URM
Тарифи Новини

Гришина: Без деолігархізації УЗ не обійтися

Укрзалізницю потрібно деолігархізувати. У цьому переконана керівниця Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо оцінки стану Укрзалізниці Юлія Гришина.

На своїй сторінці у Facebook голова ТСК розкритикувала лобіювання деяких компаній та експертів у питанні зниження тарифів на вантажні перевезення УЗ. Мовляв, ще більше знижувати тарифи на перевезення за такого стану компанії — не логічно

Я зазначу пару тез, виходячи з того аналізу, який провели члени нашої Тимчасової слідчої комісії за останні пів року, а висновки робіть самі. У 2012 році дохід від вантажоперевезень залізницею склав 5,1 млн доларів. У 2020 році він скоротився до 2,4 млн доларів. Втрати вполовину. Якщо в цілому прибутковість перевезень 1 т вантажу на 500 км для УЗ скоротилася у 2020 проти 2012 на 33 %, то для окремих видів вантажів зниження ще більш глибоке, зокрема це: експортні перевезення зернових продуктів (- 51 %), внутрішні перевезення зернових продуктів (- 48 %); експортні перевезення чорних металів (- 40 %); внутрішні перевезення вугілля (- 49 %).

Юлія Гришина, керівниця профільної ТСК

Гришина переконана, питання зниження тарифів на вантажні перевезення лобіюють тільки ті особи, які переслідують тільки інтереси власного бізнесу.

Зауважте, що зерном, металом і вугіллям в нашій країні займаються далеко не бідні люди. Але саме вони зараз зі всіх рупорів кричать про ще більше зниження тарифів на вантажоперевезення. Навіщо це потрібно? Відповідь очевидна — за рахунок ресурсів державної компанії отримувати додатковий прибуток і капіталізацію власних компаній. Це абсолютно правильна поведінка з точки зору бізнесу, але абсолютно аморальна як громадянина України.

Юлія Гришина, керівниця профільної ТСК

Також політик відзначила, що чинні тарифи на внутрішні перевезення в 1,4-1,6 раза менші, ніж в Росії, Білорусі, Казахстані та в 4-9 разів ніж в Польщі. До того ж, вантажоперевезення — єдиний прибутковий напрямок УЗ, який перекриває збиток від пасажирських перевезень.

Я за підтримку великого бізнесу, але не тоді коли він конкурує з добробутом держави. Тому без деолігархізації УЗ тут не обійтися.

Юлія Гришина, керівниця профільної ТСК

Водночас в ЄБА виступили проти підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення. Експерти асоціації зазначають, що система тарифів Укрзалізниці потребує комплексного перегляду, а не точкового підвищення.

Проти підвищення тарифів виступили і у Федерації роботодавців транспорту України. ФРТУ навіть відправили листа до Зеленського, де закликали президента втрутитись в питання тарифоутворення на вантажоперевезення залізницею

Хто підтримав підвищення тарифів на вантажні перевезення УЗ

Профспілка залізничників звернулася до міністра інфраструктури Олександра Кубракова про необхідність врахування пропозицій АТ «Укрзалізниця» щодо тарифної політики.

У профспілці вважають, що пропоноване міністерством підвищення вантажних тарифів недостатнє. Так, за даними Державної служби статистики України, з 2009 року по 2020 рік зростання індексу цін виробників промислової продукції випереджає індекс тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом на 60 %.

Як планується підвищити тариф на перевезення

Нагадаємо, на сайті Міністерства інфраструктури оприлюднили проєкт наказу  «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги».

Згідно з ним, пропонується підвищити тарифи на перевезення вантажів позакласної групи, 1-го класу та 2-го класу:

  • встановити тарифи для вантажів позакласної групи на нині чинному рівні для вантажів 1-го тарифного класу;
  • збільшити тарифи на перевезення нинішньої групи вантажів 1-го тарифного класу на 8% з 01.09.2021 та ще на 20,4% з 01.01.2022;
  • збільшити тарифи на перевезення вантажів 2-го тарифного класу на 8% з 01.09.2021 та ще на 6,5% з 01.01.2022.

У МІУ очікують, що ухвалення проєкту наказу дозволить скоротити перехресне субсидування між вантажами та привести до беззбиткового рівня перевезення вантажів позакласної групи 1-го тарифного класу.

Зі свого боку в УЗ підрахували: у разі зміни тарифів з 1 вересня 2021 року Укрзалізниця вже до кінця цього року зможе одержати додаткові доходи в сумі 1,783 млрд грн і приблизно 10 млрд грн  наступного року.

читайте також

Завантаження....