URM
Кадри Лонгріди Новини Статті

Кадри, гроші, хто куди. Чого варто боятися новому керівництву УЗ?

Швидкоплинні зміни керманичів Укрзалізниці лишень набирають обертів. Ще 4 серпня Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення змінити керівництво Укрзалізниці, 9 серпня в.о. голови правління компанії Іван Юрик подав у відставку, а вже 11 серпня Кабмін на його місце призначив Олександра Камишіна. Водночас завдання Перевізнику тепер ставить РНБО, Кабмін і Антикризовий штаб на чолі з міністром інфраструктури Олександром Кубраковим. Поміж інших процесів, що зараз відбуваються в Укрзалізниці, є багато лобізму. Тож зараз як ніколи потрібно розуміти чітку ієрархію в управлінні Укрзалізниці. Більше — в огляді Максима Самойдюка. 

Вивченням економічних та соціальних показників Перевізника одночасно займалися й у Верховній Раді, і в СБУ. Це й стало причиною доручення РНБО Кабміну. Секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов під час своєї промови-звернення заявив про загрозливий стан стратегічного для української економіки підприємства. 

Дефолт

Ідеться про борги УЗ. Вони є ключовою проблемою компанії, що загрожує технічним дефолтом та блокує її подальший розвиток. Кредитний портфель на сьогодні становить приблизно 35,8 млрд грн та 19,1 млрд грн кредитів ДП «Донецька залізниця», щодо стягнення яких встановлено мораторій.

Технічний дефолт – це реально. Наприклад, ті євробонди під 7,875 % для рефінансу 2019 року. Ми позичаємо, щоб віддавати старі борги – це технічний дефолт.

Віктор Довгань, радник Делегації ЄС, у 2016-2019 роках заступник голови Мінінфраструктури з питань європейської інтеграції

Раніше компанія вже мала технічний дефолт, але зараз ситуація не краща. 

Ми вже переживали технічний дефолт компанії. Тоді він був спричинений воєнною агресією Росії. Тоді Укрзалізницю вдалося стабілізувати. І певні зрушення були: впровадження корпоративного правління, закупівлі локомотивів, ремонти й закупівля вагонів тощо. Але зараз УЗ знову у важкому стані  –  це правда. Десятки мільярдів гривень заборгованості. Для такої компанії кошти невеликі, але за некомпетентного керівництва  –  це виклик.  Що буде далі? Бачимо купу судових рішень, де УЗ програє, а мала б вигравати. Це навмисне підігрування контрагентам Укрзалізниці.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України 2016-2019 рр.

Кадри

Свої рішення РНБО ухвалювала, зокрема, беручи до уваги висновки  Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань Укрзалізниці та спираючись на матеріали Служби безпеки України. 

Механізм роботи ТСК такий: депутати витребують документи, після чого їх вивчає група експертів і фахівців галузі. Саме вони надають рекомендації депутатам, а ті передають інформацію відповідним службам. Однією з таких рекомендацій і були кадрові питання.

Воно, керівництво, перебувало в якомусь управлінському глухому куті. Як на мене, треба змінювати керівництво, наглядову раду й приймати план дій на 100 днів. Бо ситуація з березня 2020 року не змінюється. Оці всі покращення показників — несистемна річ. УЗ не платить дивіденди: за 2019 рік заплатила у 2021 році. Я розумію, 2020 рік, локдаун, криза, але рішень далі не було. Тобто має бути системний залізничний фонд, KPI для керівництва. Зараз на пів року завис тендер щодо модернізації Долинська-Миколаїв — електрифікація й друга колія. Це 300 млн доларів інвестицій. Ми платимо гроші за цей кредит, а в УЗ скаржаться, що грошей немає.

Віктор Довгань, радник Делегації ЄС, у 2016-2019 роках заступник голови Мінінфраструктури з питань європейської інтеграції

Навіть політичний опонент Президента Володимира Зеленського,  Володимир Омелян, стверджує, що зміна керівництва, можливо, — єдиний вихід із ситуації. 

Щодо таких рішень в управлінні державними компаніями — це якась чергова новація Зеленського. Але, можливо, у цій ситуації це єдине правильне рішення, яке варто було задіяти.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України 2016-2019 рр.

Ціна крісла

Проте питання є і в тому, чи можуть врятувати компанію лише кадрами, адже за останні два роки вже п’ятий керівник компанії не приносить помітних результатів (якщо рахувати подвійну каденцію Юрика). Це не додає держкомпанії стабільності, та, головне, ніхто з тимчасових керівників не поніс відповідальності за свої рішення. 

Водночас фактично всі фінансові потоки компанії централізовані. Свого часу це було зроблено в рамках кволої підготовки до анбандлінгу Перевізника. Спроба не реалізована, централізація потоків залишилася. 

Спротив реформам дикий. Насамперед іде з політичного рівня і насичується він вкраденими грошима компанії. А це 15-20 млрд гривень на рік. І я радий, що, нарешті, ці цифри підтвердили в НАБУ.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України 2016-2019 рр.

Завдання й реалізація

Новий т. в. о. голови правління УЗ Олександр Камишін уже отримав перші завдання від МІУ:

  • підняття тарифів на вантажні перевезення;
  • налагодження закупівлі електроенергії безпосередньо у виробника — Енергоатома;
  • залучення на український ринок міжнародних інвесторів;
  • закупівля нових потягів та локомотивів.

До призначення Олександр Камишін був радником міністра інфраструктури Олександра Кубракова. З 2011 року Камишін був видавцем агропорталу Latifundist Media. З січня 2020 року він обіймає посаду керуючого партнера інвесткомпанії Fortior Capital. Також Камишін працював в Private Equity Dragon Capital та SCM (Ріната Ахметова).

Кадри, гроші, хто куди. Чого варто боятися новому керівництву УЗ?Імовірно, з огляду на ризики, пов’язані із конфліктом інтересів нового очільника УЗ, Антикризовий штаб потрапив у підпорядкування міністра Олександра Кубракова, якому раніше й пророкували посаду керівника УЗ.

Проте Закон «Про запобігання корупції» передбачає, що після звільнення особи з публічної служби вона протягом року не може брати участь у керуванні організаціями, на які могла впливати під час роботи на державу. Тобто Кубраков не міг прямо очолити УЗ після роботи в міністерстві. 

У пресслужбі МІУ нам заявили, що Антикризовий штаб – дорадчий орган, до якого увійдуть також і представники правоохоронних органів.  

Серед його завдань: 

  • координація діяльності товариства з іншими органами державної влади;
  • вирішення питання з боргами АТ ”Укрзалізниця” та успішне проходження  поточного аграрного сезону.

Також у МІУ заявляють, що новостворений Антикризовий штаб жодним чином не впливатиме на роботу наглядової ради товариства, чиї повноваження, до речі, незабаром закінчаться.

Кадри, гроші, хто куди. Чого варто боятися новому керівництву УЗ?

В очах команди Президента України, уряду та галузі саме я безпосередньо несу відповідальність за зміни в залізничній компанії. Перед нами стоїть низка важливих завдань, які мають бути виконані в короткі терміни. Однак уперше за багато років Укрзалізниця є у пріоритеті держави. Завдяки цьому «Велике будівництво» буде реалізовано й на залізниці.

Олександр Кубраков, міністр інфраструктури України

Особиста відповідальність міністра за справи Перевізника — справа не нова, але ніхто не може заперечити її ефективності. Зокрема саме від цього залежить успіх у питанні вибору кадрів та контролю поставлених КРІ. 

Можливо, це рішення правильне. Ще за Кірпи такі інновації були (про поєднання владних повноважень міністра й керівника УЗ. — ред.). Але за цей час змінилося законодавство і юристи з Банкової знайшли юридичне рішення цієї проблеми. Утім, мене більше хвилює готовність Курбакова взяти на себе відповідальність за реформи і втілити їх. Щоб це не був етап чергової імітації. Коли всі з полегшенням зітхають: «Нарешті, зараз усе буде вирішене…» А нічого не вирішується.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України 2016-2019 рр.

 

читайте також

Завантаження....