використовувати ту інфраструктуру, яка є – це перевезення зерна через Білорусь, що дозволило б задіяти всі потужності Клайпедського порту, а також потужності латвійських та естонських портів. Для цього буде потрібно якийсь гуманітарний коридор через Білорусь»
За словами міністра, переговори про такий коридор ведуться, але за нього мають відповідати міжнародні структури — ООН або Єврокомісія.
Переговори (коридором — BNS) йдуть, але це насамперед обов’язок міжнародних структур — досягти певних домовленостей, бо якби український вантаж стали прийти з Білорусі, ми б його точно прийняли»
За словами Скуодіса, основна проблема перевезення українського зерна до Литви в обхід Білорусі – нерозвиненість залізничної інфраструктури у західному напрямку.
Клайпедський порт здатний перевалювати досить багато — не рахуючи Терміналу насипних вантажів — близько 8 млн. тонн, і ця кількість може бути збільшена за рахунок інвестицій у потужності. На жаль, через інфраструктурні обмеження в даний час в Литву можна завозити тільки 1- 1,5 млн тонн українського зерна на рік»
Логістика між Україною та Литвою ускладнюється різними залізничними коліями – в Україні та Литві досі використовується російська, а у Польщі – європейська, тому під час перевезення вантажів необхідно змінювати рухомий склад. На початку травня в Україну вирушив тестовий поїзд Литовських залізниць, який має доставити різні товари у контейнерах з України через Польщу до Каунасу. Якщо маршрут себе виправдає, пізніше ним перевозитимуть зерно.