URM
Статті Лонгріди Новини

Фактори посилення корупційних ризиків розпорядження майном АТ «Укрзалізниця»

Укрзалізниця є одним з найбільших державних власників майна в Україні. Чиста балансова вартість основних засобів Укрзалізниці на 01.01.2021 становила 230 млрд грн, серед яких виділяються такі групи основних засобів:

 • земляне полотно та верхня будова колії – 75,3 млрд грн (33 % від вартості усіх ОЗ);
 • будівлі, споруди та інфраструктура – 47,8 млрд грн (21 %);
 • земельні ділянки – 45,7 млрд грн (20 %);
 • вагони – 24,1 млрд грн (10 %);
 • локомотиви – 19,9 млрд грн (9 %);
 • машини, обладнання та інструменти – 8,8 млрд грн (4 %).

Фактори посилення корупційних ризиків розпорядження майном АТ «Укрзалізниця»

Більшість основних засобів використовується для перевезення вантажів і пасажирів. Їхня ефективна експлуатація та підтримання у справному технічному стані дозволяє Укрзалізниці виконувати свої основні функції та забезпечувати безпеку руху.

З кожним роком технічний стан основних засобів погіршується, усе менше вантажних вагонів і локомотивів є придатними до експлуатації. Укрзалізниця дедалі менше  здатна забезпечувати перевезення продукції та сировин, що неодмінно призводить до втрати доходів бізнесу та порушення ритмічної роботи гірничо-металургійних підприємств, енергетичної, аграрної та видобувної галузей тощо.

Бізнес почав шукати вихід з цієї ситуації, аби менше залежати від проблем Укрзалізниці: орендувати та купувати вагони, маневрові локомотиви, створювати власні ремонтні майстерні та депо, пункти підготовки вагонів. Найбільш активні підприємства вдалися до пошуку та приватизації вантажних вагонів та вагонних депо Укрзалізниці. Великий бізнес створив логістичні компанії та за будь-яку ціну намагався отримати у власне керування (оренду, лізинг, концесію) основні засоби Укрзалізниці з мінімальними витратами для себе. 

Реалізація цих задумів, звісно, можлива лише за сприяння державних чиновників та численних керівників Укрзалізниці. Тому фінансові вигоди від передачі вагонів і депо традиційно отримує бізнес та конкретні “навколо залізничні чиновники”. Як приклад, нагадаємо загальновідому серед функціонерів галузі історію, коли у 2000-х Укрзалізниця просто передала 13 тисяч вагонів як внесок у статутний капітал акціонерного товариства «Укртранслізинг». А вже у 2004 році 4 тисячі вагонів Укрзалізниці були виведені як внесок у статутний капітал ТОВ «Лемтранс». Три роки потому Укрзалізниця передала два вагонні депо у Волновасі та Каменському в оренду вищезгаданому ТОВ «Лемтранс». Компанії, яка на той час вже була персоніфікованою та публічно асоціювалася з олігархом Рінатом Ахметовим. Цього ж  року цілісний майновий комплекс ДП «Попаснянський вагоноремонтний завод» було передано в оренду однойменному товариству з обмеженою відповідальністю. Тож нічого дивного, що і зараз Перевізник продовжує віддавати стратегічні регіональні вигоди від взаємодії із великими приватними компаніями, приймаючи на керівні посади функціонерів з їх найвищого ешелону. У 2021 році Укрзалізниця передала частину вагонного депо П’ятихатки в оренду TOB «АТЛАНТ КАПІТАЛ», яка надає логістичні послуги та організовує перевезення вантажів.

Корупційні ризики нової редакції Порядку розпорядження майном Укрзалізниці

Після утворення акціонерного товариства «Укрзалізниця» у 2015-му, а також затвердження Порядку розпорядження майном Укрзалізниці у 2017-му, Кабінет Міністрів України постановою №1054 визначив механізм списання, відчуження, передачі в користування, оренду, концесію майна Укрзалізниці. Але, як виявилося, для швидкої та дешевої передачі в користування, оренду, або концесію майна Укрзалізниці він не підходить, оскільки процедури передбачені в цьому Порядку займають багато часу та часто збільшують стартові ціни на об’єкти майна Укрзалізниці на торгах. З тих самих причин цей порядок не підходить і для швидкого продажу (приватизації) майна Укрзалізниці.

У жовтні 2021 року Міністерство інфраструктури та керівники Укрзалізниці вирішили внести зміни до цього Порядку розпорядження майном. Суть запропонованих основних змін:

Фактори посилення корупційних ризиків розпорядження майном АТ «Укрзалізниця»

Національне агентство з питань запобігання корупції провело антикорупційну експертизу проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку розпорядження майном акціонерного товариства «Українська залізниця» та виявило у його положеннях корупціогенні фактори, які можуть призвести:

 • до неефективного розпорядження майном Укрзалізниці;
 • відчуження активів Укрзалізниці на невигідних для держави умовах, зокрема за неринковими цінами.

Прийняття зазначених змін до Порядку розпорядження майном Укрзалізниці максимально знизить стартову ціну публічних торгів за актив та допоможе провести конкурс (аукціон) у найкоротші терміни.

Механізм передачі бізнесу майна Укрзалізниці

Бізнес зацікавлений у придбанні активів Укрзалізниці за неринковими цінами, тому лобіює зниження вартості окремих цілісних майнових комплексів, структурних підрозділів, окремих будівель, споруд, рухомого складу (вагонів, локомотивів, контейнерів тощо) і нематеріальних активів. Утім, у разі ухвалення змін до Порядку розпорядження майном, будуть актуальні такі універсальні механізми:

 • Призначити в Укрзалізницю члена/членів правління, лояльних до приватного бізнесу, забезпечити  матеріальну зацікавленість  з метою лобіювання/ухвалення рішення про продаж/передачу конкретного об’єкта майна, контролю за проведенням підготовчих процедур продажу/передачі майна, максимального зниження стартової ціни та контролю за проходженням конкурсних процедур.
 • Призначити керівником філії Укрзалізниці, що є балансоутримувачем об’єкта майна, лояльну до приватного бізнесу особу (або матеріально зацікавити)  з метою підготовки усіх необхідних документів для швидкого проведення процедури продажу/передачі майна, зменшення стартової ціни об’єкта майна (за можливості провести уцінку майна, позбутися непотрібних активів цілісного майнового комплексу, довести філію до збитків), забезпечення перемоги в конкурсі конкретній приватній компанії з мінімальною конкуренцією.
 • Супроводити рішення щодо продажу/передачі майна інформаційною компанією і публічними заявами про вигоди для Укрзалізниці та країни від реалізації такого рішення (проводиться за необхідності).
 • Спростити процедури продажу/передачі майна та визначення стартової ціни майна на аукціоні шляхом внесення змін до Порядку розпорядження майном (реалізується лише за підтримки Міністерства інфраструктури та Кабінету Міністрів України).

Зазначений механізм передачі майна Укрзалізниці приватним компаніям є універсальним та може застосовуватися до будь-якого майна – єдиного майнового комплексу, структурного підрозділу, будівлі, споруди, рухомого складу (вагони, локомотиви, контейнери тощо), нематеріального активу Укрзалізниці.

читайте також

Завантаження....