URM
Міжнародні Новини

Білорусь залишиться без $2-3 млрд валютних надходжень через зупинку транзиту калію

З 1 лютого Литовський уряд припиняє транзит білоруського калію своєю територією. Це пов’язано з санкціями США, які набирають чинності проти Білорусі у квітні.
За оцінками експертів, Білорусь може позбудеться приблизно $2-3 млрд валютних надходжень через заборону транзиту, а налаштувати нові маршрути постачання навіть протягом цього року буде проблематично.

Директор білоруського академічного дослідницького центру BEROC Катерина Борнукова переконана — втрат зазнає не тільки залізничний оператор країни:

Причому втрати підуть хвилею не лише з хімічної промисловості, а й до всіх пов’язаних з нею підрядників: постраждають Білоруська залізниця, оптова торгівля, логістичні компанії та інші сектори економіки. Загалом ми можемо втратити приблизно 1-2 % зростання ВВП цього року.

Катерина Борнукова

Водночас збитки, яких зазнає Литва внаслідок відмови від транзиту білоруських калійних добрив, оголошеного загрозою національній безпеці, сягають понад мільярд євро.

Нагадаємо, Литва з лютого припинить транзит білоруських добрив. Раніше «Литовські залізниці» підписали договір з «Білоруськалієм», який діє до кінця 2023 року. Згідно з угодою, через Литву та Клайпедський порт перевозиться близько 11 млн тонн білоруських добрив.

Після того як 8 грудня набули чинності санкції США для «Білоруськалію», їхній транзит через Литву не було зупинено, оскільки «Білоруськалій» ще в листопаді виконав авансовий платіж «Литовським залізницям».

Через цю ситуацію Марюс Скуодіс подав заяву про відставку, але уряд її не прийняв.

Раніше у Білоруській калійній компанії заявили, що Білорусь у разі призупинення транзиту добрив через територію Литви запровадить симетричні заходи щодо цієї балтійської республіки.

читайте також

Завантаження....