URM
Інтерв’ю Лонгріди

Ми розробили потяг FPS Plus таким, щоб деталі для нього можна було купити у найближчому магазині — інтерв’ю з Марціном Родеком

FPS Plus — одна з найгарячіших прем’єр на виставці Trako 2021. Під час презентації поїзда представники заводу наголосили на тому, що модульність конструкції дозволяє збільшити можливості побудови в різних версіях енергетичних установок та знизити експлуатаційні витрати для клієнтів. Нам вдалося поспілкуватися із головним корпоративним менеджером заводу імені Цегельського Марціном Родеком, який заявив, що FPS Plus може мати дизель-електричні установки, суто електричні, акумуляторні, а найближчим часом і водневі. Під час розмови Родек зазначив, що від українських партнерів жодних пропозицій поки не надходило.

Чи є у вас плани на ринок України? Можливо, уже були якісь перемовини, намічені плани або звернення?

Ми вважаємо, що одне із логічних побажань українського клієнта, аби хоча б частина рішень, особливо щодо головної кабіни поїзда, була б українською. Значна частина компонентів, до яких український клієнт звик. Так, ми розуміємо, що потрібно співпрацювати на різних рівнях і залучати фірми з України до виробничого процесу. Утім, зважаючи на вимоги щодо сертифікації, виробництво такого потяга загалом було б складною справою на інших виробничих підприємствах.
Цей потяг – дуже просунуте технологічне рішення. У нас багато власних сертифікатів розробки щодо зварювання, систем управління якістю, зниження забруднень навколишнього середовища тощо. Їхня інтеграція у будь-якій організації-замовника потребуватиме значних зусиль. Тому ми б хотіли мати серйозного партнера, якого можна, наприклад, навчити проведенню сервісного обслуговування.

Які ринки для вашої компанії є найбільш пріоритетними? Куди ваші поїзди будуть продаватися насамперед?

Природними ринками для нас є Польща та країни Європейського Союзу, оскільки вимоги до держзакупівель практично не відрізняються у країнах. Однак ми радо звертаємо увагу на ринки поза Європейським Союзом, бо наша фабрика має досвід постачання кількох тисяч вагонів на ринки колишнього Східного блоку. І коли ми зустрічаємося з представниками компаній, які експлуатують їх, то вони кажуть, що задоволені.

Тому ми б хотіли використовувати своє добре ім’я, яке заробили за понад сторічну історію діяльності в секторі виготовлення залізничних поїздів.

Ми розробили потяг FPS Plus таким, щоб деталі для нього можна було купити у найближчому магазині - інтерв’ю з Марціном Родеком
FPS Plus

 

Як з’явився саме цей FPS Plus? Що призвело до появи гібридного рухомого складу від заводу Цегельського? Раніше ви будували лише вагони, наскільки я пам’ятаю.

Раніше ми виготовляли візки. Потім була перерва, і ми сфокусувалися на виробництві пасажирських вагонів. Сьогодні наше виробництво на одному рівні з ТОП-європейськими компаніями. Наприклад, у цьому поїзді використано 12 км кабелів. Нещодавно один із представників залізниці описав наш вагон як “комп’ютер на колесах”. І, справді, щось у цьому є.

Ми помітили, що, крім вагонів дальнього сполучення, існує потреба в моторвагонному рухомому складі для поїздів регіонального сполучення, які, за потреби, можна використовувати на дальніх маршрутах. У регіональному сполученні такі рішення більш логічні. От звідси ідея.

Україні такий поїзд потрібен! Чи може Укрзалізниця просити цей потяг на тестування для себе? Чи зацікавлені перевізники в тестуванні цього потяга як у Польщі, так і в інших країнах?

Так, ми вже ведемо переговори з польським перевізником про експлуатацію під наглядом, і, якщо такий запит надійде від української залізниці з реальною перспективою закупівлі, то ласкаво просимо. Ми маємо великий досвід у виробництві візків для цього ринку і є єдиним виробником у Польщі, який має візок, що розрахований на швидкості до 200 км/год, з дуже гарними тяговими властивостями та комфортом під час подорожі.

Коли ми збираємо відгуки пасажирів, вони кажуть, що подорож у наших продуктах є іноді навіть більш комфортною, ніж у суперсучасних іноземних поїздах.

Але чи є у Цегельського такі візки для колії 1520?

Ми продавали вагони з візками на ринки Східної Європи з “широкою колією”. Цей тип візків виготовлено для цього транспортного засобу. Але не проблема адаптувати його для колії в Україні.

Скільки часу для цього потрібно, якби Україна зацікавилася?

Я думаю, потрібно 2-3 роки, адже багато часу займає отримання дозволів. Саме через це, для прикладу, японські виробники не виходять на ринок Європейського Союзу, Німеччини чи Франції. Вони стверджують, що процес отримання всіх необхідних дозволів настільки непередбачуваний, що несе занадто великі ризики. Країни за межами Європейського Союзу можуть мати стандарти, які відрізняються у багатьох аспектах. Тож для безпечного курсування українськими коліями потяг повинен мати українську автоматику безпеки, відповідати вимогам України щодо електромагнітної сумісності, не має заважати іншим пристроям під час їзди. І це дещо інші вимоги, ніж у Польщі чи інших країнах Європейського Союзу. Усе це має перевірятися під час надання дозволів.

Які переваги ви можете назвати перед конкурентами цього FPS Plus?

Рама візка, яку ми тут використовуємо, значною мірою уніфікована. Ми від початку намагалися мінімізувати експлуатаційні витрати для клієнтів. При чому, це інноваційна модульна конструкція. Саме тому було ухвалене рішення про створення поїзда з високими можливостями для модифікації під потреби замовника. Ми закладаємо гібридну платформу, яку можна обладнати як електродвигуном, так і ДВЗ, або акумуляторно-електричним агрегатом, чи навіть водневим двигуном.

Ми розробили потяг FPS Plus таким, щоб деталі для нього можна було купити у найближчому магазині - інтерв’ю з Марціном РодекомКілька років тому ми розпочали цей проєкт за підтримки Національного центру досліджень та розвитку. Фактично він весь є продуктом досліджень та розвитку. Я можу похвалитися, що після двох дуже інтенсивних днів, проведених на виставці, потяг сподобався експертам. Утім, ми однаково просимо залишати коментарі та пропозиції, адже ми прагнемо ідеалу. Поки що із десяти розмов, які я особисто провів, надійшли лише дві незначні пропозиції.

Справді, потяг продуманий з самого початку і ми працюємо над тим, аби досягти успіху на ринку. Красиве естетичне виконання — це лише перший крок, і ринок повинен сказати, що цей потяг працює.

Кілька років тому ми почали виходити на сегмент сучасної модернізації електричних потягів. Тоді з транспортних засобів типу EN-57, які старші за 20-30 років (їх у Польщі зневажливо називають «туалетами») ми зробили транспортні засоби з коефіцієнтом доступності від 93 до 98 відсотків. 98 % – це рівень, якого не досягають й чимало нових типів потягів.

Ми розробили потяг FPS Plus таким, щоб деталі для нього можна було купити у найближчому магазині - інтерв’ю з Марціном Родеком
EN57 (польск. Pafawag 5B/6B)

Ми розробили потяг FPS Plus таким, щоб деталі для нього можна було купити у найближчому магазині - інтерв’ю з Марціном Родеком
EN57FPS-1443

Але ж ваші конкуренти постійно пропонують ринку щось нове…

Так, саме так. Нам теж є що показати. Дехто запитує: “Навіщо ці відсіки під силову установку? Врешті-решт, можна було б розмістити ще кілька сидінь”. (ред. — у головній кабіні поїзда досить великий відсік по обидва боки від проходу до місця машиніста). Але наш транспортний засіб спроєктований таким чином, щоб усі дії з обслуговування були максимально простими. Ми хотіли поєднати переваги потяга з низькою підлогою. Зокрема, зручність входу/виходу пасажирів, швидкість, обмін потоками подорожувальників, так, щоб цей потяг зупинявся на якомога коротший час. Щоб пасажири могли спокійно, без біганини по сходах, вийти з потягу. І, до того ж, з простотою експлуатації потягу з високою підлогою, де майстер міг би без проблем дістатися вузлів, які потребують обслуговування. Навіть у найгіршій аварійній ситуації з поломкою силової установки, ми відкручуємо кілька гвинтів, від’єднуємо кабелі, паливні магістралі, під’їжджаємо вилковим навантажувачем і виконуємо заміну цілого агрегату. Адже вони всі симетричні. Тут, якщо була б дизельно-електрична версія, то у іншій варіації, наприклад, на акумуляторах, — це така ж сама установка. Тож замінюємо, закручуємо гвинти і їдемо далі.

Яку відстань можна подолати на акумуляторах?

Розумно та економно від 20 до 120 кілометрів десь, більше можна, звичайно, але за нинішніх цін на акумулятори, абсолютно нерентабельно. Ви можете зробити що завгодно, питання в тому, чи є в цьому сенс.

З іншого боку, ми демонструємо тут найекологічнішу дизельну силову установку на ринку ДВЗ — Євро 5. Її дуже легко замінити. Якщо після кількох десятків років експлуатації замовник скаже, наприклад, що хоче бути більшим прихильником «зелених» і не хоче їздити на дизельному двигуні, а тільки на акумуляторах, ми також можемо замінити силову установку завдяки цьому відсіку.

читайте також

Завантаження....