URM
Тарифи Новини

Аграрії вимагають повного вирівнювання залізничних тарифів на вантажні перевезення

Всеукраїнська аграрна рада вважає недостатніми «напівзаходами» ініціативу Міністерства інфраструктури щодо часткового вирівнювання та індексації коефіцієнтів на перевезення вантажів залізницею. Аграрії переконані — таке рішення не забезпечує вирівнювання тарифів для всіх категорій вантажів.

Міністерство інфраструктури замість повного вирівнювання тарифної політики пропонує напівзаходи: збільшити у два етапи коефіцієнти на перевезення вантажів для 1-го та 2-го тарифних класів. З 1 вересня 2021 року на ці види товарів пропонується збільшити вартість перевезення на 8 %. Другий етап підвищення передбачається з 1 січня 2022 року. Тарифи на перевезення руди зростають на 30 %, на перевезення агропродукції – на 15 %. Однак і після підвищення тарифів розрив між вартістю перевезення 1 вагона зерна та руди, хоч і скоротиться, все одно буде більш ніж суттєвим — 38 %.

Всеукраїнська Аграрна Рада

Порівняли в ВАР і вартість перевезення 1 вагона зерна й будматеріалів. Рівності в цьому питанні досягти також не вдасться — з вересня вартість перевезення 1 вагона зерна буде вищою на 40 %. Повністю вирівнюються лише тарифи на перевезення порожніх вагонів з 1 вересня цього року.

Таким чином, запропоновані зміни не усувають несправедливість у тарифоутворенні, залишають різні галузі в нерівних умовах, не вирішують повністю проблем самої Укрзалізниці, але консервують залишкові дисбаланси замість їхнього повного та рішучого усунення.

Всеукраїнська Аграрна Рада

Аграрії зазначають, що в пікові роки високих врожаїв, агровиробники стикаються з неможливістю вчасно доставити вирощену продукцію в порти через низьку швидкість руху потягів і дефіцит локомотивів. Це веде до зриву виконання контрактів та втрати валютної виручки, вимаганню хабарів за поставку вагонів та надання маршрутів. Востаннє така ситуація склалась у 2019 році й також очікується цього року.

Рішення проблеми аграрії бачать у виконанні Україною взятих на себе в рамках Угоди про асоціацію з ЄС зобов’язань щодо реформування Укрзалізниці, яке передбачає поділ монополіста на окремих операторів інфраструктури й перевезень, та наданні всім перевізникам універсального тарифу на доступ до інфраструктури. Аграрії переконані — це дозволить створити конкурентний ринок послуг перевезення та повністю відмовитися від системи поділу вантажу на класи й тарифи на них.

Нагадаємо, що раніше Американська торговельна палата в Україні розкритикувала підвищення тарифів Укрзалізницею на вантажоперевезення.

Хто підтримав підвищення тарифів на вантажні перевезення УЗ

Профспілка залізничників звернулася до міністра інфраструктури Олександра Кубракова про необхідність врахування пропозицій АТ «Укрзалізниця» щодо тарифної політики.

У профспілці вважають, що пропоноване міністерством підвищення вантажних тарифів недостатнє. Так, за даними Державної служби статистики України, з 2009 року до 2020 року зростання індексу цін виробників промислової продукції випереджає індекс тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом на 60 %.

Підтримали тарифну політику МІУ і в Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради щодо оцінки стану Укрзалізниці. Там переконані, що ці кроки стануть поштовхом до деолігархізації залізниці.

Як планується підвищити тариф на перевезення

Нагадаємо, на сайті Міністерства інфраструктури оприлюднили проєкт наказу  «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги».

Згідно з ним, пропонується підвищити тарифи на перевезення вантажів позакласної групи, 1-го класу та 2-го класу:

  • встановити тарифи для вантажів позакласної групи на нині чинному рівні для вантажів 1-го тарифного класу;
  • збільшити тарифи на перевезення нинішньої групи вантажів 1-го тарифного класу на 8 % з 01.09.2021 та ще на 20,4 % з 01.01.2022;
  • збільшити тарифи на перевезення вантажів 2-го тарифного класу на 8 % з 01.09.2021 та ще на 6,5 % з 01.01.2022.

У МІУ очікують, що ухвалення проєкту наказу дозволить скоротити перехресне субсидування між вантажами та привести до беззбиткового рівня перевезення вантажів позакласної групи 1-го тарифного класу.

Зі свого боку, в УЗ підрахували: у разі зміни тарифів з 1 вересня 2021 року Укрзалізниця вже до кінця цього року зможе одержати додаткові доходи в сумі 1,783 млрд грн і приблизно 10 млрд грн  наступного року.

читайте також

Завантаження....