URM
Укрзалізниця Новини

Історія Української залізниці

Історія Української залізниціПерший поїзд на територію сучасної України прибув до залізничного вокзалу Львова з Відня 4 листопада 1861 року. Саме цей день вважається початком історії залізниць в Україні.

Поїзд виїхав з Відня 3-го листопада 1861 року. Увечері того ж дня прибув до Перемишля, де місцеві його зустріли з оркестром, квітами і шампанським. Робітники відпочили, переночували й о 10 годині ранку 4 листопада вирушили до Львова. Дорогою були зупинки на більших станціях: у Судовій Вишні, Мостиськах, Городку, Мшаній. На цих станціях українці також урочисто вітали прибуття першого потяга – з молебнями й освяченнями.

Завідувач Музею історії львівської залізниці Роман Патик пояснює: виїжджали з Відня ще напередодні, тому що поїзди того часу їздили тільки вдень. Так тривало аж до 1890-х років. Чекали сприятливих погодних умов.

Це доволі велика відстань. А тоді вночі не їздили, лише вдень. На потязі не було кабіни, щоб захистити екіпаж – лише спереду був щиток, який захищав від незгорілих часток вугілля. І, скажімо, дощ чи гроза часто ставали на заваді. Коли починало сутеніти, на найближчій станції зупинялися, машиніст подавав сигнал «нічліг» і всі виходили. Тоді заможні селяни часто приймали подорожніх, при корчмах були кімнати, готелі. І це було в селах, зараз такого не знайдете. Переночували, зранку машиніст подав сигнал про дорогу, усі сходились і їхали далі.

Роман Патик

Історія Української залізниці

Поява залізниці на Лівобережжі

Для частини України, яка перебувала під владою Російської імперії, будівництво залізниці розпочалося пізніше — лише в 1852 році був затверджений проєкт створення ділянки, який пов’язав би Харків із залізницею, яка веде на Нижній Новгород. Із Харкова вона мала йти в інші міста Лівобережжя. У тому ж році підприємці Одеси ініціювали прохання про концесію на будівництво залізниці між портовим містом і Кременчуком, а також Парканами. Прохання було відхилено. Одеса отримала залізницю, яка зв’язала її з Балтою, лише у 1865 році після низки невдалих прохань про її будівництво.

читайте також

Завантаження....