Поки тривають показні судові спори в ОАСК щодо скасування нового підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення, Мін’юст таки зареєстрував відповідний наказ, що набере чинності з 1 січня.
Він передбачає підвищення рівня тарифів на перевезення вантажів позакласної групи, а також 1-го та 2-го тарифних класів.
За попередніми заявами, це має дозволити отримати додаткові доходи АТ «Укрзалізниця», а також забезпечить оновлення і розвиток цілого комплексу основних засобів Перевізника. Утім, реалізація цього плану вигідна не стільки Укрзалізниці, скільки групі компаній Ріната Ахметова. І ось чому.
Цьогоріч тарифи на вантажні перевезення залізницею вже були підвищені. 17 серпня 2021-го виконувач обов’язків голови правління Укрзалізниці Олександр Камишін повідомив громадськості, що завдяки цьому рішенню Перевізник отримає близько 2 млрд грн додаткових доходів уже цього року, а наступного року – ще близько 10 млрд грн. Тоді ж він зазначив, що ці кошти будуть направлені на відновлення залізничної інфраструктури (ремонт колій та електрифікацію залізниць). Тож спробуємо зрозуміти, чому підвищення тарифів інформаційно подавалося як наступ саме на групу Ахметова, якому доведеться більше платити за перевезення своїх вантажів – руди, вугілля, коксу, флюсів, металургійної продукції тощо.
Довідка: Група СКМ об’єднує більше 500 компаній, які працюють у гірничо-металургійній, енергетичній, транспортній, банківській, медійній, сільськогосподарській та інших сферах.
Метінвест – найбільший актив Ріната Ахметова, який щороку має понад 270 млрд грн (10 млрд доларів США) доходів, EBITDA – понад 58 млрд грн (2,2 млрд доларів США) та чистого прибутку понад 13 млрд грн (500 млн доларів США).
Наступним за розміром активом в імперії Ріната Ахметова є група ДТЕК, яка щорічно продукує дохід понад 115 млрд грн (4,3 млрд доларів США), EBITDA – понад 32 млрд грн (1,2 млрд доларів США) та чистого прибутку в успішні роки понад 12 млрд грн (400 млн доларів США).
Ахметову потрібен платоспроможний покупець
АТ «Укрзалізниця» щорічно закуповує для власних потреб різноманітну металургійну продукцію. Найбільше компанія замовляє рейки, підкладки та накладки рейкові, хрестовини, металопрокат, суцільнокатані колеса, бандажі тощо. Така металургійна продукція виробляється на різних заводах як в Україні, так і за кордоном.
Але в основному цю продукцію для Укрзалізниці постачають з металургійних заводів і комбінатів Ріната Ахметова, які входять до найбільшого гірничо-металургійного холдингу України – ТОВ «Метінвест Холдинг». У структурі групи Метінвест видобувні й металургійні підприємства в Україні, Європі та США, мережа продажів у всіх основних регіонах світу.
Реалізацією металургійної продукції ТОВ «Метінвест Холдинг» в Україні займається компанія ТОВ «Метінвест-СМЦ» самостійно та через дилерів. Найбільшим постачальником металургійної продукції ТОВ «Метінвест Холдинг» для Укрзалізниці є саме ТОВ «Метінвест-СМЦ», кінцевим бенефіціарним власником якої, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань зазначено Ріната Ахметова (частка статутного капіталу 76,24 %) – має непрямий вирішальний вплив.
Так, у 2020 році Укрзалізниця, за результатами тендерних процедур, уклала з ТОВ «Метінвест-СМЦ» договори на постачання металургійної продукції на відносно скромну загальну суму 205 млн грн:
- прокат тонколистовий, прокат товстолистовий, сталь оцинкована (виробник продукції для Укрзалізниці відповідно до тендерної документації – Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча та Запоріжсталь) – на суму 91 млн грн;
- підкладки та накладки рейкові (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь) – на суму 82 млн грн;
- рейки залізничні (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь) – на суму 20 млн грн;
- швелер сталевий (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь, Дніпровський меткомбінат) – на суму 10 млн грн;
- прокат арматурний для залізобетонних конструкцій (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Дніпровський меткомбінат або АрселорМіттал Кривий Ріг) – на суму 2 млн грн.
Утім, цьогоріч обсяги замовлень у ТОВ «Метінвест-СМЦ» виросли в десятки разів, особливо у другій половині року. Ще не закінчився листопад, а Укрзалізниця за результатами тендерних процедур уже уклала з ТОВ «Метінвест-СМЦ» договори на постачання металургійної продукції на загальну суму 2 241 млн грн:
До 11 серпня 2021 року Укрзалізниця уклала з ТОВ «Метінвест-СМЦ» договорів на постачання металургійної продукції на загальну суму 153 млн грн:
- прокат тонколистовий, прокат товстолистовий, сталь оцинкована (виробник продукції для Укрзалізниці відповідно до тендерної документації – Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча та Запоріжсталь) – на суму 94 млн грн;
- накладки рейкові (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь) – на суму 37 млн грн;
- прокат арматурний для залізобетонних конструкцій (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Дніпровський меткомбінат або АрселорМіттал Кривий Ріг) – на суму 17 млн грн;
- рейки залізничні (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь) – на суму 5 млн грн.
Після 11 серпня 2021 року Укрзалізниця уклала з ТОВ «Метінвест-СМЦ» договорів на постачання металургійної продукції на загальну суму 2 088 млн грн:
- рейки залізничні (виробник продукції для Укрзалізниці відповідно до тендерної документації – Азовсталь) – на суму 1 521 млн грн;
- підкладки та накладки рейкові (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь) – на суму 265 млн грн;
- прокат тонколистовий, прокат товстолистовий, сталь оцинкована (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча та Запоріжсталь) – на суму 202 млн грн;
- кутик сталевий (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь, Дніпровський меткомбінат, Промет Стіл) – на суму 60 млн грн;
- швелер сталевий (виробник продукції відповідно до тендерної документації – Азовсталь, Дніпровський меткомбінат) – на суму 40 млн грн.
Нагадаємо, що саме 11 серпня 2021 року Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням призначив виконувачем обов’язків голови правління АТ «Укрзалізниця» Олександра Камишіна, який 7 років обіймав посаду менеджера з інвестицій у холдинговій компанії Ріната Ахметова SCM (СКМ – «Систем Кепітал Менеджмент») та паралельно був членом наглядових рад компаній «Лемтранс» і «Портінвест», що також входять до групи СКМ. Логічно, що разом із призначенням Олександра Камишіна в Укрзалізниці з’явилися колишні або нинішні менеджери групи СКМ. Так, для прикладу, членом правління Укрзалізниці відповідальним за закупівлі було призначено Ореста Логунова, який 3 роки обіймав посаду директора з логістики ТОВ «ДТЕК ЕНЕРГО» (входить до групи СКМ). Тож суттєве зростання обсягів закупівлі металургійної продукції виробництва компаній Метінвест (Азовсталь, Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча, Запоріжсталь, Дніпровський меткомбінат, Промет Стіл) не випадкове.
Лише за 3 місяці (серпень-листопад) 2021 року, уже за керівництва Олександра Камишіна, Укрзалізниця уклала з ТОВ «Метінвест-СМЦ» договори на постачання продукції на суму 2 008 млн грн. Ця сума в 6 разів більша, аніж за попередні 19,5 місяців (12 місяців 2020 року та 7,5 місяців 2021 року).
Транзит грошей Укрзалізниці
За попередніми заявами керівництва Укрзалізниці, зміна рівня тарифів має принести товариству додаткові 2 млрд грн уже цього року. Ще 10 млрд грн товариство отримає у 2022 році. З урахуванням додаткового підвищення загальний прогнозований дохід наступного року складе 12,3 млрд грн.
Але 2 млрд грн додаткових доходів Укрзалізниця одразу ж прогнозовано направляє на закупівлю металургійної продукції з комбінатів Ахметова. Таким чином, гроші від підвищення тарифів просто пройдуть транзитом через Укрзалізницю в структури СКМ. Пізніше, вірогідно, доходи компанії від вантажних перевезень і надалі будуть розподілені за структурами Ахметова. Їх багато. Ось, наприклад, ТОВ «СОТА Україна» та ТОВ «ФІРМА «ВІКАНТ», які також перемагають на тендерах Укрзалізниці з постачання металургійної продукції. До кінця 2021 року ТОВ «СОТА Україна» та ТОВ «ФІРМА «ВІКАНТ» мають поставити на Укрзалізницю продукції на загальну суму понад 350 млн грн.
Нагадаємо, що проміжний звіт Тимчасової слідчої комісії ВР з питань Укрзалізниці визначає, що державне тарифне регулювання, яке здійснювалося впродовж 2016-2020 рр. з порушенням вимог чинних нормативно-правових актів України, позбавило АТ «УЗ» за цей період майже 100 млрд грн належних їй доходів за виконану перевізну роботу та призвело до її критичного зубожіння.
Усі роки незалежності залізничний транспорт на шкоду власному розвитку дотував основні галузі економіки завдяки штучно заниженій транспортній складовій у ціні їхньої продукції. Але останніми роками надмірне корупційне збільшення таких «дотацій» унеможливило навіть мінімально необхідне фінансування ремонту та утримання основних фондів, призвело до значного падіння реальної заробітної плати залізничників.