В Центрі дослідження залізничного транспорту розкритикували заяву голови правління Олександра Камишіна щодо забезпечення аграріїв локомотивною тягою.
В ЦДЗТ проаналізували ситуацію з тягою, та відзначили, що АТ «УЗ» демонструє негативну динаміку з перевезень зернових у порівнянні з динамікою зростання обсягів виробництва зернових в Україні.
Так, обсяги виробництва зернових, за даними Держстату, в Україні становили у 2019 році – 69 млн т, у 2020 році – 63 млн т, у 2021 році – 84 млн т. Разом з тим обсяги перевезень зернових і продуктів помелу залізничним транспортом зменшувалися усі останні три роки. У 2019 році — 39 млн т, у 2020 – 35 млн т, у 2021 році 33 млн т.
«Таким чином, ми спостерігаємо різнонаправлену динаміку і констатуємо, що залізничний транспорт втратив обсяги перевезень зернових і в 2021 році, коли вантажна база значно зросла завдяки рекордному урожаю, неспроможність залізничного транспорту відреагувати на ріст обсягів виробництва зернових, стала особливо відчутною»
В ЦДЗТ переконані, що причини такого стану речей:
- дезорганізована логістика Укрзалізниці та проблеми у організації руху поїздів,
- високі ціни у піковий сезон на зерновози,
- зниження пропускної здатності через поганий стан інфраструктури і відсутність достатньої кількості тяги для вивізної та маневрової роботи,
- нестача працівників дефіцитних професій – оглядачів, машиністів, складачів тощо.
«Таким чином, заяви щодо того, що АТ «УЗ» забезпечить вивезення зернових у повному обсязі передчасні»
Також в Центрі дослідження залізничного транспорту незадоволені як пройшов експеримент з допуском приватної на магістральні колії АТ «Укрзалізниця». Мовляв, він закінчився так і не розпочавшись — 4 грудня 2021 року.
«Жоден приватний локомотив не виїхав на магістральні колії. Жодного офіційного документу щодо продовження експерименту з допуску приватної тяги не існує станом на сьогодні. Тому Олександр Камишін, або не володіє ситуацією, або свідомо вводить в оману суспільство»
В ЦДЗТ підрахували, що зараз Укрзалізниці щодня не вистачає близько 200 тепловозів. За останні 5 років робочий парк локомотивів зменшився на 25%, а понад 60% тих електровозів та тепловозів, які експлуатуються, для цього технічно не придатні.
«Допуск на магістральні колії Укрзалізниці приватних гравців зі своїми локомотивами назрів уже давно. Є Указ Президента, є рішення КМУ, є вся нормативна база. Є всі необхідні документи у бізнесу, який пішов на цей експеримент, придбав локомотиви, найняв людей. А приватні локомотиви не їдуть. Міністерство інфраструктури та Укрзалізниця спустивши рукава підійшли до цього експерименту, провалили виконання Указу Президента та розпорядження Уряду. Тобто, реформи і лібералізація проходять лише на словах
Нагадаємо, На Українському зерновому саміті голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Камишін заявив, що у новому сезоні Укрзалізниця забезпечить аграріїв локомотивною тягою і зможе вивезти врожай без приватної тяги.