URM
Пасажирські перевезення Новини

Чистота білизни в поїздах під загрозою, — експерт

Укрзалізниця увійшла в піковий період масових літніх пасажирських перевезень з великою кількістю несправного прального обладнання.

Своєчасність забезпечення нічних пасажирських поїздів Укрзалізниці чистою постільною білизною опинилася під загрозою зриву. Про це URM повідомив експерт ТСК Верховної Ради з питань перевірки та оцінки стану акціонерного товариства «Українська залізниця» Сергій Медяник.

За його словами, понад половина прально-прасувального обладнання в депо ВЧ-1 ст. Київ-Пасажирський несправна. На момент візиту представників ТСК працювала лише одна пральна машина Lapauw C3000, продуктивність якої становить приблизно 240 кг/год.

Це не більше 10% від прогнозованого обсягу прання в літні місяці. Тобто на підприємстві, де формують та екіпірують більшість поїздів в Україні (ВЧ-1), відсутні резервні потужності пральних машин.

Поки що обладнання вистачає, утім запасні потужності повністю відсутні. Вихід з ладу навіть однієї одиниці обладнання призведе до зриву процесу екіпірування. Прасувальні лінії теж потребують технічного обслуговування та ремонту.

За даними ТСК, від початку 2020 і до сьогодні, кошти на поточні ремонти не виділяли, хоча за планами філії передбачається витратити на це  приблизно 30 млн грн. Відповідно, жодних договорів на поточний рік “Пасажирська компанія” теж не укладала.

На момент візиту експертів ТСК до філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» повністю відсутні сервісні договори на пральне обладнання з лютого-березня 2021 р. Навіть у разі негайного запуску процедур закупівлі, вони не будуть реалізовані раніше від кінця серпня 2021. Поставки запчастин в літній період під питанням

Сергій Медяник

У виробничому підрозділі ПКВЧ-1 Київ для якісного пакування постілі для пасажирських поїздів не використовується в роботі високовартісна «Автоматична пакувальна лінія LIGO-FP6000», придбана в Італії у 2010-му.

Серед недоліків у роботі пасажирського господарства в Києві є незадовільний технічний стан обладнання станції водопідготовки. Вона не працює щонайменше з 2019 року. За словами експерта ТСК, відсутність підготовленої води має дуже негативний впив на всі аспекти прання: вузли та агрегати машин швидше виходять з ладу (накип), підвищене використання мийних засобів, посіріння білизни, збільшення маси білизни через інкрустацію, руйнування волокон тканини (прискорений знос білизни) тощо.

Уся ситуація в комплексі, за словами Сергія Медяника, говорить про недоліки управління. Адже згідно з документами, що потрапили до комісії, собівартість прання 1 кг білизни в УЗ суттєво нижча за середньоринкову по галузі.

Ця цифра, швидше за все, нерелевантна, адже сучасні комерційні пральні комплекси, які використовують технології енергозбереження та сучасне енергоефективне обладнання, мають собівартість мінімум на 15% вищу за показники УЗ.

З метою оновлення парку прального обладнання та підвищення якості послуги прання білизни слід залучати приватні інвестиції, стверджує експерт ТСК. На його думку, це дасть можливість залізничникам застосовувати сучасне – більш надійне та економне обладнання, а також дозволить зменшити витрати.

Адже спеціалізовані організації, які займаються пранням білизни для готелів та ресторанів, уже мають більш сучасні технології, ефективні договори з постачальниками пральних засобів та можуть запропонувати для Укрзалізниці обґрунтовану ціну із гарантією якості прання.

Утім, це питання соціальних гарантій та зайнятості працівників залізниці. Тож його слід враховувати під час визначення умов співпраці з інвестором чи компаніями на аутсорсі.

Ті самі працівники можуть бути залучені приватним інвестором на вигідніших умовах працевлаштування. Вирішувати, яким саме шляхом іти в розв’язанні проблеми із забезпеченням чистоти білизни для пасажирських поїздів Укрзалізниці, має менеджмент компанії у співпраці із профспілками.

читайте також

Завантаження....