URM
Інтерв’ю Лонгріди

Інтерв’ю з Петером Шпулером: локалізація і трансфер технологій — це політичні питання, які коштують досить дорого

До організації пасажирських перевезень уперше за багато років прикута увага з боку держави. Підписання Меморандуму про взаєморозуміння МІУ й Укрзалізниці з представниками компанії Stadler та Швейцарським агентством зі страхування експортних ризиків може принести пів мільярда євроінвестицій та локалізацію високотехнологічного виробництва локомотивів в Україні. Успішне укладання подальших угод і співпраця зі Stadler дозволить забезпечити українську молодь професійною освітою та практикою на заводах компанії, повідомив голова ради директорів та в.о. генерального директора Stadler Rail Group у інтерв’ю urm.media Петер Шпулер. На його думку, вихід компанії на український ринок принесе великі вигоди всім сторонам процесу.

Акції Stadler Rail трохи впали в першому півріччі. Як пише швейцарська преса, ідеться про 3 % (www.fuw.ch), у той час як загальний ринок, вимірюваний SPI, виріс приблизно на 15 %. І це за наявності великих замовлень від SBB. Наприклад, 60 двоповерхових поїздів Interregio (IR-Dosto) обійдуться швейцарській залізниці у понад 1,3 млрд швейцарських франків. Чи можна стверджувати, що Stadler активно шукає нові ринки й дешеву робочу силу для забезпечення великих контрактів, здатних зупинити падіння акцій, скоротивши витрати?

Основна причина падіння – пандемія коронавірусу. Були проблеми з комплектувальними через затримки постачання. Також через заборону пасажирського руху компанії не сертифікували новий рухомий склад. Був час, коли лише 10 % рухомого складу використовувались у перевезеннях. Ми отримуємо кошти за кілометраж використання рухомого складу, але поїзди стояли. Також проблема була в тому, що виготовлені поїзди стояли, і ми не могли передати їх клієнтам.
Зараз показник EBITDA підвищився і досяг того ж рівня, що й до пандемії. Ми очікуємо, що всі показники повернуться до належного рівня до кінця 2021 року. Тому нічого спільного з порівняннями з ринком тут немає. Проблема була лише в пандемії. Адже, безумовно, найважливіші ринки для нас — Німеччина та Швейцарія.

Чи вигідний Stadler Rail високий рівень локалізації виробництва поїздів в Україні? Що забезпечує цю вигоду?

Насамперед це побажання політичне. Ми розуміємо, що Україні потрібні технології та робочі місця. Ми будемо робити все почергово: спочатку локалізація буде стосуватися лише монтажу і збирання певних частин, а потім усе залежатиме від обсягів замовлення. Ми ж розуміємо, що трансфер технологій та локалізація коштують немало. Тож, аби поїзди не стали занадто дорогими, нам потрібне велике замовлення.

З яких заводів планується постачання обладнання для виконання українських замовлень?

Постачання буде з різних заводів: щось зі Швейцарії, щось із Угорщини, щось із Польщі. Поки немає чіткого плану.

Можна сказати, що робота Stadler в Україні — це сезонний (на час розгортання City Express) проєкт, чи ваша компанія має намір всерйоз використовувати Україну як плацдарм для розвитку на інших ринках?

Коли ви говорите про локалізацію й трансфер технологій, це коштує дорого, і не можна говорити про короткочасні плани.

Поїзд, що прибув на випробування із Білорусі, призначений для України? Які умови його перебування тут, і хто взагалі фінансує презентацію FLIRT?

Це щасливий випадок. Ми його будували для білоруської залізниці, і нам дозволили його презентувати тут, оскільки технічна специфікація дуже схожа. Усі витрати на його презентацію несемо тільки ми. Це маркетинг.

Довідка: 26 серпня на Київському вокзалі відбулася презентація поїзда Stadler FLIRT, який зараз тестують на коліях Укрзалізниці. Після чого швейцарці з українською стороною уклали меморандум про взаєморозуміння. Кошти обсягом до 500 млн євро мають піти на розвиток сектору залізничного транспорту. Угода передбачає не просто закупівлю потягів, а й локалізацію виробництва Stadler завдяки будівництву нового заводу на території України. Проте це все стане можливим лише в разі укладання угоди. Поки ж Укрзалізниця лише починає роботи над технічно-економічним обґрунтуванням та надсилатиме їх світовим виробникам рухомого складу вже наступного тижня. Про це під час презентації повідомив в.о. голови правління Укрзалізниці Олександр Камишін. Пізніше, у вересні, УЗ готується оголосити тендер. Утім, за власною інформацією видання, уже ведуться роботи з оформлення візуального коду City Express.

читайте також

Завантаження....