URM
Колонки Лонгріди Новини

Костянтин Гапій: гріють, нагрівають чи нагріваються

Аномальний попит на придбання вагоновідправок у зерновозах власності АТ «Укрзалізниця» на аукціонах Prozorro.Продажі — не випадковість. Він має цілком штучні ознаки і, на моє переконання, мусить бути системно висвітлений.

Про “нагрівання” ринку говорять уже й у самій Укрзалізниці, адже за базової вартості використання зерновоза Перевізника 1800 грн/добу, середні ставки на аукціонах сягають майже 6000 грн/добу. Хтось, або щось, або і перше, і друге “нагріває” один із найбільш привабливих сегментів ринку. Але які чинники цьому сприяють?

У ситуації розбиратимемося на прикладі даних за вересень 2021 року. Жовтень тільки закінчився, і поки що не всі звітні дані сформовані. Хоча у жовтні описана нижче ситуація може виявитися ще більш вираженою.

У вересні цього року базова ставка на використання зерновоза УЗ становила 1000 грн/добу, а на аукціонах Prozorro.Продажі вартість реалізації вагоновідправок у цьому рухомому складі доходила майже до 1200 грн/добу. Робочий парк зерновозів АТ «Укрзалізниця» цього ж місяця склав приблизно 7,1 тис. вагонів.

Сумарний дохід АТ «Укрзалізниця» від вагонної складової тарифу за використання зерновозів упродовж місяця склав 170,89 млн грн. Ідеться про доходи від зерновозів, які продавалися на загальних умовах та реалізовані на Prozorro.Продажі.

Якщо розділити цей дохід на робочий парк зерновозів АТ «УЗ» та на кількість днів у вересні, отримуємо 800 грн/добу. Таким чином, аби отримати той самий дохід, який отримав Перевізник у вересні, можна було б здати весь робочий парк зерновозів в оренду на 1 місяць зі ставкою 800 грн/добу.

Такий стан речей, як мінімум, свідчить про те, що АТ «Укрзалізниця» здійснює свідомо неефективне оперування власним парком зерновозів. Але тут постають два питання: чому ж на ринку виникає такий попит на вагони Перевізника, і у якому саме моменті перевезення виникає неефективне оперування?

Вантажний рейс, особливо за контрактами Prozorro.Продажі, АТ «Укрзалізниці» необхідно виконувати вчасно, інакше доведеться платити штрафи. Подачу порожнього також необхідно виконувати вчасно — за порушення також штрафи. Оборот свого зерновоза АТ «Укрзалізниця» декларує на рівні приватних вагонів, начебто все в порядку.

Але, якщо вантажний рейс вагони Перевізника виконують швидко, то ніхто не вимагає гнати швидко саме цей зерновоз під повторне завантаження. З огляду на те, що там, “на материку”, купа зерновозів АТ «Укрзалізниця» стоїть готова до вчасної подачі під наступні навантаження. Тому вагон, після вантажного рейсу та вивантаження, спокійно, не поспішаючи, іде в регулювання, а продавати на Prozorro.Продажі його будуть лише тоді, коли він стоятиме біля ймовірної станції навантаження.

Підтвердженням такої теорії є показник обороту вагона й те, як його рахують в АТ «Укрзалізниця». У тому ж вересні Перевізник на сайті Центру Транспортної Логістики ЦТЛ задекларував оборот свого зерновоза на рівні 13,9 діб.

Але якщо розрахувати оборот зерновоза АТ «Укрзалізниця» за кількістю навантажень, що припадають на 1 вагон робочого парку, отримаємо 16 діб, або 1,87 навантажень на 1 вагон робочого парку Перевізника. Виникає розбіжність у майже 2 доби в кожному обороті кожного зерновоза. Це свідчить про те, що під час розрахунків АТ «Укрзалізниця» не враховує непродуктивні простої своїх зерновозів, які виникають під час регулювання порожніх вагонів та їхні простої в очікуванні подачі під навантаження.

Таким чином АТ «Укрзалізниця» завдяки створенню штучного запасу міцності із порожніх вагонів і швидкості вантажних рейсів підвищує попит на свої вагони й реалізує їх за завищеними ставками через аукціони Prozorro.Продажі. У той час як приватні оператори, зі свого боку, не мають можливості бути впевненими у своєчасній подачі порожнього й доставці вантажу у своєму вагоні.

читайте також

Завантаження....