URM
Бізнес Новини Рухомий склад

Бізнес просить доопрацювати оновлений порядок списання вагонів

Європейська бізнес асоціація надала пропозиції до проєкту наказу Міністерства інфраструктури України, яким пропонується затвердити Порядок поетапного скорочення строку експлуатації вантажних вагонів.

В асоціації зазначили, що це вже п’ята за рахунком редакція документу – попередні чотири містили суперечливі положення, на які неодноразово звертали увагу експерти комітету з логістики Європейської бізнес асоціації.

Проте в останній редакції ключові недоліки так і не були усунуті, тому асоціація знову звернулася до МІУ, аби те врахувало три ключові пропозиції від бізнесу:

  • Відійти від каскадного способу списання та встановити коефіцієнт на продовження строку служби для деяких вагонів.

Згідно з поточною редакцією проєкту, до 2028 року очікуватиметься списання 75 тис. вагонів, що становить 43 % робочого вантажного парку. Парку, що залишиться, буде недостатньо для забезпечення перевезень залізницею – дефіцит вагонів зросте до 48 тис. одиниць.

Водночас списання вагонів відбуватиметься без оцінки їхнього реального технічного стану, який не обов’язково залежить від терміну експлуатації.

Це, своєю чергою, не відповідає усталеній міжнародній практиці, за якою вік вагонів має другорядне значення і строк їхньої служби може бути  продовженим за умови належного технічного забезпечення.

Тому асоціація пропонує відмовитися від каскадного способу списання вагонів та встановити обмеження на продовження строку служби лише для універсальних піввагонів, зерновозів на рівні коефіцієнту 1,5 від нормативного терміну їхньої служби, а для цистерн – на рівні коефіцієнту 2,5 від нормативного терміну їхньої служби.

  • Не запроваджувати обмеження щодо граничного строку служби для спеціалізованих вагонів.

Ідеться про цементовози, окатишевози та коксовози, які вже є дефіцитними на ринку. Їхня доступність для бізнесу стане ще більш обмеженою у разі встановлення граничного строку експлуатації критих вагонів для перевезення цементу до 39 років – під списання підпаде більша частина парку.

Крім того, оновлення такого типу рухомого складу є вкрай проблематичним через тривалий термін окупності та обмежений сегмент ринку, де можуть використовуватися такі вагони.

  • Дозволити використання вагонів, термін служби яких був продовжений до моменту набрання чинності проєкту наказу.

Крім того, дефіцит, викликаний вимогами проєкту наказу, призведе до росту цін на вагони, а отже, до підвищення транспортних витрат підприємств та зниження їхньої конкурентоспроможності. За підрахунками, для заміщення списаних вагонів бізнес має витратити понад 107 млрд грн.

Для компаній, які ще не повністю відновилися після впливу пандемії, це буде додатковим фінансовим навантаженням. До того ж, невиправданим, адже з боку Мінінфраструктури не наведено достатнього обґрунтування того, що вживані вагони з проведеним капітальним ремонтом виходять з ладу швидше, ніж нові вагони.

При цьому, в ЄБА наголосили, що підтримують необхідність модернізації парку вантажних вагонів. Але водночас вважають, що заміна старих вагонів новими має відбуватися зважено та узгоджено з усіма учасниками ринку вантажних перевезень та не нести загрозу цілим галузям економіки України.

Нагадаємо, МІУ оприлюднило відповідний проєкт наказу 8 жовтня для обговорення, яке завершилось 8 листопада. Водночас, уже 25 жовтня проєкт був відправлений на узгодження в Державну регуляторну службу.

читайте також

Завантаження....