URM
Лонгріди Статті

Час Укрзалізниці повертати борги

На 2021 рік припадає один з пікових періодів погашення боргів Укрзалізниці. Компанія має повернути в поточному році близько 8,5 млрд. грн. і ця сума ще не остаточна, адже понад 90% боргового портфелю Укрзалізниці в іноземній валюті. Бюджет Укрзалізниці, який і без того тріщить по швам, може просто не витримати, якщо гривня впаде навіть на 5-10%. Ми спробували розібратися, кому і скільки винна УЗ і чи є ризики того, що компанія не зможе розрахуватися з кредиторами вчасно.

Скільки заробить Укрзалізниця?

Якщо говорити про борги і про їх повернення, то ключове значення тут має платоспроможність позичальника. Станом на 16 січня 2021 року Укрзалізниця провела лише презентацію окремих показників проєкту фінансового плану на поточний рік, жодної інформації про те, коли основний фінансовий документ компанії може бути винесений на розгляд наглядової ради підприємства та Уряду поки що немає. З основних цифр, які було презентовано: загальний план виручки, яку розраховує отримати УЗ в 2021 році становить 86,5 млрд грн. З них, доходи від вантажних перевезень заплановано на рівні 72,1 млрд грн. Це менше ніж у 2019 році, але суттєво більше, ніж у минулому році.

Звітності за 2020 рік ще не має, але за попередніми прогнозами, компанія очікує отримати 64,5 млрд грн від вантажних перевезень. Приріст доходів від вантажних перевезень у 7,6 млрд грн в 2021 році команда Володимира Жмака сподівається отримати, за рахунок наступних чинників:

  • збільшення кількості задіяних вагонів парку УЗ і зміна курсу долара — 2,6 млрд грн.,
  • збільшення ставок за використання власних вагонів парку УЗ — 1,7 млрд грн.,
  • збільшення обсягів перевезень — 1,5 млрд грн.,
  • зміни номенклатури вантажів -1,4 млрд грн.,
  • зміна середньої відстані перевезень — 0,4 млрд грн.

Навіть при побіжному вивченні таких ініціатив, деякі з них видаються сумнівними щодо реальності їх втілення і отримання доходів у запланованих обсягах. Скажімо, чому раптом змінюватися номенклатурі вантажів, які возить Укрзалізниця. Невже завтра вона перестане возити вугілля, чи щебінь, чи руду і почне возити ракети Ілона Маска? Навряд. Якщо сподівання на зростання кількості високовартісних вантажів, то це також має сумнівне підґрунтя, адже у 2021 році темпи “Великого будівництва” і оновлення автомобільних доріг в країні планується лише нарощувати і для державного перевізника точно спостерігатиметься тенденція до збільшення обсягів низьковартісних вантажів, зокрема, будівельних матеріалів для нових автодоріг.

Також менеджери УЗ оптимістично сподіваються на збільшення обсягів перевезень. Тут все залежатиме від зростання економіки, але пандемія і локдаун не кращі помічники в цьому питанні. Що стосується збільшення ставок за використання власних вагонів парку УЗ, то це прямо протирічить наступному пункту ініціатив компанії про збільшення кількості задіяних вагонів парку УЗ. Адже УЗ в 2020 році потроху почала збільшувати кількість власних вагонів, задіяних у перевезеннях саме після того, як здемпінгував і знизив ціну на свої вагони. Про зміну курсу долара і казати годі, важко уявити що УЗ виграє від коливань курсу валют. Сумнівно сподіватися і на зміну середньої відстані перевезень залізницею та заробітків на цьому, адже на коротких відстанях (а саме вони є найдорожчими у тарифах УЗ) залізничникам вкрай важко скласти конкуренцію автоперевізникам. Тобто, у реальність того, що у поточному році будуть додатково зароблені 7,6 млрд грн, без підвищення тарифів на вантажні перевезення, важко повірити.

При цьому сукупні витрати УЗ в минулому році, і це за умови скороченого чотириденного робочого тижня для персоналу компанії, склали близько 90 млрд грн., а збиток, за словами самого Володимира Жмака, прогнозується у обсязі 12-14 млрд грн. Вже подорожчала і продовжує зростати в ціні електроенергія, яку Укрзалізниця використовує на тягу. Лише вгору прямує індекс цін виробників промислової продукції. Зростає мінімальна заробітна плата в країні. Тож є всі підстави вважати, що суттєво витрати УЗ у 2021 році не скоротяться, а чи зростуть доходи без підвищення тарифів на вантажні перевезення, ще під великим сумнівом. А відтак, питання чи вдасться у нинішньому році Укрзалізниці повернути кошти кредиторам і виплатити відсотки та купони євробондів, відповідно до затверджених графіків, набуває неабиякої гостроти і актуальності.

Кому і скільки винна УЗ?

Згідно матеріалів інвесторської презентації, станом на 30.06.2020 року кредитний портфель Укрзалізниці, становить 36,7 млрд грн. Це без урахування кредитів по ДП “Донецька залізниця”, на виплати і стягнення по яким накладено мораторій відповідно до спеціального Закону, у зв’язку з тимчасовою окупацією територій. За різними джерелами сума заборгованості ДП “Донецька залізниця” становить 6,5 млрд грн. Влітку 2020 року ВСУ визнано Укрзалізницю правонаступником ДП “Донецька залізниця”, але мораторій наразі залишається чинним.

Час Укрзалізниці повертати борги

Що стосується структури кредитного портфелю, то більшу його частку складають Євробонди — 56%.

Нагадаємо:

  • У травні 2013 року «Укрзалізниця» розмістила дебютний випуск єврооблігацій на $500 млн з терміном обігу п’ять років через спеціально створену компанію Shortline. У 2014 р УЗ оголосила технічний дефолт після чого євробонди Укрзалізниці були включені в периметр реструктуризації зовнішнього суверенного і гарантованого державою боргу.
  • У березні 2016 року «Укрзалізниця» реструктуризувала єврооблігації, пролонгувавши термін погашення до 15 вересня 2021 року і підвищивши процентну ставку з 9,5% до 9,875% річних. Також було змінено графік погашення основної суми позики: 60% мало бути сплачено в 2019 році, 20% — у 2020 році і 20% — у 2021 році.
  • В липні 2019 року АТ «Укрзалізниця» здійснила запозичення з міжнародного ринку капіталу шляхом випуску облігацій участі у позиці (LPN) на суму 500 000 000 доларів США зі ставкою доходності 8.25% та строком погашення в 2024 році. У вересні 2019 року АТ «Укрзалізниця» здійснено додатковий випуск облігацій участі у позиці (LPN) на основну суму позики майже 95 млн. дол. США. Запозичення структуроване як додаткова позика до основного випуску облігацій. Відповідно до графіку погашення, двічі на рік сплачується купон зі ставкою доходності 8,25%, а в липні 2024 року має бути погашено $594,9 млн.

Тобто, найбільші виплати по євробондам у залізничників ще попереду, а саме — в 2024 році. Але й в 2021 році їм потрібно оплатити купон по єврооблігаціям 2024 і купон та основну суму по єврооблігаціям 2021 (2018). Сукупно це складе понад 156,4 млн доларів США, з них 49 млн це купон по єврооблігаціям 2024. 50 млн доларів в першому кварталі і 50 млн доларів у третьому кварталі погашення основного боргу євробондів 2021 (2018) і ще 4,9 млн доларів та 2,5 млн доларів купони по цим єврооблігаціям. За курсом гривні, який УЗ припускає що буде у поточному році на рівні 29,1 грн за один долар, це становитиме понад 4,6 млрд грн.

14% від кредитного портфелю УЗ становлять кредити вітчизняних банків у доларах, та 2% у національній валюті. Інша заборгованість УЗ складає займає 15% кредитного портфелю. Ще 7% це кредити ЄБРР, ЄІБ, Корейського Ексім банку, з останнім УЗ мала розрахуватися до кінця 2020 року – це кредит на поїзди Хюндай. Але офіційної інформації з цього приводу не оприлюднювалося. Також 6% кредитного портфелю УЗ займає фінансовий лізинг.

Основними об’єктами для отримання наявних кредитів Укрзалізниці були: придбання 10 швидкісних електропоїздів «Хюндай» (260 млн. $), будівництво Бескидського тунелю (175 млн. $), закупівля вантажних вагонів (125 млн. $), рефінансування заборгованості (350 млн. $) та капітальні інвестиції (196 млн. $).

Щодо графіку повернення кредитів та відсотків, то він такий:

Час Укрзалізниці повертати борги

88 млн доларів потрібно повернути вже в першому кварталі 2021 року, з них найбільше 50 млн за Євробондами у березні. У другому кварталі найбільше, а саме 122 млн доларів УЗ має повернути Сбербанку у травні. Третій квартал знову Євробонди на 50 млн доларів у вересні. Найлегшим має стати четвертий квартал там лідер знову Сбербанк з 8 млн доларів. Загалом у 2021 році Укрзалізниці потрібно виплатити 292 млн доларів що в гривневому еквіваленті по курсу, який передбачено УЗ становить майже 8,5 млрд грн. У 2020 році УЗ необхідно було виплатити кредиторам менше на 118 млн доларів ніж у нинішньому році.

Дефолт чи рефінансування?

Насправді якщо ситуація з доходами Укрзалізниці не піде по оптимістичному сценарію команди Володимира Жмака, дотримуватися графіка виплат компанії буде дуже складно. І швидше за все, Укрзалізниці доведеться шукати фінансові інструменти для уникнення дефолту.
Можливі кілька варіантів розвитку подій щодо того, як пройде Укрзалізниця один з пікових періодів у погашенні боргів, який припав на 2021 рік.

Розглянемо найоптимістичніший сценарій, якщо УЗ справді вдасться забезпечити достатній рівень доходних надходжень та оптимізувати витрати, тоді виникає можливість повернути все за графіком. Але такий варіант, наразі, вбачається малоймовірним, враховуючи поточний стан доходних надходжень та видатків Укрзалізниці”, — наголошує Володимир Кулачок.

“Вантажні перевезення приносять понад 90% усіх доходів УЗ, потенціалу до стрімкого зростання обсягів перевезень на початку року не спостерігається. Позитивною новиною є доволі успішна реалізація металобрухту на початку 2021 року. До того ж менеджмент компанії активно бореться за збільшення долі перевезень вантажів у вагонах УЗ. Але найбільш ймовірним є варіант того, що Укрзалізниця шукатиме рефінансування та у крайньому випадку буде домовлятися з кредиторами про реструктуризацію фінансової заборгованості, що дозволить перенести фінансове навантаження на майбутні періоди. Мало вірогідний варіант дефолту. Менеджмент компанії вживатиме всіх необхідних заходів щодо попередження такої ситуації. Й для правильного розуміння: дефолт не означає що Укрзалізниці не доведеться розраховуватися з кредиторами. Рефінансування, якщо воно буде на прийнятних умовах, найкращий інструмент.

Швидше за все, Укрзалізниця продовжить економити на персоналі, тобто сумнівною виглядає можливість швидкого повернення до 5 денного робочого тижня. Також, з урахуванням того, що є зволікання з затвердженням фінансового плану УЗ та досвід виконання цього показника у минулих періодах, надто оптимістичними є прогнози щодо освоєння 27 млрд капітальних інвестицій у 2021 році.

Інвестори пильно слідкують за фінансовим станом та господарською діяльністю боржників таких як Укрзалізниця. Тож, від того, як УЗ повертатиме свої борги залежить і довіра інвесторів до України в цілому.

читайте також

Завантаження....