URM
Вантажні перевезення Новини

Юрій Щуклін: На зерновому ринку не склалися нормальні та взаємовигідні відносини перевізників та вантажовласників

Кроком, який допоможе уникнути криз та рівномірно розподілити залізничні перевезення протягом року, могло б стати раннє планування перевезень. У цьому переконаний експерт логістичного ринку Юрій Щуклін.

Щуклін наголошує, з року в рік виникає одна й та сама проблема: восени виробникам зерна не вистачає вагонів, і вони не впевнені, що зможуть перевезти вантаж. Навесні перевізникам не вистачає вантажів, і вони не впевнені, що у них буде робота. Але домовитися між собою УЗ та зерновики не можуть і досі.

Поділюсь аналізом ключових трендів ринку. З початком масового збирання врожаю кукурудзи виник ажіотажний попит на оренду вагонного парку Укрзалізниці, у результаті ціна оренди цих вагонів підвищилася у 2-3 рази у порівнянні з початком жовтня.

Юрій Щуклін

Тож це зростання неминуче вплине на цінову політику інших 3/4 ринку, тому що інші перевізники на цій хвилі вже починають переглядати ціни.

І цей коридор цін знижує маржинальність виробництва зерна в Україні. Виробники зерна вже шоковані цими цінами й зараз перед вибором: або переплачувати 200-300 грн за перевезення тонни зерна, або переносити терміни виконання контрактів.

Юрій Щуклін

Щуклін зазначає, зараз в УЗ наявні 7 тисяч вагонів-зерновозів, що становить приблизно 1/4 ринку. Але якщо приватні вагонні парки (19 тисяч вагонів) уже зайняті вантажовласниками та розпланували перевезення, то Укрзалізниця не має законтрактованих вантажів і на піку сезону виходить на спотовий ринок, пропонуючи свої вагони на аукціоні всім охочим.

І коли до охочих сільгоспвиробників додалася армія посередників-експедиторів, 21-22 жовтня ціна використання цих вагонів миттєво злетіла у 2-3 рази. До пікового зростання цін призвів ланцюжок рішень, де кожна сторона логістичного ринку — виробники, оператори інфраструктури, трейдери — прагнула реалізувати свій інтерес у стислі терміни, не маючи адекватної інформації про дії інших сторін та можливі наслідки. Інтерес перевізників сільгоспкультур та трейдерів — виконати всі свої постачання за один календарний місяць – призвів до ажіотажного попиту, а той, зі свого боку, спровокував утворення цінової бульбашки.

Юрій Щуклін

Тому, переконаний експерт, головною причиною цієї кризи можна вважати відсутність довгострокових зобов’язань між виробниками зерна та перевізниками, де одна сторона гарантувала б іншій наявність вантажу та роботи, а інша – гарантувала б перевезення за певною ціною.

Нинішня криза, спричинена посередниками-експедиторами (які зароблять на черговому витку цін), стане ударом для аграріїв-виробників і завдасть шкоди державному перевізнику.

Юрій Щуклін

Щуклін переконаний — державі, як акціонеру Укрзалізниці та виконавчій владі, необхідно з усією серйозністю усвідомити: саме зараз, як ніколи, високі ризики втратити ринок перевезення зернових вантажів, і від цього постраждають передусім власники аграрного бізнесу, виробники зерна. Щоб уникнути таких наслідків, Перевізник має почати розвивати довгострокові зобов’язання між перевізниками та вантажовласниками.

Нагадаємо, Укрзалізниця пообіцяла збільшити робочий парк зерновозів.

читайте також

Завантаження....