URM
Новини Лонгріди Пасажирські перевезення Укрзалізниця

Чиста, суха й приємно пахне. Як досягти “неймовірних” стандартів поїзної білизни?

Нічні й довготривалі перевезення пасажирів — важкий експіріенс як для клієнтів Укрзалізниці, так і для провідників. Тому користування предметами загального вжитку — тема, яка потребує уваги професіоналів. Адже коли інтимний простір через особливості побудови рухомого складу апріорі порушений, то гігієнічний аспект подорожі стає чи не найголовнішим. Особливо під час пандемії.

Утім, вибору в пасажирів особливо немає: постіль із собою возити незручно, а до “готелів на колесах” міжміського сполучення Укрзалізниця поки не доросла. То що ж можна зробити, аби подорож залізницею була більш комфортною і як запровадити готельний стандарт якості загальновживаної білизни? Про це на Ukraine Rail Monitoring.

Постіль — річ інтимна, але в поїздах і готелях – це предмет загального користування. Причому, якщо у готелях ви радше будете мати справу з клієнтоорієнтованим персоналом, то в поїзді, коли отримаєте брудну й мокру білизну, скаржитися особливо нема кому. Провідники білизну не перуть. Тож, хоч у цих неприємностях ніхто не зацікавлений, проблеми все ж відбуваються. І ось чому.

Старі стандарти

Стандарти — перше, що треба переглянути, аби позбутися ганебних інцидентів із неналежним станом білизни в поїздах. Тут потрібно рівнятися на практику готелів. Текстиль, постільна білизна та рушники пройшли великий шлях удосконалення, каже головний хаускіпер готелю Radisson Blu Київ — Віта Ніколаєва. Специфікації, якими послуговувалися у 80-х роках та зараз, відрізняються суттєво.

Чиста, суха й приємно пахне. Як досягти “неймовірних” стандартів поїзної білизни?
хаускіпер готелю Radisson Blu Київ Віта Ніколаєва

“Насамперед з’ясуймо для себе, що таке професійний текстиль і як він відрізняється від того, що ми використовуємо вдома. Він так називається, тому що використовується в закладах гостинності, медицини, в армії тощо, — каже Віта Ніколаєва. — Такий текстиль мусить мати низку особливостей, що допомагають його операторам отримати максимальний прибуток від інвестицій у нього. Це ключова філософія і головна відмінність професійного і побутового продуктів.

Як досягти цього ефекту. Передусім зменшити вагу виробу. Це один з основних інструментів досягнення фінансової ефективності. Витрати на прання вираховуються від вартості прання 1 кг сухої білизни і не важливо, перете ви у себе чи в сторонній пральні. Основні витрати, приблизно 80 %, які несе оператор текстилю, становить вартість його прання впродовж життєвого циклу, і тільки 20 % витрат – це закупівельна вартість такої білизни. Чим легша у вас білизна, тим ефективніша ваша бізнесова модель“, — зазначає хаускіпер готелю Radisson Blu Київ Віта Ніколаєва.

Постіль в оренду

За такою логікою зараз працюють передові пральні, які надають послуги з оренди текстилю. До речі, у Європі понад 80 % готелів, спортивних залів, лікарень тощо не мають власної білизни, вони користуються нею на умовах оренди.

Вага має значення

Раніше індустрія мала невеликій вибір матеріалів, придатних для виготовлення постільної білизни та рушників. Левова частина з них припадала на натуральні компоненти – бавовну, льон, шовк, коноплю тощо. Найбільш ефективною з погляду ціна/якість для професійного сегменту виявилася бавовна. Але й тоді було зрозуміло, що вага білизни має значення. Використовувалися різни методи плетення тканини, конструкції ниток і багато чого ще, аби досягти балансу між вагою та строком служби виробів. Але цього було замало. Усе ж таки технічний прогрес свого часу мав межі й ефект не був занадто помітним.

Картина змінилася, коли в тканину почали додавати штучні волокна. Лідером серед них став поліестер. Тандем бавовни й поліестеру найпопулярніший у світі професійної постільної білизни й махрових виробів.

Ортодокси проти

«У нашій країні раніше я часто стикався зі стереотипом, що білизна з полікотону (поєднання бавовни й поліестеру) «пластикова», вона некомфортна тактильно, електризується тощо. Я, мабуть, ще не народився в ті часи, коли рівень розвитку хімії і ткацького виробництва був таким, що полікотонова білизна мала такі «плюси». Коли я почав займатися текстилем (2008 рік), то різниці між аналогічними за конструкцією тканинами зі 100 % бавовни та полікотону тактильно чи на погляд уже майже не було.

Чиста, суха й приємно пахне. Як досягти “неймовірних” стандартів поїзної білизни?
експерт Сергій Медяник

Якщо моїх слів недостатньо, можемо звернутися до специфікацій білизни, яку використовують світові лідери готельного ринку. Ви ж, мабуть, багато разів чули від друзів, чи відчували самі, як класно відпочиваєш у ліжку Hilton чи Marriott? Більшість міжнародних мережевих готелів та безліч немережевих мають у своїх брендбуках білизну бавовна/поліестер у різних поєднаннях. І мова не тільки про 3-4 зірки, але й про 5-зіркові готелі. Серед них групи: Rezidor, Hilton, Marriott, Accor, IHG та інші. Схожу ситуацію ми можемо бачити й у закладах медицини. До чого це я? Не треба «боятися» поліестеру. Ми давно спимо та носимо тканину з його вмістом, і плюсів тут, як на мене, більше, ніж мінусів», — каже експерт Сергій Медяник.

Що дало індустрії використання поліестеру в тканині?

  • збільшення розривного зусилля (порвати тканину стало важче);
  • підвищення стійкості до стирання (ключовий показник довговічності білизни);
  • суттєве зменшення собівартості прання через те, що поліестер не набирає воду;
  • зменшення дозування препаратів для прання (дивись попередній пункт). Це не тільки знижує собівартість прання, але й робить цей процес більш екологічним;
  • можливість зменшити вагу тканини за збереження необхідної тривалості використання білизни (поліестер у рази міцніший за бавовну);
  • оптимізація витрат на закупівлю. Натуральні продукти з роками тільки дорожчають у порівнянні зі штучними.

За словами головного хаускіпера готелю Radisson Blu Київ Віти Ніколаєвої, в Україні все ширше використовують вироби із вмістом поліестеру, але це поки стосується в основному приватного сектору, де підприємці рахують гроші. Зрозуміло, що державні монополії ще живуть у 20 столітті. Ані в Укрзалізниці, ані в армії та в державній медицині не перейшли на просунуті стандарти. Укрзалізниця є одним з “динозаврів” як за рівнем якості постільної білизни, так і за методами прання (приблизно 40 % життєвого циклу білизни залежить від того, у яких умовах її перуть).

«Зважаючи на вартість квитків, наприклад, я як пасажир вимагав би білизни у плацкарті та купе на рівень 3-4 зіркового готелю, а СВ – на 5 зірок. Загалом вагон і є готелем на колесах, тож логічно проваджувати прогресивні готельні стандарти й на залізниці», — переконаний Сергій Медяник.

Прати мають професіонали

Аби інвестиція в білизну мала ефект, треба повністю модернізувати й пральну галузь. Це невід’ємні елементи – білизна й пральня.

Як вихід зі скрутного становища з метою оновлення парку прального обладнання та підвищення якості послуги прання білизни філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», Сергій Медяник бачить залучення приватних інвесторів. Умови цього партнерства можуть бути взаємовигідними як для Укрзалізниці, так і для бізнесу. Водночас це дасть можливість залізничникам застосовувати сучасне – надійніше та економніше обладнання, а також зменшить витрати компанії, не збільшуючи вартість послуги для кінцевого споживача.

Ще одним з можливих варіантів є аутсорсинг цієї послуги. Оскільки спеціалізовані організації, які займаються пранням білизни для готелів і ресторанів уже мають сучасні технології, більш ефективні договори з постачальниками пральних засобів та можуть дати для Укрзалізниці обґрунтовану ціну з гарантією якості прання. Однак це є чутливим питанням у плані соціальних гарантій працівників залізниці й стосується їхньої зайнятості. Але ті ж самі працівники можуть бути залучені приватним інвестором на більш вигідних умовах працевлаштування. Вирішувати, яким саме шляхом іти в розв’язанні проблеми з брудною білизною Укрзалізниці, має менеджмент компанії у співпраці з профспілками.

читайте також

Завантаження....