URM
Партнерські матеріали Лонгріди Статті

Do the evolution: Композиційні гальмівні колодки для Укрзалізниці

Останні кілька років система ініціації закупівель Укрзалізниці піддається ламінарному хейту. Перевізника у цій діяльності не критикував і не критикує лише лінивий. Втім, поміж цими повідомленнями можна було й не помітити ознаки технологічного прогресу, що, так чи інакше, спровокований Укрзалізницею за деякими не публічними напрямками.

Як приклад, застосування композиційних і комбінованих колодок у перевізних процесах Укрзалізниці — еволюційна дія, яка дозволяє Укрзалізниці суттєво покращити ситуацію із забезпеченням логістики, економічних та технологічних показників. Їх використання завчасно прибирає одну із проблем відповідності під час технологічної інтеграції у можливі європейські проєкти. Адже інтегроване європейське законодавство (Технічні специфікації взаємодії) вимагатиме зниження шуму під час руху та при зупинках на станціях. До того ж, рух у вагонах із композиційними колодками більш комфортний для пасажирів, що користуються послугами Укрзалізниці.

Процес налагодження виробництва потребував великих інвестицій та “політичної волі” компанії. Ще у 2010 Укрзалізниця без жодних настанов від головного бенефіціара та державних програм, почала розробку, залучення приватних інвестицій та випробування композиційних гальмівних колодок для забезпечення:

  • вчасної зупинки поїзда або регулювання швидкості на схилі;
  • гальмування за будь-яких умов (вода, лід, сніг, листя і тощо);
  • стійкості до перегріву;
  • підвищення показників теплового відводу;

Додатково:

  • зниження шуму й вібрацій гальмівного процесу;
  • підвищення життєвого циклу колодок;
  • зниження токсичних викидів від процесу гальмування (наприклад, частинки металів).

Do the evolution: Композиційні гальмівні колодки для Укрзалізниці

Розробка та імплементація композиційних гальмівних колодок дозволяє використати всі ці переваги на таких типах рухомого складу як пасажирські вагони, моторвагонний склад а в недалекому майбутньому і локомотиви. Щодо типу колодок на вантажних вагонах, то слід зазначити, що тут композиційні колодки застосовуються ще з далеких 1970-их рр, і тут Укрзалізниця далеко попереду західних колег.У країнах Європи директиви з остаточного переходу від чавунних гальмівних елементів до композиційних впроваджуються 15 років. Цей процес на фінальній стадії і має повністю завершитися у 2022 році.

Економічні переваги

Композиційна колодка має багато інноваційних переваг перед чавунними, адже збільшений у 4-5 разів життєвий цикл новітніх гальмівних елементів призводить до загальної економії АТ “Укрзалізниця” від закупівлі цього виду продукції на 40%.

Згідно розрахунку планової кількості закупівель гальмівних елементів на 2021 р. Укрзалізниця витратить 261 млн грн. на гребневі колодки типу “М” (170 тис. шт. — 97 млн грн.), типу “Ф” для моторвагонного рухомого складу (162 тис. шт. — 82 млн грн.) та типу “С” для пасажирських вагонів (188 тис. шт. — 82 млн грн.). При альтернативному сценарії, закупівля композиційних гальмівних елементів відповідних номенклатур потенційно призведе до економії 117 млн грн. Адже за тих же умов Укрзалізниці б знадобилася менша кількість таких елементів: композиційних гребневих колодок — 68 тис. шт (57 млн грн.), композиційних колодок для моторвагонного складу — 65 тис. шт. (49 млн грн.)

Збільшення ресурсу будь-якого елемента під час експлуатації веде до зменшення робіт з обслуговування. Відтак, кількість людино-годин у депо є доволі суттєвою: але не очевидною витратою, яку слід враховувати. Адже заміна колодок, регулювання гальмівної важільної передачі та інше — тяжка слюсарна робота. Раніше, при використанні лише чавунних колодок, слюсарі мали перетягнути близько тонни таких елементів на добу.

Чавунні гальмівні колодки, під час роботи пасажирських вагонів у гірському режимі, потребують заміни кожні 20-30 днів. Тож, ми міняли по 200-250 таких колодок на добу. Це фізично складно, адже кожна з них важить більше 15 кілограм. Композиційна колодка майже вдвічі легша і тепер ми маємо фактичну економію на зменшенні кількості цього виду робіт у 6-8 разів.

Юрій Пострибайло, начальник відділу техогляду ПК ВЧД-1

Do the evolution: Композиційні гальмівні колодки для Укрзалізниці

Відомо, що основний критерій під час проведення тендерних процедур — це ціна. І тут, як видно із наведених даних, інноваційна складова композиційних колодок спричиняє більшу вартість одиниці продукції, що, нібито, ставить її виробників у менш вигідне становище.

Втім, якщо враховувати не лише ціну одиниці, а ресурс і простоту обслуговування під час проведення тендерних процедур, то вийде, що Укрзалізниця спровокувала розвиток інноваційного середовища у закупівлях. До того ж, створивши собою ринок, Укрзалізниця щороку економить на складських і логістичних витратах, людино годинах своїх працівників та збільшеному ресурсі експлуатації.

Технологічний вплив

“Війна” виробників чавунних та композиційних/комбінованих колодок, певне, мала б скінчитися ще на попередньому розділі. Втім, треба сказати, що технологічні переваги, які впливають на безпеку руху, навіть більш важливі за економічні.

Функція гальмівної колодки полягає у створенні штучного спротиву руху за рахунок тертя по поверхні кочення, що переводить кінетичну енергію в теплову. Висока температура, в свою чергу, негативно впливає на стійкість колеса до зносу і, головне, на ефективність гальмування. Для умовного прикладу, поїзд із чавунними колодками зупиниться за 1000 метрів, а з композиційними або комбінованими — за 700-800 метрів. Різниця, ви розумієте, може коштувати комусь життя.

Леонтій Мурадян, доцент кафедри “Вагони та вагонне господарство” ДІІТ

Do the evolution: Композиційні гальмівні колодки для УкрзалізниціПід час інтенсивного руху поїздів можуть виникати умови екстремального зносу вузлів від температурних та вагових навантажень. Серед позитивних факторів цих процесів — зниження непідресорених мас та стабільно високі показники теплового відводу композиційними колодками від поверхні тертя колодки об колесо.

Комбінована колодка має більш стабільні показники температурного відводу від поверхні кочення, ніж просто композиційна. Це впливає на знос колеса і дозволяє використовувати її у більш жорстких умовах. Загалом, ми міняємо їх кожні 6-8 місяців, адже вони адаптовані до використання у майже будь-яких погодних умовах та режимах експлуатації: рівнинному, гірському та у вагонах -трансформерах. Тепер серед всього парку, що знаходиться на нашому технічному обслуговуванні, таких замін проводимо по 25-30 на зміну.

Юрій Пострибайло, начальник відділу техогляду ПК ВЧД-1

Укрзалізниця продовжує імплементацію композиційних гальмівних колодок для локомотивів і приміського транспорту (вже використовується). Саме це дозволяє Укрзалізниці залучати до участі в тендерах не лише традиційних локальних постачальників, а й розширити горизонт закупівель. Тобто відкривати ринки для нових світових постачальників і отримувати тим самим кращі пропозиції з точки зору співвідношення “ціна-якість”.

читайте також

Завантаження....